Spring til hovedindhold

SwedenNIBE Industrier AB ser. B 
(NIBE B)

SwedenNIBE Industrier AB ser. B

· Nasdaq Stockholm
· Valuta i SEK
Nasdaq Stockholm
Senest
100,90
I dag %
-5,48%
I dag +/-
-5,85
Køb
100,90
Sælg
100,90
Højest
106,55
Lavest
100,90
Omsætning (Antal)
2.723.385
· Nasdaq Stockholm
· Valuta i SEK
Nasdaq Stockholm

SwedenNIBE Industrier AB ser. B 

SwedenNIBE Industrier AB ser. B

· Nasdaq Stockholm · Valuta i SEK
· Valuta i SEK
Nasdaq Stockholm
Senest
100,90
Udvikling i dag
-5,48%
-5,85
Køb
100,90
Sælg
100,90
Højest
106,55
Lavest
100,90
Omsætning (Antal)
2.723.385

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
103,27
VWAP
103,27
Omsætning (SEK)
281.309.852

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

  • Förvaltare på Enter fonder delar med sig av sin syn på Nibe i Fredagens avsnitt av Aktiepodden, länk går direkt till diskussionen. Sammanfattat positivt! https://invocals.com/companies/549300ZQH0FIF1P0MX67?t=b0ec9d02-f6a6-4a76-b596-d7a6acf4d04d?utm
    3
    0
  • Penserpodden pratar Nibe, länken går direkt till diskussionen: https://invocals.com/companies/549300ZQH0FIF1P0MX67?t=44b80059-0804-4023-889b-a9849623e0b1?utm_source=shareville&utm_medium=social&utm_content=link&utm_term=549300ZQH0FIF1P0MX67
    3
    0
  • NIBE drop through the floor in a rising trend channel in the first part of January. It falls sharply into a correction mode to a REC and further down to the support around 74, which holds. Then a sharp ascent with a small continuation REC. Volume bal
    4
    2
    9. mar.
    Nibe er og har (lenge) vært et knall fint selskap, men til hvilken pris? Selv etter kurs raset, har
    1
  • https://www.di.se/live/affarsomradeschef-koper-aktier-i-nibe-for-2-0-miljoner-kronor/
    6
    0
  • Kommer NIBE Industrier nå botten vid 74 kronor?
    0
    4
    Beror nog mycket på rapporten
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
103,27
VWAP
103,27
Omsætning (SEK)
281.309.852

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    55,55
  • P/E*
    -
  • P/B
    9,39
  • P/S
    5,88
  • Udbytte/aktie
    0,50
  • EPS
    1,82 SEK
  • Direkte afkast
    0,50%
  • EPS-vækst*
    -
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Morningstar fact sheet

Årsregnskab (MSEK)

category_local
2021202020192018
Omsætning30.83227.14625.34222.516
Omkostninger20.62818.17117.03615.054
Bruttoresultat10.2048.9758.3067.462
Driftsomkostninger5.7365.0955.2684.633
Driftsresultat4.4683.8803.0382.829
Resultat før skat4.3183.6582.8362.667
Resultat efter skat3.3782.9232.1842.072

Balance (MSEK)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver27.12324.96324.25521.028
Omsætningsaktiver6.5844.4314.4034.106
Egenkapital21.65717.73717.60415.421
Langfristet gæld12.75711.15712.41111.329
Kortfristet gæld8.9809.4437.2145.541
Gældsgrad (%)100,37116,14111,48109,4

Cash flow-analyse (MSEK)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften3.2635.0232.9581.888
Cash Flow fra investeringer-2.011-2.901-1.623-1.778
Cash flow fra finansieringer-1.300-1.499-353-343

Selskabsoversigt

Nibe Industrier is an industrial company. The company offers services in heating solutions and energy management. The Group's operations are divided into a number of business areas and subsidiaries, each with special expertise. The company has customers on a global level with the largest concentration in the Nordic region, Europe and North America. The products are focused primarily on corporate customers and larger institutes, but also on private individuals. The company is headquartered in Markaryd, Sweden.
  • Selskabsnavn
    Nibe Industrier B
  • CEO
    Gert-Eric Lindquist
  • E-mail
    christel.fritiofsson@nibe.se
  • Hovedkontor
    Markaryd
  • Antal aktier
    1.782.936.128
  • Børsværdi
    203.421 MSEK

Om værdipapiret

  • Navn
    NIBE Industrier AB ser. B
  • ISIN
    SE0015988019
  • Sektor
    Industri
  • Branche
    Byggeprodukter og udstyr
  • Ticker
    NIBE B
  • Noteringsdato
    6.10.1998
  • Antal ejere i Nordnet
    13.781
  • Belåningsgrad
    80%
  • Sikkerhedskrav
    120%
  • Mulighed for shorting
    Ja