Spring til hovedindhold

SwedenElos Medtech AB ser. B 
(ELOS B)

SwedenElos Medtech AB ser. B

· Nasdaq Stockholm
· Valuta i SEK
Nasdaq Stockholm
Senest
400
I dag %
+5,54%
I dag +/-
+21,00
Køb
400
Sælg
400
Højest
418
Lavest
379
Omsætning (Antal)
18.057
· Nasdaq Stockholm
· Valuta i SEK
Nasdaq Stockholm

SwedenElos Medtech AB ser. B 

SwedenElos Medtech AB ser. B

· Nasdaq Stockholm · Valuta i SEK
· Valuta i SEK
Nasdaq Stockholm
Senest
400
Udvikling i dag
+5,54%
+21,00
Køb
400
Sælg
400
Højest
418
Lavest
379
Omsætning (Antal)
18.057

Udvikling

Ordredybde

Lukket
Antal
Køb
57
Sælg
Antal
54

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
11AVAMSE
2AVAMSE
1SSWMMSE
3SSWMMLEX
9NRDMLEX
Volumenvægtet gennemsnitspris
403
VWAP
403
Omsætning (SEK)
7.282.490

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Udvikling

SharevilleShareville* 

Gå til Shareville

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Lukket
Antal
Køb
57
Sælg
Antal
54

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
11AVAMSE
2AVAMSE
1SSWMMSE
3SSWMMLEX
9NRDMLEX
Volumenvægtet gennemsnitspris
403
VWAP
403
Omsætning (SEK)
7.282.490

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret
*Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nøgletal

  • P/E
    43,67
  • P/E*
    -
  • P/B
    5,02
  • P/S
    4,41
  • Udbytte/aktie
    1,50
  • EPS
    8,33
  • Direkte afkast
    0,40%
  • EPS-vækst*
    -
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Morningstar fact sheet

Årsregnskab (kSEK)

category_local
2020201920182017
Omsætning580.000689.400644.711577.915
Omkostninger392.178475.972466.290415.461
Bruttoresultat187.822213.428178.421162.454
Driftsomkostninger123.489148.591138.696119.269
Driftsresultat64.33364.83739.72543.185
Resultat før skat43.26050.61028.47726.405
Resultat efter skat36.03238.50220.93722.605

Balance (kSEK)

category_local
2020201920182017
Anlægsaktiver667.350729.385654.862609.310
Omsætningsaktiver334.685305.453302.420238.230
Egenkapital540.298539.911508.478368.985
Langfristet gæld305.338356.685294.063273.471
Kortfristet gæld156.399138.242154.741205.084
Gældsgrad (%)27,2831,6630,4739,09

Cash flow-analyse (kSEK)

category_local
2020201920182017
Cash flow fra driften125.560102.44066.03962.097
Cash Flow fra investeringer-56.285-97.328-79.896-37.576
Cash flow fra finansieringer-31.32091453.143-53.277

Selskabsoversigt

Elos Medtech AB operates in the medical technology business. It develops and produces medical technology products and components. The company operates through three business segments including Dental, Orthopedics, and Life science. Some of its products include Implants, Screws, Plates, Prosthetics, and Drills.
  • Selskabsnavn
    Elos Medtech AB
  • CEO
    Jan Wahlstrom
  • E-mail
    info@elos.se
  • Hjemmeside
    -
  • Hovedkontor
    -
  • Antal ansatte
    0
  • Antal aktier
    8.068.000
  • Børsværdi
    3.474,57 MSEK

Om værdipapiret

  • Navn
    Elos Medtech AB ser. B
  • ISIN
    SE0000120776
  • Sektor
    -
  • Branche
    -
  • Ticker
    ELOS B
  • Noteringsdato
    16.8.1989
  • Antal ejere i Nordnet
    310
  • Belåningsgrad
    30%
  • Sikkerhedskrav
    170%
  • Mulighed for shorting
    Nej