Spring til hovedindhold

NorwayPROTECTOR FORSIKRING 
(PROT)

NorwayPROTECTOR FORSIKRING

· Oslo Børs
· Valuta i NOK
Oslo Børs
Senest
103,6
I dag %
+0,97%
I dag +/-
+1,0
Køb
102,0
Sælg
105,0
Højest
104,6
Lavest
102,0
Omsætning (Antal)
23.251
· Oslo Børs
· Valuta i NOK
Oslo Børs

NorwayPROTECTOR FORSIKRING 

NorwayPROTECTOR FORSIKRING

· Oslo Børs · Valuta i NOK
· Valuta i NOK
Oslo Børs
Senest
103,6
Udvikling i dag
+0,97%
+1,0
Køb
102,0
Sælg
105,0
Højest
104,6
Lavest
102,0
Omsætning (Antal)
23.251

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Omsætning (NOK)
2.410.801

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

  • Kan noen som kjenner selskapet si litt om utbyttene her? Det ser ut til at det betales utbytte 3 ganger i år. (3 kr, 7 kr og 1,5 kr) Hvorfor? Er noen av disse ekstraordinære utbytter? Hvis ja, hva skyldes det? Større inntekter, eller salg av eiendele
    0
    6
    18. maj
    De betaler utbytte når de ikke trenger pengene til å investere i andre ting. (vekst eller aksjer/obl
    1
  • PARETO SECURITIES NEDGRADERER TIL HOLD, KURSMÅL OPP TIL 140 Hvis aktien ikke købes (pga HOLD anbefalingen), hvordan skal den så nå op på 140 ????
    1
    3
    9. feb.
    Hva har dere med i regnestykket fremover? Tenker da på diskontering, og spesielt den høye avkastning
  • Detter er bedre en forventet. Mygga har gode dager.
    2
    0
  • Tallslipp i kveld, kanskje de ikke liker å stå opp tidlig om morgenen? Ekstraordinært utbytte ble det i alle fall, 7+3 kr.
    10
    2
    3. feb.
    Det står i egen børsmelding.
    1
  • Protector er en fantastisk spennende aksje å sitte på for tiden! Noen som vet hva vi kan forvente oss av informasjon nå på fredag eller Q4 resultat? Slik utviklingen går nå, kan den vel passere 130 kroner og? 👍
    0
    2
    30. jan.
    Hi, are there any price targets available from any analysts?
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Omsætning (NOK)
2.410.801

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    14,58
  • P/E*
    -
  • P/B
    2,38
  • P/S
    1,39
  • Udbytte/aktie
    7,00
  • EPS
    7,08
  • Direkte afkast
    6,78%
  • EPS-vækst*
    -
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Morningstar fact sheet

Årsregnskab (MNOK)

category_local
2021202020192018
Omsætning5.9515.5164.1472.818
Omkostninger4.4684.4254.7243.859
Bruttoresultat1.4821.092-576-1.041
Driftsomkostninger888845-413-1.018
Driftsresultat594247-163-24
Resultat før skat1.4161.045-72-24
Resultat efter skat1.204979-72-21

Balance (MNOK)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver19.24616.75014.73112.832
Omsætningsaktiver0000
Egenkapital3.5823.0302.0192.033
Langfristet gæld15.66413.72012.71210.799
Kortfristet gæld0000
Gældsgrad (%)437,29452,72629,52531,16

Cash flow-analyse (MNOK)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften970-421.412685
Cash Flow fra investeringer-53-16-48-39
Cash flow fra finansieringer-809168-67-320

Selskabsoversigt

Protector Forsikring is a Norwegian insurance company. The company delivers a range of insurance solutions to private individuals, companies, and the public sector. Pension insurance is one of the insurances that the company offers in all markets, where operations are concentrated in the Scandinavian market. The company was founded in 2004 and is headquartered in Oslo.
  • Selskabsnavn
    Protector Forsikring
  • CEO
    Henrik Golfetto Høye
  • E-mail
    info@protectorforsikring.no
  • Hovedkontor
    Oslo
  • Antal ansatte
    -
  • Antal aktier
    82.500.000
  • Børsværdi
    8.514 MNOK

Om værdipapiret

  • Navn
    PROTECTOR FORSIKRING
  • ISIN
    NO0010209331
  • Sektor
    Finans
  • Branche
    Forsikring – særlig forsikring
  • Ticker
    PROT
  • Noteringsdato
    25.5.2007
  • Antal ejere i Nordnet
    1.706
  • Belåningsgrad
    65%
  • Sikkerhedskrav
    135%
  • Mulighed for shorting
    Ja