Spring til hovedindhold

DenmarkColoplast B A/S 
(COLO B)

DenmarkColoplast B A/S

· Nasdaq Copenhagen
· Valuta i DKK
Nasdaq Copenhagen
Senest
801,60
I dag %
0,00%
I dag +/-
0,00
Køb
0,00
Sælg
0,00
Højest
0,00
Lavest
0,00
Omsætning (Antal)
0,00
· Nasdaq Copenhagen
· Valuta i DKK
Nasdaq Copenhagen

DenmarkColoplast B A/S 

DenmarkColoplast B A/S

· Nasdaq Copenhagen · Valuta i DKK
· Valuta i DKK
Nasdaq Copenhagen
Senest
801,60
Udvikling i dag
0,00%
0,00
Køb
0,00
Sælg
0,00
Højest
0,00
Lavest
0,00
Omsætning (Antal)
0,00

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
798,10
VWAP
798,10
Omsætning (DKK)
-

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Shareville

  • 𝐂𝐨𝐥𝐨𝐩𝐥𝐚𝐬𝐭 (𝐊ø𝐛): 𝐓𝐢𝐝𝐞𝐧 𝐞𝐫 𝐤𝐨𝐦𝐦𝐞𝐭 𝐭𝐢𝐥 𝐚𝐭 𝐬𝐚𝐦𝐥𝐞 𝐨𝐩 𝐢 𝐚𝐤𝐭𝐢𝐞𝐧 En bedre start på 2022 end forventet, spæde tegn på bedring i Kontinens-forretningen og et kursfald på 18% i 2022 betyder, at Jyske Bank nu anser ris
    1
    2
    27. jan.
    Coloplast er per i dag underpriset i forhold til dets fair value. Jeg ser en solid oppside i aksjen
  • Typisk for Shareville får man kun halvdelen af nyhederne. Kepler har hævet anbefalingen til KØB og samtidig hævet kursmålet til 1.300 fra 1.150. Det gav så øjeblikkelig +3% på kursen. Tror jeg vælger at holde fast i min lille beskedne andel lidt en
    1
    4
    6. jan.
    ​ @mepavexx det forstår jeg ikke helt? Hvad har det med skattesatsen at gøre? Jeg køber en position
  • Tar en kalkulert risiko og kjøper på en mulig tidlig trendvending. Men volum og RSI er litt svakt.
    8
    8
    1. nov. 2021
    Falder på et flot regnskab lige som Pandora. Mon det er trenden for november?
  • Hvorfor er Coloplast så hårdt ramt for tiden???
    0
    7
    2. feb. 2021
    Så kan man lære det når man har solgt ud! 🙈
  • Det er meget interessant at se denne video fra Coloplasts Capital Market dag i går 29/9. Den ligger på deres hjemmeside. Det er tydeligvis spørgsmålene fra disse 3, som får kursen til at falde ret skarpt fra kl 15-15.20. De spørger alle 3 til de 9% o
    0
    1
    30. sep. 2020
    Det er den første Q&A Session kl 15:05. Her er et direkte link https://getvisualtv.net/stream/share
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
798,10
VWAP
798,10
Omsætning (DKK)
-

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Nøgletal

  • P/E
    35,81
  • P/E*
    -
  • P/B
    20,74
  • P/S
    8,40
  • Udbytte/aktie
    19,00
  • EPS
    22,39
  • Direkte afkast
    2,37%
  • EPS-vækst*
    -
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Morningstar fact sheet

Årsregnskab (MDKK)

category_local
2021202020192018
Omsætning19.42618.54417.93916.449
Omkostninger6.1135.9325.7865.383
Bruttoresultat13.31312.61212.15311.066
Driftsomkostninger7.1586.7586.9975.975
Driftsresultat6.1555.8545.1565.091
Resultat før skat6.2335.4665.0285.009
Resultat efter skat4.8254.1973.8733.845

Balance (MDKK)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver8.8477.0106.3736.179
Omsætningsaktiver2.4282.2271.9331.725
Egenkapital8.1687.4066.9136.418
Langfristet gæld1.3591.114877643
Kortfristet gæld6.3144.9794.9424.708
Gældsgrad (%)93,9482,2784,1783,37

Cash flow-analyse (MDKK)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften5.2904.7594.3574.361
Cash Flow fra investeringer-2.011-901-591-947
Cash flow fra finansieringer-3.176-3.857-3.714-3.430

Selskabsoversigt

Coloplast er aktiv inden for medicinsk teknologi. Virksomheden er udvikler af produkter og tjenester tilpasset mennesker med forskellige medicinske tilstande. Virksomhedens produktportefølje består af plejeudstyr og bruges hovedsageligt inden for stomi, inkontinens, urologi og hud- og sårpleje. I dag opererer virksomheden på et globalt marked gennem egne salgskanaler. Virksomheden blev grundlagt i 1954 og har sit hovedkontor med beliggenhed i Humlebæk.

Om værdipapiret

  • Navn
    Coloplast B A/S
  • ISIN
    DK0060448595
  • Sektor
    Sundhed
  • Branche
    Medicinske instrumenter og forsyninger
  • Ticker
    COLO B
  • Noteringsdato
    10.3.1999
  • Antal ejere i Nordnet
    8.796
  • Belåningsgrad
    80%
  • Sikkerhedskrav
    120%
  • Mulighed for shorting
    Ja