Spring til hovedindhold

United States of AmericaIntel 
(INTC)

United States of AmericaIntel

· Nasdaq
· Valuta i USD
Nasdaq
Senest
37,29
I dag %
-1,30%
I dag +/-
-0,49
Køb
37,26
Sælg
37,31
Højest
37,60
Lavest
37,02
Omsætning (Antal)
21.615.024
· Nasdaq
· Valuta i USD
Nasdaq

United States of AmericaIntel 

United States of AmericaIntel

· Nasdaq · Valuta i USD
· Valuta i USD
Nasdaq
Senest
37,29
Udvikling i dag
-1,30%
-0,49
Køb
37,26
Sælg
37,31
Højest
37,60
Lavest
37,02
Omsætning (Antal)
21.615.024

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
402.139.723

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Shareville

  • 12.04.2022: In a webcast on Monday, April 11, 2022, Intel CEO Pat Gelsinger and Ann Kelleher, executive vice president and general manager of Technology Development, led an event in Hillsboro, Oregon, to celebrate the grand opening of “Mod3,” a more
    4
    0
  • 12.04: Intel’s upgraded Oregon facility will be used to extend Moore’s Law into the future - Intel has celebrated the grand opening of a major $3 billion extension to its D1X factory in Oregon, USA, used for the development and manufacturing of advan
    2
    0
  • Is Intel dependent on Taiwanese-made semiconductors?
    2
    3
    Samsung Electronics of course.
  • On February 23 2021 Intel will present a specialized crypto-mining chip Bonanza Mine: An Ultra-Low-Voltage Energy-Efficient Bitcoin Mining ASIC. source: https://submissions.mirasmart.com/ISSCC2022/PDF/ISSCC2022AdvanceProgram.pdf
    3
    5
    sorry,oops syntax error.
  • Just a theory I have: In 2022 when Intel starts producing their Alchemist GPU's (competitor to AMD and Nvidia consumer GPUs) and they manage to buy most of the production capacity from TSMC and thus cut off the production for AMD and Nvidia - assum
    10
    20
    7. jan.
    OK time go Intel. It's hugely undervalued and even with the dividend yield it's just a no-brainer...
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
402.139.723

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Nøgletal

  • P/E
    7,56
  • P/E*
    10,53
  • P/B
    1,50
  • P/S
    1,99
  • Udbytte/aktie
    1,46
  • EPS
    6,05
  • Direkte afkast
    3,86%
  • EPS-vækst*
    -18,07%
  • PEG
    2,10
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (MUSD)

category_local
2021202020192018
Omsætning79.02477.86771.96570.848
Omkostninger35.20934.25529.82527.111
Bruttoresultat43.81543.61242.14043.737
Driftsomkostninger21.73319.73619.71220.493
Driftsresultat22.08223.87622.42823.244
Resultat før skat21.70325.07824.05823.317
Resultat efter skat19.86820.89921.04821.053

Balance (MUSD)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver110.688105.842105.28599.176
Omsætningsaktiver57.71847.24931.23928.787
Egenkapital95.39181.03877.50474.563
Langfristet gæld45.55347.29936.71036.774
Kortfristet gæld27.46224.75422.31016.626
Gældsgrad (%)22,6223,7821,2420,6

Cash flow-analyse (MUSD)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften29.99135.38433.14529.432
Cash Flow fra investeringer-25.167-20.796-14.405-11.239
Cash flow fra finansieringer-5.862-12.917-17.565-18.607

Selskabsoversigt

Intel is the world's largest logic chipmaker. It designs and manufactures microprocessors for the global personal computer and data center markets. Intel pioneered the x86 architecture for microprocessors. It was the prime proponent of Moore's law for advances in semiconductor manufacturing, though the firm has recently faced manufacturing delays. While Intel's server processor business has benefited from the shift to the cloud, the firm has also been expanding into new adjacencies as the personal computer market has stagnated. These include areas such as the Internet of Things, artificial intelligence, and automotive. Intel has been active on the merger and acquisitions front, acquiring Altera, Mobileye, and Habana Labs in order to bolster these efforts in non-PC arenas.
  • Selskabsnavn
    Intel Corp
  • CEO
    Mr. Patrick P. Gelsinger
  • E-mail
    investor.relations@intel.com
  • Hovedkontor
    Santa Clara, USA
  • Antal ansatte
    121.100
  • Antal aktier
    4.088.695.960
  • Børsværdi
    154.482,42 MUSD

Om værdipapiret

  • Navn
    Intel
  • ISIN
    US4581401001
  • Sektor
    Teknologi
  • Branche
    Semiconductors
  • Ticker
    INTC
  • Noteringsdato
    13.10.1971
  • Antal ejere i Nordnet
    7.055
  • Belåningsgrad
    80%
  • Sikkerhedskrav
    120%
  • Mulighed for shorting
    Nej