Spring til hovedindhold

NorwayHEXAGON COMPOSITES 
(HEX)

NorwayHEXAGON COMPOSITES

· Oslo Børs
· Valuta i NOK
Oslo Børs
Senest
27,18
I dag %
+0,89%
I dag +/-
+0,24
Køb
26,28
Sælg
27,60
Højest
27,42
Lavest
26,62
Omsætning (Antal)
214.977
· Oslo Børs
· Valuta i NOK
Oslo Børs

NorwayHEXAGON COMPOSITES 

NorwayHEXAGON COMPOSITES

· Oslo Børs · Valuta i NOK
· Valuta i NOK
Oslo Børs
Senest
27,18
Udvikling i dag
+0,89%
+0,24
Køb
26,28
Sælg
27,60
Højest
27,42
Lavest
26,62
Omsætning (Antal)
214.977

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Omsætning (NOK)
5.821.755

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

  • Straks tilbake til februar og mars i pandemien her ja, på tide øke litt da. Det er bedre utsikter nå enn da og markedet etterspør stadig nye løsninger for lagring av flytende og gass, det er klart!
    5
    0
  • OG FOLK SELGER...Herremin altså: Fra FA NÅ!!!!!!! Nordea Markets tar opp dekning av Hexagon Composites med en kjøpsanbefaling med kursmål 40 kroner, ifølge en oppdatering onsdag. Meglerhuset verdsetter selskapets eierandel i Purus til 29 kroner, mens
    4
    2
    15. jun.
    jeg kjøpte i går på 27,98, nye kursmål på 54 og 40 kr ser ikke ut til å interessere folk i det hele
  • Innsidesalg https://newsweb.oslobors.no/message/564637
    0
    4
    10. jun.
    Bare å vente på Mercedesen nå..
    3
  • Ja da var det dårlige nyheter for HPUR, det skal sikkert påvirke HEX uansett. nå har HEX aldri gått oppover fordi HPUR skiltet med avtale, men HEX skal vel NED nå som det er negativ nyhet. HEX blir alltid påvirker av dårlige nyheter i HPUR, men aldri
    1
    6
    25. maj
    Sjukt at Hex er ned over 2% mer enn HPUR i dag. Nyheten påvirker jo ikke Hex direkte, businessen til
  • blir bare billigere og billigere denne. den som betaler dagens kurs for HEX får det gratis;O))) skulle hatt litt pæng så hadde jeg gjort tidenes kupp.
    1
    1
    38,39% opp på3 mnd. synes ikk3 det er rart at noen sikker gevinst. den skal nok litt til ned igjen f
    2
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Omsætning (NOK)
5.821.755

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    -14,54
  • P/E*
    -
  • P/B
    1,57
  • P/S
    1,42
  • Udbytte/aktie
    0,00
  • EPS
    -1,87
  • Direkte afkast
    0,00%
  • EPS-vækst*
    -
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Morningstar fact sheet

Årsregnskab (MNOK)

category_local
2021202020192018
Omsætning3.5393.0713.4041.487
Omkostninger1.6951.4911.661697
Bruttoresultat1.8441.5791.743790
Driftsomkostninger1.9911.6381.622649
Driftsresultat-147-59121140
Resultat før skat-295-53112168
Resultat efter skat-328-153108146

Balance (MNOK)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver3.7043.1923.1631.970
Omsætningsaktiver1.147741784299
Egenkapital3.4843.5922.1531.544
Langfristet gæld1.8361.7051.646630
Kortfristet gæld1.250911855440
Gældsgrad (%)88,5772,85116,1669,27

Cash flow-analyse (MNOK)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften-340177153149
Cash Flow fra investeringer-483-139-1.278-224
Cash flow fra finansieringer-2361.4341.12737

Selskabsoversigt

Hexagon Composites is a manufacturer of composite cylinders used to preserve and transport gases exposed to high pressure in various industrial processes. The company manufactures cylinders adapted for a number of different gases, including LPG and biomethane. The products are used in several industries, including the oil and gas industry, among OEM companies, and among actors in the energy sector. The company was established in 2000 and is headquartered in Ålesund, Norway.
  • Selskabsnavn
    Hexagon Composites
  • CEO
    Jon Erik Engeset
  • E-mail
    david.bandele@hexagon.no
  • Hovedkontor
    Ålesund
  • Antal ansatte
    -
  • Antal aktier
    201.619.712
  • Børsværdi
    5.480,02 MNOK

Om værdipapiret

  • Navn
    HEXAGON COMPOSITES
  • ISIN
    NO0003067902
  • Sektor
    Cyklisk forbrug
  • Branche
    Indpakning og conainere
  • Ticker
    HEX
  • Noteringsdato
    30.1.1997
  • Antal ejere i Nordnet
    4.534
  • Belåningsgrad
    75%
  • Sikkerhedskrav
    125%
  • Mulighed for shorting
    Ja