Spring til hovedindhold
Den browser, du anvender, understøttes ikke længere. Klik her for at se, hvilke browsere vi understøtter og anbefaler.

Anders Bæk: Kan Teslas vokseværk fortsætte?

Det har været et begivenhedsrigt år for Tesla og Elon Musk. Efter Donald Trump vandt præsidentvalget steg aktien markant, spørgsmålet er derfor, om Teslas vokseværk fortsætter? Det giver Anders Bæk sit bud på.

Det har mildest talt ikke været kedeligt at være Tesla investor den seneste tid. Teslas aktiekurs er steget med over 60 % siden Donald Trump vandt præsidentvalget i USA. Det har fået mange til at spekulere over, hvordan Tesla vil udvikle sig fremadrettet.

Der er blevet sagt meget om Teslas salgstal og regnskaber gennem tiden. Men lad os slå det fast med det samme – de faktiske tal tegner et billede af en forretning, der hviler på et meget stærkt fundament.

Tesla sælger alle de biler, de kan producere. En gennemgang af Teslas salgstal over de seneste ti år viser, at virksomheden har opnået en imponerende CAGR (gennemsnitlig årlig vækst) på 55 %.

Omsætningen er fulgt med i samme tempo – fra 2,1 mia. dollars i 2013 til 96,7 mia. dollars i 2023. Selvom bundlinjen i mange år var negativ, har Tesla siden 2020 formået at øge sit overskud år for år.

Selvom bundlinjen i mange år var negativ, har Tesla siden 2020 formået at øge sit overskud år for år.

Hvordan vil Teslas salgstal udvikle sig fremadrettet?

Året er ikke forbi endnu, og vi har derfor endnu ikke modtaget Teslas endelige salgstal for 2024. Men meget tyder på, at de vil lande på omtrent samme niveau som i 2023.

Tesla varslede allerede fra årets begyndelse, at 2024 vil være et overgangsår mellem to vækstbølger. Planen er at introducere en ny revolutionerende produktionsteknologi i 2025. Denne teknologi vil efter sigende gøre det muligt for Tesla at producere biler både billigere og hurtigere.

Den første bilmodel, der vil blive produceret med den nye teknologi, er Teslas Cybercab. Cybercab blev præsenteret i oktober, og det er en selvkørende robotaxi helt uden rat. Målet er, at Cybercab skal indgå i Teslas fremtidige robotaxi-service – en tjeneste, hvor man kan bestille en førerløs taxa til en brøkdel af prisen for en Uber eller en traditionel taxa.

Udover Cybercab florerer der i øjeblikket vedholdende rygter om, at Tesla i begyndelsen af næste år vil præsentere Model Q. Ifølge rygterne bliver Model Q Teslas længeventede budgetmodel, der skal konkurrere direkte med elbiler som VW ID.3 og BYD Dolphin.

Tesla forventer en vækst på 20-30 % næste år, og det anser jeg som meget realistisk. Disse væksttal står desuden i stor kontrast til stort set alle andre konkurrerende elbil-fabrikanter. Størstedelen, med undtagelse af de kinesiske, har været nødt til at skalere ned på deres produktion, fordi efterspørgslen har været for lav. Eksempelvis har VW varslet, at de snart må lukke flere fabrikker som følge af dalende salgstal. Deres problemer drejer sig dog ikke kun om faldende salgstal: Størstedelen af alle traditionelle bilfabrikanter taber penge på hver en elbil, de sælger. Eksempelvis viser tal fra Fords seneste regnskab, at koncernen tabte 50.000$ pr. elbil, de solgte.

Til sammenligning har Tesla en af branchens højeste driftsmarginer på 10,8%. Det giver samtidig Tesla en fleksibilitet til at kunne presse konkurrenterne med aggressive prisnedsættelser. Denne strategi har vi også set flere gange i Danmark.

Vil Elon Musks kontroversielle udtalelser og politiske indblanding skade Tesla?

