Spring til hovedindhold

FinlandKesko Corporation B 
(KESKOB)

FinlandKesko Corporation B

· Nasdaq Helsinki
· Valuta i EUR
Nasdaq Helsinki
Senest
23,00
I dag %
-3,60%
I dag +/-
-0,86
Køb
22,99
Sælg
23,01
Højest
23,80
Lavest
22,95
Omsætning (Antal)
231.682
· Nasdaq Helsinki
· Valuta i EUR
Nasdaq Helsinki

FinlandKesko Corporation B 

FinlandKesko Corporation B

· Nasdaq Helsinki · Valuta i EUR
· Valuta i EUR
Nasdaq Helsinki
Senest
23,00
Udvikling i dag
-3,60%
-0,86
Køb
22,99
Sælg
23,01
Højest
23,80
Lavest
22,95
Omsætning (Antal)
231.682

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
23,18
VWAP
23,18
Omsætning (EUR)
5.371.056

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

  • Otin tätä ison position...saas nähdä mihin markkinat nyt uskoo sitten...
    1
    19
    26. jul.
    Päiväkauppamiehille aika hauska paperi, tainnut käydä jo yli 7% alhaalla ja taas mennään ylöspäin ku
  • Keskon myynti kasvoi huhtikuussa 3,1 % v/v ja oli yhteensä 998,7 MEUR. Rakentamisen ja talotekniikan kaupassa 🛠️ kasvu jatkui vahvana +8,4 %.  Päivittäistavarakaupassa 🛒 myynti +4,9 %, Kespron 🍽️ foodservice-myynti +41,1 %. https://www.nordnet.fi/
  • Milläs hinnalla jengi on mahdollisesti kelaillu lähteä Keskon messiin? Tässä tuumin et 19,89 vois olla position avaus.
    0
    6
    PE 12
    1
  • Supertulospäivän tärppejä: Kesko 💪 Keskon tilinpäätöstiedote 1.1.-31.12.2021: Historian paras tulos 💶 Vuodelta 2021 maksetaan osinkoa 1,06 euroa/osake (osinkotuotto eilisen päätöskurssilla 3,7 %) 🗓️ Osinko maksetaan 4 erässä vuoden 2022 aikana Ke
    3
    4
    3. feb.
    Sijoittajana usko yrityksen arvon kehitykseen horjuu, kun toinen toistaan parempi tulosjulkistus pai
  • ”Keskon myynti kasvoi joulukuussa päivittäistavarakaupassa ja rakentamisen ja talotekniikan kaupassa. Rakentamisen ja talotekniikan kaupassa myynti kasvoi vertailukelpoisesti 21,9 % yritysasiakaskaupan kasvun ansiosta. Päivittäistavarakaupan myynti k
    6
    0
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
23,18
VWAP
23,18
Omsætning (EUR)
5.371.056

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    14,94
  • P/E*
    -
  • P/B
    3,65
  • P/S
    0,80
  • Udbytte/aktie
    1,06
  • EPS
    1,54 EUR
  • Direkte afkast
    4,59%
  • EPS-vækst*
    -
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Morningstar fact sheet

Årsregnskab (MEUR)

category_local
2021202020192018
Omsætning11.30010.66910.72010.383
Omkostninger9.6959.1489.1918.990
Bruttoresultat1.6051.5211.5301.393
Driftsomkostninger8309211.0821.085
Driftsresultat775600448308
Resultat før skat713528403297
Resultat efter skat572435334179

Balance (MEUR)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver4.4704.4344.6032.052
Omsætningsaktiver8948371.038913
Egenkapital2.5292.1892.1412.198
Langfristet gæld1.8962.1882.573280
Kortfristet gæld2.5412.2652.1751.825
Gældsgrad (%)175,39203,38221,7795,77

Cash flow-analyse (MEUR)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften1.1521.152897414
Cash Flow fra investeringer-292-414-617-209
Cash flow fra finansieringer-834-707-295-234

Selskabsoversigt

Kesko is active in the retail industry. The company offers services primarily focused on the food, construction and technology industries. The greatest competence is found in the development of store concepts, channel sales, e-commerce sites and business models. The majority of the operations are located in the Nordic and Baltic markets. The head office is located in Helsinki.
  • Selskabsnavn
    Kesko B
  • CEO
    Mikko Helander
  • E-mail
    jukka.erlund@kesko.fi
  • Hovedkontor
    Helsinki
  • Antal aktier
    273.130.980
  • Børsværdi
    9.230 MEUR

Om værdipapiret

  • Navn
    Kesko Corporation B
  • ISIN
    FI0009000202
  • Sektor
    Konsumentvarer
  • Branche
    Supermarkeder
  • Ticker
    KESKOB
  • Noteringsdato
    15.5.1960
  • Antal ejere i Nordnet
    15.642
  • Belåningsgrad
    85%
  • Sikkerhedskrav
    115%
  • Mulighed for shorting
    Ja