Spring til hovedindhold

NorwayEQUINOR 
(EQNR)

NorwayEQUINOR

· Oslo Børs
· Valuta i NOK
Oslo Børs
Senest
333,90
I dag %
+2,98%
I dag +/-
+9,65
Køb
333,75
Sælg
333,90
Højest
334,80
Lavest
323,65
Omsætning (Antal)
1.215.870
· Oslo Børs
· Valuta i NOK
Oslo Børs

NorwayEQUINOR 

NorwayEQUINOR

· Oslo Børs · Valuta i NOK
· Valuta i NOK
Oslo Børs
Senest
333,90
Udvikling i dag
+2,98%
+9,65
Køb
333,75
Sælg
333,90
Højest
334,80
Lavest
323,65
Omsætning (Antal)
1.215.870

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Omsætning (NOK)
401.789.608

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Navn
Gearing
Køb
3,0
169,90
2,0
190,45

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Navn
Gearing
Køb
3,0
169,90
2,0
190,45

Shareville

  • https://www.dn.no/olje/oljeprisen-faller-kraftig-prisene-vil-vare-ustabile-sier-analytiker/2-1-1243692
    1
    0
  • Ny short mulighet med relativt lav risk nå +/- kr 355. SL 369. https://invst.ly/ydc6p BEAR EQUINOR X3 NORDNET N1 eller andre short instrumenter.
    1
    1
    20. jun.
    Tusen takk for tips. Jeg leste dessverre meldingen din litt for sent tror jeg. Ser prisen har gått n
  • Relativt safe å ta et lodd her nå: BEAR EQUINOR X3 NORDNET N1  https://invst.ly/ycvmv
    3
    2
    17. jun.
    bear olje 8x var fin idag:).
    1
  • Equinor inngår avtale med Storbritannias Centrica for leveranser av rundt 1 milliard kubikkmeter gass for hver av de tre neste vintersesongene. Det fremgår av en melding torsdag. Den nye gassalgsavtalen øker volumene i Equinors langsiktige kontrakt m
    4
    0
  • nå har Equinor startet tilbakehentingen. Går som et damplokomotiv.
    0
    4
    13. jun.
    uff!😱
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Omsætning (NOK)
401.789.608

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Navn
Gearing
Køb
3,0
169,90
2,0
190,45

Nøgletal

  • P/E
    10,26
  • P/E*
    -
  • P/B
    3,06
  • P/S
    1,08
  • Udbytte/aktie
    6,81
  • EPS
    31,61
  • Direkte afkast
    2,10%
  • EPS-vækst*
    -
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Morningstar fact sheet

Årsregnskab (MNOK)

category_local
2021202020192018
Omsætning782.859390.894554.621683.929
Omkostninger290.934178.740247.605326.297
Bruttoresultat491.924212.154307.016357.632
Driftsomkostninger194.965241.398225.036182.311
Driftsresultat296.960-29.24581.980175.320
Resultat før skat278.611-36.38781.918164.324
Resultat efter skat75.654-46.95516.31865.629

Balance (MNOK)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver746.461767.092822.397752.683
Omsætningsaktiver29.94926.34829.64818.666
Egenkapital344.252289.558362.856374.287
Langfristet gæld608.325583.183505.560460.689
Kortfristet gæld345.249169.333172.414144.569
Gældsgrad (%)277259,88186,84161,71

Cash flow-analyse (MNOK)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften254.20188.733121.211171.463
Cash Flow fra investeringer-143.006-103.309-93.396-97.616
Cash flow fra finansieringer-47.40725.554-48.453-43.741

Selskabsoversigt

Equinor operates in the energy sector. The company has operations in exploration, development, and production in the oil and gas industry, with the largest presence on the Norwegian continental shelf. In addition, the company focuses on the development of environmentally friendly energy sources, where a large part of investments are in renewable energy and wind power. The company was founded in 1972 and is headquartered in Stavanger, Norway.
  • Selskabsnavn
    Equinor
  • CEO
    Anders Opedal
  • E-mail
    irpost@statoil.com
  • Hovedkontor
    Stavanger
  • Antal ansatte
    -
  • Antal aktier
    3.257.687.707
  • Børsværdi
    1.056.305,24 MNOK

Om værdipapiret

  • Navn
    EQUINOR
  • ISIN
    NO0010096985
  • Sektor
    -
  • Branche
    -
  • Ticker
    EQNR
  • Noteringsdato
    18.6.2001
  • Antal ejere i Nordnet
    33.036
  • Belåningsgrad
    70%
  • Sikkerhedskrav
    150%
  • Mulighed for shorting
    Ja