Elon Musk har som bekendt allieret sig tæt med Donald Trump. Så tæt, at Elon Musk formentlig er blevet Trumps tætteste rådgiver. Samtidig er Elon Musk aldrig bleg for at komme med politiske udtalelser, der kan være både stødende, dumme og ofte meget kontroversielle. På det seneste er jeg derfor ofte blevet spurgt, om disse faktorer kan skade Teslas salgstal.

Mit svar: Nej, det vil det højst sandsynligt ikke komme til at gøre.

Vi forbrugere er slet ikke så principfaste og moralske, når det kommer til stykket. Det ses blandt andet også i det stigende antal flyrejser, og den øgede efterspørgsel på billige varer fra kinesiske platforme som Temu og Shein. I sidste ende vælger vi stort set altid det bedste produkt til den bedste pris. Her står Tesla meget stærkt.

En bromance mellem Musk og Trump kan blive en stor fordel for Tesla

I stedet for at betragte Elon Musks tætte relation til Trump som en svaghed, bør vi snarere se det som en stor styrke. Som nævnt tyder meget på, at Elon Musk er blevet en af Trumps nærmeste politiske rådgivere, hvilket med stor sandsynlighed kan give ham betydelig politisk indflydelse i de kommende år. Allerede nu florerer der rygter om, at Donald Trump planlægger at ændre lovgivningen for selvkørende biler, så reguleringen flyttes fra statsniveau til føderalt niveau. Skulle det ske, vil det være en stor fordel for Tesla – og det er næppe svært at gætte, hvor idéen til det lovforslag kommer fra.

Anders Bæk
Anders Bæk

Anders Bæk er forfatter, foredragsholder og investor med speciale i tech og AI. Han har desuden en baggrund som civilingeniør i software og teknologibaseret forretningsudvikling.

Kritikere har påpeget, at der opstår en stor interessekonflikt, når verdens rigeste mand potentielt får massiv politisk magt. Og den kritik er selvfølgelig fuldt ud berettiget. Etisk set er det formentlig dybt problematisk – men er det en svimlende stor konkurrencefordel for Tesla? I den grad!

Med politisk indflydelse vil Elon Musk få mulighed for at fjerne enhver regulering, der måtte stå i vejen for Tesla og hans andre virksomheder. Og der er god grund til at tro, at det præcis er det, der vil ske.

Selvkørende AI kan åbne store indtjeningskilder for Tesla

Som nævnt vil vi med stor sandsynlighed se, at lovgivningen for selvkørende biler bliver ændret til at gavne Teslas position.

Det kan få stor betydning for Tesla, da de er kommet langt i udviklingen af teknologien. Jeg vurderer, at Tesla med stor sandsynlighed vil nå et punkt til næste år, hvor en selvkørende Tesla konsekvent kan køre mere sikkert end et menneske. Tesla har selv udtalt, at deres mål er at blive godkendt til at operere deres netværk af selvkørende taxaer i flere amerikanske stater til næste år.

Hvis det lykkes Tesla at knække koden til teknologien, vil det omgående åbne op for tre store indtjeningskilder:

Tesla-ejere kan tilkøbe teknologien gennem en softwareopdatering. Det kan ske via et engangsbeløb eller et månedligt abonnement.

Tesla kan begynde at operere deres selvkørende robotaxi-netværk, hvilket kan give en indtjening svarende til Ubers – dog uden de udfordringer, der følger med de trælse menneskelige chauffører.

Jeg ser en stor sandsynlighed for, at Tesla vil licensere teknologien til konkurrerende bilproducenter. Det vil give Tesla en forretningsmodel, der minder om Microsofts med Windows og Googles med Android.

Konklusion

Jeg forventer, at Teslas position vil blive stærkere og stærkere fremadrettet. Samtidig ser jeg en stor risiko for, at flere traditionelle bilproducenter kan ende med at lide samme skæbne som Nokia i de kommende år. Mit skriv her dækker kun en lille del af min nye dybdegående Tesla-analyse. Du kan læse hele analysen og se mit kursmål for Tesla til januar 2027 på min hjemmeside her.

