Spring til hovedindhold

FinlandRapala VMC Corporation 
(RAP1V)

FinlandRapala VMC Corporation

· Nasdaq Helsinki
· Valuta i EUR
Nasdaq Helsinki
Senest
6,62
I dag %
-1,49%
I dag +/-
-0,10
Køb
6,49
Sælg
6,82
Højest
7,01
Lavest
6,41
Omsætning (Antal)
6.068
· Nasdaq Helsinki
· Valuta i EUR
Nasdaq Helsinki

FinlandRapala VMC Corporation 

FinlandRapala VMC Corporation

· Nasdaq Helsinki · Valuta i EUR
· Valuta i EUR
Nasdaq Helsinki
Senest
6,62
Udvikling i dag
-1,49%
-0,10
Køb
6,49
Sælg
6,82
Højest
7,01
Lavest
6,41
Omsætning (Antal)
6.068

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
6,71
VWAP
6,71
Omsætning (EUR)
40.734

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

  • Rapalan kilpailuedut rakentuvat vahvojen brändien, tuotekehityksen, oman tuotannon ja jakelun ympärille. Yhtiö on päässyt pois kompleksisesta rakenteestaan ja fokus kääntyykin seuraavaksi kasvuun ja sisäisiin synergioihin. Analyytikko Olli Vilppo kom
    1
    0
  • Rapala voi vielä olla sijoittajalle vonkale, mutta viheltäen kalareissua ei tehdä. Analyytikko Olli Vilppo perkaa tulospettymyksen syyt ja avaa luottamustaan yhtiön käänteen etenemiseen. https://www.inderes.fi/fi/videot/rapala-kalasaalis-saa-odottaa
    3
    0
  • Uskomaton notkahdus kurssissa. Erinomainen tulos. Osinkoa tulossa hyvin. Odottelen vaan sitä että tämä lunastetaan pörssistä pois. En myy.
    1
    3
    11. feb.
    Juoksin laskun perässä. Lisää ostin :)
  • Mikä pudotus. Huh. joku uutinen mennyt tod. ohi.?
    1
    3
    10. feb.
    Luulin lukeneeni että tulos oli hyvä?!?
  • Kalastusmarkkinan pelureilta vahvoja H1-tuloksia https://www.inderes.fi/fi/uutiset/kalastusmarkkinan-pelureilta-vahvoja-h1-tuloksia Tuloskausi on paketissa myös Rapalan pörssilistatuilta verrokeilta, ja olemme koonnet yhteenvedon, miten niiden alkuv
    2
    0
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
6,71
VWAP
6,71
Omsætning (EUR)
40.734

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    14,28
  • P/E*
    -
  • P/B
    1,86
  • P/S
    0,88
  • Udbytte/aktie
    0,15
  • EPS
    0,47
  • Direkte afkast
    2,25%
  • EPS-vækst*
    -
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Morningstar fact sheet

Årsregnskab (kEUR)

category_local
2021202020192018
Omsætning294.300261.300275.400262.400
Omkostninger132.400123.800129.000120.800
Bruttoresultat161.900137.500146.400141.600
Driftsomkostninger129.800126.800133.000126.800
Driftsresultat32.10010.70013.40014.800
Resultat før skat28.0006.6009.80012.700
Resultat efter skat19.8003.4004.1006.500

Balance (kEUR)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver138.000123.100132.800109.800
Omsætningsaktiver86.20068.80092.60099.100
Egenkapital139.300143.000151.600147.100
Langfristet gæld70.10069.40063.50018.200
Kortfristet gæld106.20060.50074.400111.800
Gældsgrad (%)126,5690,8490,9688,37

Cash flow-analyse (kEUR)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften24.40042.50025.9006.700
Cash Flow fra investeringer-22.700-3.800-14.600-4.700
Cash flow fra finansieringer-3.900-20.000-13.200800

Selskabsoversigt

Rapala VMC is active in recreational fishing. Sales of fishing equipment take place via the company's distribution network and include a number of brands. The product range consists of fishing clothes as well as associated equipment such as fishing rods, metal locks, baits and fishing knives. Operations are conducted worldwide, with the largest presence in Europe and North America. The company is headquartered in Helsinki.
  • Selskabsnavn
    Rapala VMC
  • CEO
    Nicolas Warchalowski
  • E-mail
    jussi.ristimaki@rapala.fi
  • Hovedkontor
    Helsinki
  • Antal ansatte
    -
  • Antal aktier
    39.000.000
  • Børsværdi
    259.740 kEUR

Om værdipapiret

  • Navn
    Rapala VMC Corporation
  • ISIN
    FI0009007355
  • Sektor
    Cyklisk forbrug
  • Branche
    Fritid
  • Ticker
    RAP1V
  • Noteringsdato
    4.12.1998
  • Antal ejere i Nordnet
    2.676
  • Belåningsgrad
    20%
  • Sikkerhedskrav
    180%
  • Mulighed for shorting
    Nej