Spring til hovedindhold

NorwayKONGSBERG GRUPPEN 
(KOG)

NorwayKONGSBERG GRUPPEN

· Oslo Børs
· Valuta i NOK
Oslo Børs
Senest
273,0
I dag %
-2,01%
I dag +/-
-5,6
Køb
270,0
Sælg
285,0
Højest
276,6
Lavest
273,0
Omsætning (Antal)
80.825
· Oslo Børs
· Valuta i NOK
Oslo Børs

NorwayKONGSBERG GRUPPEN 

NorwayKONGSBERG GRUPPEN

· Oslo Børs · Valuta i NOK
· Valuta i NOK
Oslo Børs
Senest
273,0
Udvikling i dag
-2,01%
-5,6
Køb
270,0
Sælg
285,0
Højest
276,6
Lavest
273,0
Omsætning (Antal)
80.825

Udvikling

-

Ordredybde

Lukket
Antal
Køb
71
Sælg
Antal
20

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
300--
70--
86--
710--
151--
Omsætning (NOK)
22.190.143

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Udvikling

-

Shareville*

*Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Ordredybde

Lukket
Antal
Køb
71
Sælg
Antal
20

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
300--
70--
86--
710--
151--
Omsætning (NOK)
22.190.143

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Nøgletal

  • P/E
    23,98
  • P/E*
    21,51
  • P/B
    3,85
  • P/S
    1,88
  • Udbytte/aktie
    3,00
  • EPS
    11,39
  • Direkte afkast
    1,08%
  • EPS-vækst*
    11,43%
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Morningstar fact sheet

Årsregnskab (MNOK)

category_local
202020192018
Omsætning25.61224.08114.381
Omkostninger8.8509.3284.297
Bruttoresultat16.76214.75310.084
Driftsomkostninger14.74213.5749.314
Driftsresultat2.0201.179770
Resultat før skat1.855967844
Resultat efter skat2.891700701

Balance (MNOK)

category_local
202020192018
Anlægsaktiver14.80816.1799.008
Omsætningsaktiver24.42223.24318.650
Egenkapital13.30112.81012.626
Langfristet gæld6.2337.8015.990
Kortfristet gæld19.69618.8119.042
Gældsgrad (%)14,1815,9515,66

Cash flow-analyse (MNOK)

category_local
202020192018
Cash flow fra driften2.8082.0062.189
Cash Flow fra investeringer2.392-5.174-382
Cash flow fra finansieringer-3.531-1.2585.250

Selskabsoversigt

Kongsberg Gruppen ASA is an international technology company that supplies products and services to defense, maritime, oil, gas, and aerospace industries. The company is divided into two business segments: the maritime segment and defense and aerospace systems. Maritime, which earns most of the company revenue, creates navigation, automation, monitoring, and positioning products for commercial ships and offshore industries. The defense and aerospace segment provides defense and space-related products and systems. Outside of the two main segments, the firm operates Kongsberg Digital, which produces digital solutions for oil, gas, wind, and merchant marine markets. Products are delivered globally, with North America accounting for about a third of total revenue.
  • Selskabsnavn
    Kongsberg Gruppen ASA
  • CEO
    Mr. Geir Haoy
  • E-mail
    jan.erik.hoff@kongsberg.com
  • Hovedkontor
    Kongsberg, NOR
  • Antal ansatte
    10.793
  • Antal aktier
    178.158.054
  • Børsværdi
    49.634,83 MNOK

Om værdipapiret

  • Navn
    KONGSBERG GRUPPEN
  • ISIN
    NO0003043309
  • Sektor
    Industri
  • Branche
    Luftfarts- og forsvarsindustri
  • Ticker
    KOG
  • Noteringsdato
    13.12.1993
  • Antal ejere i Nordnet
    5.275
  • Belåningsgrad
    85%
  • Sikkerhedskrav
    115%
  • Mulighed for shorting
    Ja