Spring til hovedindhold

NorwayAKER 
(AKER)

NorwayAKER

· Oslo Børs
· Valuta i NOK
Oslo Børs
Senest
678,0
I dag %
-3,21%
I dag +/-
-22,5
Køb
670,0
Sælg
717,0
Højest
707,0
Lavest
678,0
Omsætning (Antal)
27.537
· Oslo Børs
· Valuta i NOK
Oslo Børs

NorwayAKER 

NorwayAKER

· Oslo Børs · Valuta i NOK
· Valuta i NOK
Oslo Børs
Senest
678,0
Udvikling i dag
-3,21%
-22,5
Køb
670,0
Sælg
717,0
Højest
707,0
Lavest
678,0
Omsætning (Antal)
27.537

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Omsætning (NOK)
18.942.012

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret
Data hentes fra Millistream

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Andre har kigget på

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

  • Jeg forventer at utbyttene i Aker blir lavere, nå når Røkke "slipper" ta ut penger til formueskatt.
    0
    4
    19. sep.
    Off topics. Min oppfatning er at AS Norge hadde opplevd mindre utflytting, misunnelse og spetakkel h
  • https://www.dn.no/marked/investor-kjell-inge-rokke-melder-flytting-til-sveits-et-krevende-valg-er-tatt/2-1-1295652
    3
    2
    12. sep.
    Jeg kommer snart, jeg også..... :-)
  • "Buy" fra Nordea i dag.
    9
    1
    18. aug.
    Rabatten kan godt bli større før jeg kjøper denne aksjen.
  • På tross av generell oppgang på børsen på fredag gikk Aker ned over 2 prosent. Finner ingen nyheter som tilsier dette. Er det kun generell gevinstsikring? Noen som vet?
    1
    0
  • Akers Bitcoin-investering: https://www.dn.no/marked/bitcoin/kjell-inge-rokke/seetee/kjell-inge-rokkes-bitcoin-investering-mer-enn-halvert-siden-toppen-i-fjor-host/2-1-1218489
    2
    6
    ​ @brthalouise  https://www.youtube.com/watch?v=iisPX_xVMV8 Forklart av en som kan noe om finanser,
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret
Data hentes fra Millistream

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Omsætning (NOK)
18.942.012

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Andre har kigget på

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret
Data hentes fra Millistream

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    2,52
  • P/E*
    -
  • P/B
    1,40
  • P/S
    1,94
  • Udbytte/aktie
    14,50
  • EPS
    269,26 NOK
  • Direkte afkast
    2,14%
  • EPS-vækst*
    -
  • PEG
    -
*Baseret på estimat
Data hentes fra Millistream

Finansiel information

Morningstar fact sheet

Årsregnskab (MNOK)

category_local
2021202020192018
Omsætning9.1686.81048.75642.163
Omkostninger04.85722.25117.867
Bruttoresultat01.95326.50524.296
Driftsomkostninger02.57026.34022.209
Driftsresultat-785-6171652.087
Resultat før skat506-2.122-1.6921.420
Resultat efter skat3.244-1.062-2.004930

Balance (MNOK)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver53.68148.12074.25267.070
Omsætningsaktiver23.00510.20332.45425.688
Egenkapital35.91323.71439.25341.918
Langfristet gæld31.54626.67642.47027.499
Kortfristet gæld10.4297.91324.95723.340
Gældsgrad (%)116,88145,86171,77121,28

Cash flow-analyse (MNOK)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften1.7962.8073.2785.262
Cash Flow fra investeringer-6.336-2.843-8.890-4.667
Cash flow fra finansieringer14.471-7.1257.877957
Data hentes fra Millistream

Selskabsoversigt

Aker is an industrial group. The Group is run on the basis of most subsidiaries, each with a business focus in the industrial sector. The business concept is to further develop, manage and actively drive the holdings to create shareholder value. The majority of the holdings consist of companies in the oil and gas industry and offshore. Aker has a company history that originally dates back to 1841. Since then, the company has undergone a number of restructurings. The head office is located in Lysaker.

Om værdipapiret

  • Navn
    AKER
  • ISIN
    NO0010234552
  • Sektor
    Industri
  • Branche
    Konglomerater
  • Ticker
    AKER
  • Noteringsdato
    8.9.2004
  • Antal ejere i Nordnet
    5.534
  • Belåningsgrad
    70%
  • Sikkerhedskrav
    130%
  • Mulighed for shorting
    Ja
Data hentes fra Millistream