Spring til hovedindhold

NorwayKONGSBERG GRUPPEN 
(KOG)

NorwayKONGSBERG GRUPPEN

· Oslo Børs
· Valuta i NOK
Oslo Børs
Senest
325,0
I dag %
+2,98%
I dag +/-
+9,4
Køb
320,0
Sælg
330,0
Højest
330,6
Lavest
317,4
Omsætning (Antal)
160.702
· Oslo Børs
· Valuta i NOK
Oslo Børs

NorwayKONGSBERG GRUPPEN 

NorwayKONGSBERG GRUPPEN

· Oslo Børs · Valuta i NOK
· Valuta i NOK
Oslo Børs
Senest
325,0
Udvikling i dag
+2,98%
+9,4
Køb
320,0
Sælg
330,0
Højest
330,6
Lavest
317,4
Omsætning (Antal)
160.702

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Omsætning (NOK)
52.272.631

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret
Data hentes fra Millistream

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Andre har kigget på

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

  • Flere store økonomier jekker opp investeringene i forsvar og vil opp på 3-5%. https://www.theguardian.com/politics/2022/sep/25/uk-defence-spending-to-double-to-100m-by-2030-says-minister
    5
    0
  • Putin melder om mulig mobilisering, delvis mobilisering. Vesten(Tyskland) svarer med at støtten til Ukraina må økes ytterliger, både økonomisk og militært. Burde øke forventningene til Kongsberg.....
    4
    4
    for 3 dage siden
    Tar nok mange måneder igjen før Ukraina har tatt tilbake alle okkuperte områder. Tiden er heldigvis
  • Amerikanerne tester ikke dette for moro skyld, NASAMS er virkelig i dytten: https://www.raytheonmissilesanddefense.com/news/2022/09/06/government-industry-team-demonstrates-first-of-its-kind-air-base-air-defense-capability
    4
    1
    14. sep.
    Skuffende dag.....har noen her inne oversikt over meglerhusene sine anbefalinger og kursmål for KOG
  • Kongsberg Gruppen har mottatt storbestilling fra USA Kongsberg Gruppen har mottatt en bestilling for «Naval Strike Missile» (NSM) verdt 328 millioner kroner fra et amerikansk selskap. Selskapet Raytheon Missiles & Defence er hovedleverandør til den a
    7
    2
    13. sep.
    Takk for info, ser lovende ut.
  • Japan ruster opp og er ute etter kvalitetsmateriell. https://thediplomat.com/2022/08/japanese-defense-ministry-requests-largest-ever-budget-for-fiscal-year-2023/
    5
    1
    Kort oppsummert: De ønsker å kjøpe flere F-35, og kjøpe missiler fra Kongsberg til å putte i buken p
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret
Data hentes fra Millistream

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Omsætning (NOK)
52.272.631

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Andre har kigget på

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret
Data hentes fra Millistream

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    27,07
  • P/E*
    -
  • P/B
    4,27
  • P/S
    1,99
  • Udbytte/aktie
    15,30
  • EPS
    12,01 NOK
  • Direkte afkast
    4,71%
  • EPS-vækst*
    -
  • PEG
    -
*Baseret på estimat
Data hentes fra Millistream

Finansiel information

Morningstar fact sheet

Årsregnskab (MNOK)

category_local
2021202020192018
Omsætning27.44925.61224.08114.381
Omkostninger022.36221.82313.168
Bruttoresultat03.2502.2581.213
Driftsomkostninger01.3451.075268
Driftsresultat2.8631.9051.183945
Resultat før skat2.9221.855967844
Resultat efter skat2.2901.855717704

Balance (MNOK)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver14.68614.80816.0129.008
Omsætningsaktiver24.62424.61023.18918.650
Egenkapital13.61813.30112.81012.626
Langfristet gæld6.5286.2337.6345.990
Kortfristet gæld19.16419.88418.7579.042
Gældsgrad (%)188,66196,35206,02119,06

Cash flow-analyse (MNOK)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften4.9702.8082.0062.189
Cash Flow fra investeringer-6982.392-5.174-382
Cash flow fra finansieringer-3.490-3.434-1.2165.275
Data hentes fra Millistream

Selskabsoversigt

Kongsberg Gruppen delivers solutions for the oil and gas industry, shipping, defense, and aviation industry. The Group is run via subsidiaries with a business focus. Products and services delivered include system solutions for offshore and onshore operations, robots and cameras for underwater operations, sensors, tank systems, and engineering services. In addition, after-sales service is offered in the form of training and support. The group was founded in 1987 and is headquartered in Kongsberg.
  • Selskabsnavn
    Kongsberg Gruppen
  • CEO
    Geir Håøy
  • E-mail
    jan.erik.hoff@kongsberg.com
  • Hovedkontor
    Kongsberg
  • Antal aktier
    177.313.072
  • Børsværdi
    57.627 MNOK

Om værdipapiret

  • Navn
    KONGSBERG GRUPPEN
  • ISIN
    NO0003043309
  • Sektor
    Industri
  • Branche
    Luftfarts- og forsvarsindustri
  • Ticker
    KOG
  • Noteringsdato
    13.12.1993
  • Antal ejere i Nordnet
    8.261
  • Belåningsgrad
    85%
  • Sikkerhedskrav
    115%
  • Mulighed for shorting
    Ja
Data hentes fra Millistream