Spring til hovedindhold

DenmarkColoplast B A/S 
(COLO B)

DenmarkColoplast B A/S

· Nasdaq Copenhagen
· Valuta i DKK
Nasdaq Copenhagen
Senest
1.057,00
I dag %
-0,33%
I dag +/-
-3,50
Køb
1.057,00
Sælg
1.057,00
Højest
1.065,50
Lavest
1.055,50
Omsætning (Antal)
141.588
· Nasdaq Copenhagen
· Valuta i DKK
Nasdaq Copenhagen

DenmarkColoplast B A/S 

DenmarkColoplast B A/S

· Nasdaq Copenhagen · Valuta i DKK
· Valuta i DKK
Nasdaq Copenhagen
Senest
1.057,00
Udvikling i dag
-0,33%
-3,50
Køb
1.057,00
Sælg
1.057,00
Højest
1.065,50
Lavest
1.055,50
Omsætning (Antal)
141.588

Udvikling

Ordredybde

Lukket
Antal
Køb
59.193
Sælg
Antal
59.598

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
578--
128--
39--
6--
300--
Volumenvægtet gennemsnitspris
1.058,18
VWAP
1.058,18
Omsætning (DKK)
149.834.052

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Udvikling

Relaterede Produkter

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Lukket
Antal
Køb
59.193
Sælg
Antal
59.598

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
578--
128--
39--
6--
300--
Volumenvægtet gennemsnitspris
1.058,18
VWAP
1.058,18
Omsætning (DKK)
149.834.052

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret
*Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nøgletal

  • P/E
    47,85
  • P/E*
    40,65
  • P/B
    32,57
  • P/S
    11,95
  • Udbytte/aktie
    18,00
  • EPS
    21,43
  • Direkte afkast
    1,70%
  • EPS-vækst*
    19,00%
  • PEG
    3,99
*Baseret på estimat

Finansiel information

Morningstar fact sheet

Årsregnskab (MDKK)

category_local
202020192018
Omsætning18.54417.93916.449
Omkostninger5.9325.7865.383
Bruttoresultat12.61212.15311.066
Driftsomkostninger6.7586.5975.975
Driftsresultat5.8545.5565.091
Resultat før skat5.4665.0285.009
Resultat efter skat4.1973.8733.845

Balance (MDKK)

category_local
202020192018
Anlægsaktiver7.0106.3736.179
Omsætningsaktiver6.4896.3595.590
Egenkapital7.4066.9136.418
Langfristet gæld1.114877643
Kortfristet gæld4.9794.9424.708
Gældsgrad (%)12,949,4911,56

Cash flow-analyse (MDKK)

category_local
202020192018
Cash flow fra driften4.7594.3574.361
Cash Flow fra investeringer-901-591-947
Cash flow fra finansieringer-3.857-3.714-3.430

Selskabsoversigt

Coloplast er en ledende global spiller i ostomi og kontinensbehandling. Virksomheden designer, producerer og sælger ostomipleje systemer, engangbeholdere, pulver, forseglere og servietter. Coloplast vedligeholder også en tertiær tilstedeværelse i urologi og sårpleje markedet, hvor de producerer og sælger penisimplantater, slynger designet til inkontinens og prolaps samt sårplastre. Virksomheden skaber størstedelen af deres salg i Europa, efterfulgt af Nord og Sydamerika.
  • Selskabsnavn
    Coloplast A/S
  • CEO
    Kristian Villumsen
  • E-mail
    dkebj@coloplast.com
  • Hovedkontor
    Humlebaek, DNK
  • Antal ansatte
    12.500
  • Antal aktier
    194.720.323
  • Børsværdi
    225.589,9 MDKK

Om værdipapiret

  • Navn
    Coloplast B A/S
  • ISIN
    DK0060448595
  • Sektor
    Sundhed
  • Branche
    Medicinske instrumenter og forsyninger
  • Ticker
    COLO B
  • Noteringsdato
    23.11.1993
  • Antal ejere i Nordnet
    7.431
  • Belåningsgrad
    80%
  • Sikkerhedskrav
    120%
  • Mulighed for shorting
    Ja