Spring til hovedindhold

DenmarkDFDS A/S 
(DFDS)

DenmarkDFDS A/S

· Nasdaq Copenhagen
· Valuta i DKK
Nasdaq Copenhagen
Senest
215,60
I dag %
+0,47%
I dag +/-
+1,00
Køb
215,60
Sælg
215,60
Højest
221,00
Lavest
212,60
Omsætning (Antal)
55.873
· Nasdaq Copenhagen
· Valuta i DKK
Nasdaq Copenhagen

DenmarkDFDS A/S 

DenmarkDFDS A/S

· Nasdaq Copenhagen · Valuta i DKK
· Valuta i DKK
Nasdaq Copenhagen
Senest
215,60
Udvikling i dag
+0,47%
+1,00
Køb
215,60
Sælg
215,60
Højest
221,00
Lavest
212,60
Omsætning (Antal)
55.873

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
217,00
VWAP
217,00
Omsætning (DKK)
12.129.298

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
217,00
VWAP
217,00
Omsætning (DKK)
12.129.298

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    13,66
  • P/E*
    -
  • P/B
    1,07
  • P/S
    0,64
  • Udbytte/aktie
    8,00
  • EPS
    15,79
  • Direkte afkast
    3,71%
  • EPS-vækst*
    -
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Morningstar fact sheet

Årsregnskab (MDKK)

category_local
2021202020192018
Omsætning17.86913.97116.59215.717
Omkostninger6.4784.9526.1886.030
Bruttoresultat11.3919.01910.4049.687
Driftsomkostninger10.0438.2788.7547.827
Driftsresultat1.3487411.6501.859
Resultat før skat1.0694661.3711.694
Resultat efter skat9764421.3131.637

Balance (MDKK)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver25.80722.30422.44018.304
Omsætningsaktiver269169219200
Egenkapital11.55410.60010.3569.254
Langfristet gæld12.39012.32912.2318.954
Kortfristet gæld6.7784.0774.2753.923
Gældsgrad (%)165,9154,77159,39139,14

Cash flow-analyse (MDKK)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften3.2082.4992.9972.289
Cash Flow fra investeringer-3.210-1.618-2.651-4.802
Cash flow fra finansieringer-359-458-2682.242

Selskabsoversigt

DFDS er aktiv inden for skibsfart, logistik, gods- og persontransport. Forskellige tjenester, som virksomheden tilbyder, omfatter f.eks. Integrerede transportløsninger, lagre, håndtering af særligt følsomme varer og komplette løsninger til flertrins transport. I dag er forretningen hovedsageligt koncentreret på det europæiske marked. DFDS blev oprindeligt grundlagt i 1866 og har hovedkontor i København.
  • Selskabsnavn
    DFDS
  • CEO
    Torben Carlsen
  • E-mail
    soeren.broendholt@dfds.com
  • Hovedkontor
    København
  • Antal ansatte
    -
  • Antal aktier
    58.631.578
  • Børsværdi
    12.640,97 MDKK

Om værdipapiret

  • Navn
    DFDS A/S
  • ISIN
    DK0060655629
  • Sektor
    Industri
  • Branche
    Søfart
  • Ticker
    DFDS
  • Noteringsdato
    14.3.1999
  • Antal ejere i Nordnet
    3.647
  • Belåningsgrad
    65%
  • Sikkerhedskrav
    135%
  • Mulighed for shorting
    Ja