Bemærk: Jeg ejer aktier i Tesla og det er den største position i min portefølje. Følgende skal ikke ses som en aktieanbefaling. Teksten repræsenterer udelukkende min egen analyse og research. Man skal altid lave sine egne analyser, før man investerer.

Ovenstående er ikke en anbefaling til at købe eller sælge værdipapirer.Dette blogindlæg er udarbejdet til informationsformål. Blogindlægget udgør således ikke investeringsmæssig eller anden rådgivning. Historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast. Finansielle instrumenter kan både stige og falde i værdi. Der er en risiko for, at du ikke får de investerede penge tilbage.

Anders Bæk
Blogger med fokus på AI- og tech-aktier

Er du stadig ikke Nordnet-kunde? Åbn depot, og opdag en lettere måde at investere på.

I kommentarfeltet nedenfor kan du som læser kommentere blogindlæggets indhold. Samtidig kan du tage del i andre læseres kommentarer. Kommentarindholdet repræsenterer derfor ikke Nordnets mening. Nordnet gennemgår ikke kommentarerne, før de offentliggøres, men vi fjerner upassende kommentarer, hvis de forekommer. Vil du vide, hvordan Nordnet håndterer dine personoplysninger, klik her.

Tilmeld
Informer mig om
guest
5 Kommentarer
Nyeste
Ældste Mest populære
Se alle kommentarer
Kenneth
Kenneth
2025-02-10 12:48

Hej Anders, Her er lidt kommentarer: “Tesla sælger alle de biler de kan producere” I Q4 præsentationen på side 9 angives kapaciteten til mindst 2,3 mio. biler per år. ? Du nævner ikke 2023 overskuddet er påvirket af en engangs regnskabsmæssig postering på 5 mia $ vedr. udskudt skat i USA. Det har intet at gøre med den operationelle drift som er i ret stor tilbagegang i 2023. I 2024 realiserer Tesla et overskud på 7 mia $, hvoraf 2,7 mia er vedr. regulatory credits.I Q4 2024 realiserede Tesla en gross margin på 14% ex. regulatory credits. CAGR rater er… Læs mere

Carl N. Hansen
Carl N. Hansen
2024-12-21 06:49

Svaret er klart nej. Omsætningen i 2024 er på højde med 2023, dvs. nulvækst.

Frederik Gejl
Frederik Gejl
2024-12-13 21:22

Dunning Kruger effekten og Survivorship Bias i fuld udblæsning. Anders Bæk er en stor mufti og levere stærke analyser på BT, Nordnet, Facebook grupper og andet. Han er skøn, læs den nyeste her: https://www.andersbm.dk/tesla-kursmal/  Hej Anders “Stonks” Bæk. Lad mig prøve på en mindre saltet måde at give lidt feedback. 1. Du har haft kæmpe held, det amerikanske valg, bromance mellem trump & musk, neurale netværk, nvidia’s cuda, alexnet og meget mere. Måske du skal nævne det i en bisætning i din analyse. Men hey som du siger, du har haft ret 8 år i træk, så hvorfor ikke 8… Læs mere

Kristian E. Jensen
Kristian E. Jensen
Svar til  Frederik Gejl
2024-12-16 10:57

Ja, kontrasten til Thorleifs indlæg er ekstrem. Tænk at man kan lave en karriere ud at skrive af fra et selskabs pressemeddelelser – det er jo netop den slags arbejde der er perfekt til LLMs. Der er en klar bevægelsen mod passiv investering og YOLO tech som repræsteneres af ARK, wallstreetbets og bæk. Det segment er meget afhængige af, at flere hopper ind i bunden af pyramiden, så de er meget højlydte. Det positive er, at det skaber en masse billige small og midcap muligheder uden for USA, men det hører man ikke om fordi dem der køber bliver betalt… Læs mere

Nyhedsbrev.

Vil du have inspiration til dine investeringer?

Ved at give samtykke til at modtage løbende kommunikation fra os får du mulighed for at få inspirerende tips om bl.a. relevante investeringsmuligheder, børsnoteringer, webinarer, markedstrends og pension.