Spring til hovedindhold

SwedenNordea Bank Abp 
(NDA SE)

SwedenNordea Bank Abp

· Nasdaq Stockholm
· Valuta i SEK
Nasdaq Stockholm
Senest
98,19
I dag %
+0,27%
I dag +/-
+0,26
Køb
98,17
Sælg
98,19
Højest
98,67
Lavest
98,02
Omsætning (Antal)
532.039
· Nasdaq Stockholm
· Valuta i SEK
Nasdaq Stockholm

SwedenNordea Bank Abp 

SwedenNordea Bank Abp

· Nasdaq Stockholm · Valuta i SEK
· Valuta i SEK
Nasdaq Stockholm
Senest
98,19
Udvikling i dag
+0,27%
+0,26
Køb
98,17
Sælg
98,19
Højest
98,67
Lavest
98,02
Omsætning (Antal)
532.039

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
98,33
VWAP
98,33
Omsætning (SEK)
52.314.979

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Navn
Gearing
Køb
8,0
411,70
4,0
417,60
5,0
482,50

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Navn
Gearing
Køb
8,0
411,70
4,0
417,60
5,0
482,50

Shareville

Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
98,33
VWAP
98,33
Omsætning (SEK)
52.314.979

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Navn
Gearing
Køb
8,0
411,70
4,0
417,60
5,0
482,50

Nøgletal

  • P/E
    11,73
  • P/E*
    -
  • P/B
    1,12
  • P/S
    4,05
  • Udbytte/aktie
    7,07
  • EPS
    8,35
  • Direkte afkast
    7,22%
  • EPS-vækst*
    -
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Morningstar fact sheet

Årsregnskab (MSEK)

category_local
2021202020192018
Omsætning98.60385.41990.43892.302
Omkostninger28.27927.76731.59830.730
Bruttoresultat70.32457.65258.84061.572
Driftsomkostninger19.73127.75736.70921.054
Driftsresultat50.59329.89622.13040.519
Resultat før skat50.59329.89622.13040.519
Resultat efter skat39.26722.85316.15031.581

Balance (MSEK)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver5.846.0165.571.0965.811.1395.651.982
Omsætningsaktiver0000
Egenkapital343.400340.424330.205337.238
Langfristet gæld5.502.6165.230.6715.480.9345.314.743
Kortfristet gæld0000
Gældsgrad (%)1.602,391.536,511.659,861.575,96

Cash flow-analyse (MSEK)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften180.315-13.550-26.51926.968
Cash Flow fra investeringer-3.895-10.191-2.000297
Cash flow fra finansieringer-50.542-26.697-23.816-28.577

Selskabsoversigt

Nordea driver bankvirksomhed. Virksomheden tilbyder en bred vifte af finansielle tjenester rettet mod både private og erhvervskunder, herunder traditionel formueforvaltning, lånefinansiering og pensionsopsparing. Derudover tilbydes der også rådgivning og sikkerhedsforsikring samt valutahåndtering. Nordea har de største aktiviteter i de nordiske og baltiske lande. Virksomheden blev grundlagt i 1997 og har sit hovedkontor i Helsinki.
  • Selskabsnavn
    Nordea Bank
  • CEO
    Frank Vang-Jensen
  • E-mail
    investor-relations@nordea.com
  • Hovedkontor
    Helsinki
  • Antal ansatte
    -
  • Antal aktier
    3.789.514.793
  • Børsværdi
    371.107,18 MSEK

Om værdipapiret

  • Navn
    Nordea Bank Abp
  • ISIN
    FI4000297767
  • Sektor
    Finans
  • Branche
    Banker – regionale
  • Ticker
    NDA SE
  • Noteringsdato
    11.3.1998
  • Antal ejere i Nordnet
    5.812
  • Belåningsgrad
    80%
  • Sikkerhedskrav
    120%
  • Mulighed for shorting
    Ja