Spring til hovedindhold

NorwayAKER 
(AKER)

NorwayAKER

· Oslo Børs
· Valuta i NOK
Oslo Børs
Senest
833,5
I dag %
+0,91%
I dag +/-
+7,5
Køb
815,0
Sælg
839,0
Højest
836,0
Lavest
819,0
Omsætning (Antal)
94.578
· Oslo Børs
· Valuta i NOK
Oslo Børs

NorwayAKER 

NorwayAKER

· Oslo Børs · Valuta i NOK
· Valuta i NOK
Oslo Børs
Senest
833,5
Udvikling i dag
+0,91%
+7,5
Køb
815,0
Sælg
839,0
Højest
836,0
Lavest
819,0
Omsætning (Antal)
94.578

Udvikling

-

Ordredybde

Lukket
Antal
Køb
120
Sælg
Antal
100

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
293--
33--
57--
21--
1--
Omsætning (NOK)
78.505.448

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Udvikling

-

Shareville*

*Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Ordredybde

Lukket
Antal
Køb
120
Sælg
Antal
100

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
293--
33--
57--
21--
1--
Omsætning (NOK)
78.505.448

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Nøgletal

  • P/E
    52,36
  • P/E*
    -
  • P/B
    3,51
  • P/S
    12,14
  • Udbytte/aktie
    23,50
  • EPS
    48,14
  • Direkte afkast
    2,85%
  • EPS-vækst*
    -
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Morningstar fact sheet

Årsregnskab (MNOK)

category_local
202020192018
Omsætning5.94948.29440.982
Omkostninger1.01625.24819.964
Bruttoresultat4.93323.04621.018
Driftsomkostninger4.07021.91518.561
Driftsresultat8631.1312.457
Resultat før skat-2.122-1.6921.420
Resultat efter skat1.427-1.533906

Balance (MNOK)

category_local
202020192018
Anlægsaktiver48.12074.25267.070
Omsætningsaktiver10.20432.45125.687
Egenkapital23.71439.25441.917
Langfristet gæld26.67742.46927.500
Kortfristet gæld7.93124.98323.341
Gældsgrad (%)53,0444,3732,8

Cash flow-analyse (MNOK)

category_local
202020192018
Cash flow fra driften2.8073.2785.262
Cash Flow fra investeringer-2.843-8.890-4.667
Cash flow fra finansieringer-7.1257.877957

Selskabsoversigt

Aker ASA is an industrial investment company that engages in active ownership of portfolio companies. The firm works on the board of an acquired company to foster strategy development, operational improvements, financing, restructuring, and industrial transactions forward. Traditionally, the portfolio has focused on companies in oil and gas, maritime assets, seafood/marine biotechnology, and real estate sectors. Investments are broken down into two portfolios, industrial holdings, and financial investments. Industrial holdings will usually include Aker's more strategic assets, while the financial investments portfolio includes liquid assets, real estate development projects, and other assets owned for the short term.
  • Selskabsnavn
    Aker ASA
  • CEO
    -
  • E-mail
    -
  • Hovedkontor
    Oslo, NOR
  • Antal ansatte
    28.000
  • Antal aktier
    74.287.314
  • Børsværdi
    61.361,32 MNOK

Om værdipapiret

  • Navn
    AKER
  • ISIN
    NO0010234552
  • Sektor
    Industri
  • Branche
    Konglomerater
  • Ticker
    AKER
  • Noteringsdato
    8.9.2004
  • Antal ejere i Nordnet
    6.068
  • Belåningsgrad
    70%
  • Sikkerhedskrav
    130%
  • Mulighed for shorting
    Ja