Spring til hovedindhold

DenmarkGlunz & Jensen Holding A/S 
(GJ)

DenmarkGlunz & Jensen Holding A/S

· Nasdaq Copenhagen
· Valuta i DKK
Nasdaq Copenhagen
Senest
77,50
I dag %
+4,03%
I dag +/-
+3,00
Køb
77,50
Sælg
80,00
Højest
78,00
Lavest
77,50
Omsætning (Antal)
700
· Nasdaq Copenhagen
· Valuta i DKK
Nasdaq Copenhagen

DenmarkGlunz & Jensen Holding A/S 

DenmarkGlunz & Jensen Holding A/S

· Nasdaq Copenhagen · Valuta i DKK
· Valuta i DKK
Nasdaq Copenhagen
Senest
77,50
Udvikling i dag
+4,03%
+3,00
Køb
77,50
Sælg
80,00
Højest
78,00
Lavest
77,50
Omsætning (Antal)
700

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
77,50
VWAP
77,50
Omsætning (DKK)
54.261

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

  • Det var da et kanongodt regnskab de kom med. Jeg skyndte mig at købe. Men nu falder den tilbage mod de 70. Den burde ligge langt højere.
    0
    2
    20. jan.
    Hvis du IKKE er ude, så KOM UD - der er vist desværre kun en vej - og det er NED og atter NED!
  • Kæmpe stigning efter Hovedaktionærs beskedne indkøb - hvorfor? hvad overser jeg?
    0
    3
    29. jun. 2021
    Heliograph har nu over 50%. Hvad nu?
  • Hvad tænker i dette medfører i morgen kl 9. Kurstigning forsat? Glunz: Hovedaktionær fortsætter aktiekøb Udgivet den 04-09-2019 | kl. 18:30 | -A+ Heliograph Holding GmbH har igen onsdag købt yderligere aktier i Glunz & Jensen. I alt har hovedak
  • aktionærerne sagde nej - hvad er den rigtige pris ? 90-100,-
    0
    2
    9. apr. 2019
    Har opgivet denne case - og kom desværre ikke godt ud af det. Held og lykke hvis du stadig er på :)
    1
  • Regnskab som ventet - lad os så se hvad i kan LEDELSE 
    0
    1
    26. jan. 2018
    5 måneder senere fik vi svar :-)
    2
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
77,50
VWAP
77,50
Omsætning (DKK)
54.261

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    15,01
  • P/E*
    -
  • P/B
    1,91
  • P/S
    1,06
  • Udbytte/aktie
    0,00
  • EPS
    5,16
  • Direkte afkast
    0,00%
  • EPS-vækst*
    -
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Morningstar fact sheet

Årsregnskab (kDKK)

category_local
20212018
Omsætning136.900220.019
Omkostninger108.500157.238
Bruttoresultat28.40062.781
Driftsomkostninger23.70044.604
Driftsresultat4.70018.177
Resultat før skat90013.698
Resultat efter skat9009.919

Balance (kDKK)

category_local
20212018
Anlægsaktiver154.900172.179
Omsætningsaktiver36.40050.478
Egenkapital73.80092.213
Langfristet gæld76.40081.041
Kortfristet gæld61.900105.596
Gældsgrad (%)187,4202,4

Cash flow-analyse (kDKK)

category_local
20212018
Cash flow fra driften15.50016.655
Cash Flow fra investeringer200-2.538
Cash flow fra finansieringer-16.300-12.345

Selskabsoversigt

Glunz & Jensen Holding er aktiv i pressebranchen. Virksomheden sælger og udvikler hardware, hvor produktionen styres fra virksomhedens faciliteter rundt om i Europa, USA og Kina. Ud over pressetjenester leverer virksomheden eftermarkedstjenester og tilhørende produkter, herunder samleborde, tørretumblere og displayenheder. Virksomheden har hovedsæde i Nyborg.

Om værdipapiret

  • Navn
    Glunz & Jensen Holding A/S
  • ISIN
    DK0010249309
  • Sektor
    Industri
  • Branche
    Specialiserede industrimaskiner
  • Ticker
    GJ
  • Noteringsdato
    14.3.1999
  • Antal ejere i Nordnet
    108
  • Belåningsgrad
    10%
  • Sikkerhedskrav
    190%
  • Mulighed for shorting
    Nej