Spring til hovedindhold

DenmarkKøbenhavns Lufthavne A/S 
(KBHL)

DenmarkKøbenhavns Lufthavne A/S

· Nasdaq Copenhagen
· Valuta i DKK
Nasdaq Copenhagen
Senest
6.980
I dag %
+1,75%
I dag +/-
+120,00
Køb
6.900
Sælg
6.960
Højest
7.020
Lavest
6.860
Omsætning (Antal)
106
· Nasdaq Copenhagen
· Valuta i DKK
Nasdaq Copenhagen

DenmarkKøbenhavns Lufthavne A/S 

DenmarkKøbenhavns Lufthavne A/S

· Nasdaq Copenhagen · Valuta i DKK
· Valuta i DKK
Nasdaq Copenhagen
Senest
6.980
Udvikling i dag
+1,75%
+120,00
Køb
6.900
Sælg
6.960
Højest
7.020
Lavest
6.860
Omsætning (Antal)
106

Udvikling

Ordredybde

Lukket
Antal
Køb
22
Sælg
Antal
5

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
4--
2--
2--
1--
1--
Volumenvægtet gennemsnitspris
6.928
VWAP
6.928
Omsætning (DKK)
734.460

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Udvikling

SharevilleShareville* 

Gå til Shareville

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Lukket
Antal
Køb
22
Sælg
Antal
5

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
4--
2--
2--
1--
1--
Volumenvægtet gennemsnitspris
6.928
VWAP
6.928
Omsætning (DKK)
734.460

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret
*Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nøgletal

  • P/E
    -
  • P/E*
    -
  • P/B
    22,57
  • P/S
    49,50
  • Udbytte/aktie
    -
  • EPS
    -143,50
  • Direkte afkast
    -
  • EPS-vækst*
    -
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Morningstar fact sheet

Årsregnskab (MDKK)

category_local
2020201920182017
Omsætning1.5764.3464.4454.439
Omkostninger2.4002.6042.5302.358
Bruttoresultat-8241.7421.9152.081
Driftsomkostninger-109310330258
Driftsresultat-7151.4321.5841.823
Resultat før skat-8281.2931.4171.636
Resultat efter skat-6381.0201.1051.285

Balance (MDKK)

category_local
2020201920182017
Anlægsaktiver14.00213.50312.26811.039
Omsætningsaktiver276644700551
Egenkapital2.6593.2593.0863.152
Langfristet gæld10.4477.2147.6065.817
Kortfristet gæld1.1723.6742.2752.620
Gældsgrad (%)67,1459,2955,451,2

Cash flow-analyse (MDKK)

category_local
2020201920182017
Cash flow fra driften----
Cash Flow fra investeringer-1.549-2.139-1.759-1.473
Cash flow fra finansieringer1.389226-74-623

Selskabsoversigt

Copenhagen Airports A/S ejer og opererer lufthavne i Danmark. Virksomheden står for infrastruktur, bygninger og andre services i Kastrup og Roskilde lufthavn. Virksomheden opererer i to segmenter; luftfart og ikke-luftfart. Majoriteten af omsætningen stammer fra det luftfarts segment som udelukkende håndterer lufthavnene. Ikke-luftfart segmentet inkluderer blandt andet shoppingcentre, parkeringsområder og hoteller.
  • Selskabsnavn
    Copenhagen Airports A/S
  • CEO
    Thomas Woldbye
  • E-mail
    cphweb@cph.dk
  • Hovedkontor
    Kastrup, DNK
  • Antal ansatte
    2.444
  • Antal aktier
    7.848.070
  • Børsværdi
    53.837,76 MDKK

Om værdipapiret

  • Navn
    Københavns Lufthavne A/S
  • ISIN
    DK0010201102
  • Sektor
    Industri
  • Branche
    Lufthavne & luftfartstjenester
  • Ticker
    KBHL
  • Noteringsdato
    11.4.1994
  • Antal ejere i Nordnet
    1.175
  • Belåningsgrad
    50%
  • Sikkerhedskrav
    150%
  • Mulighed for shorting
    Nej