Spring til hovedindhold

United States of AmericaJazz Pharmaceuticals plc - Ordinary Shares 
(JAZZ)

United States of AmericaJazz Pharmaceuticals plc - Ordinary Shares

· Nasdaq
· Valuta i USD
Nasdaq
Senest
120,26
I dag %
0,00%
I dag +/-
0,00
Køb
0,00
Sælg
0,00
Højest
124,42
Lavest
119,74
Omsætning (Antal)
481.661
· Nasdaq
· Valuta i USD
Nasdaq

United States of AmericaJazz Pharmaceuticals plc - Ordinary Shares 

United States of AmericaJazz Pharmaceuticals plc - Ordinary Shares

· Nasdaq · Valuta i USD
· Valuta i USD
Nasdaq
Senest
120,26
Udvikling i dag
0,00%
0,00
Køb
0,00
Sælg
0,00
Højest
124,42
Lavest
119,74
Omsætning (Antal)
481.661

Udvikling

Ordredybde

Lukket
Antal
Køb
0
Sælg
Antal
0

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
19.156.323

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Udvikling

Ordredybde

Lukket
Antal
Køb
0
Sælg
Antal
0

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
19.156.323

Mæglerstatistik

Ingen data fundet
*Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nøgletal

  • P/E
    -
  • P/E*
    7,27
  • P/B
    1,91
  • P/S
    2,51
  • Udbytte/aktie
    -
  • EPS
    -2,59
  • Direkte afkast
    -
  • EPS-vækst*
    -740,93%
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (MUSD)

category_local
2020201920182017
Omsætning2.3642.1621.8911.619
Omkostninger149128122110
Bruttoresultat2.2152.0341.7691.509
Driftsomkostninger1.7001.5011.112980
Driftsresultat514532658529
Resultat før skat275454529441
Resultat efter skat239523447488

Balance (MUSD)

category_local
2020201920182017
Anlægsaktiver3.6963.9093.9694.155
Omsætningsaktiver2.8401.6301.234968
Egenkapital3.6603.1112.7572.713
Langfristet gæld2.2222.0632.1012.117
Kortfristet gæld654364345294
Gældsgrad (%)34,4131,9830,6830,86

Cash flow-analyse (MUSD)

category_local
2020201920182017
Cash flow fra driften900776799693
Cash Flow fra investeringer-1.008-155-394-269
Cash flow fra finansieringer528-294-479-409

Selskabsoversigt

Jazz Pharmaceuticals is an Ireland-domiciled biopharmaceutical firm focused primarily on treatments for sleeping disorders and indications in neuroscience and hematology-oncology. Jazz's product portfolio includes its lead drug, Xyrem, for narcolepsy, Sunosi for improving wakefulness in patients with excessive daytime sleepiness, Defitelio for severe veno-occlusive disease after stem cell transplant, Vyxeos for acute myeloid leukemia, and Zepzelca for small cell lung cancer.
  • Selskabsnavn
    Jazz Pharmaceuticals PLC
  • CEO
    Mr. Bruce C. Cozadd
  • E-mail
    investorinfo@jazzpharma.com
  • Hovedkontor
    Dublin, IRL
  • Antal ansatte
    1.620
  • Antal aktier
    61.469.645
  • Børsværdi
    7.542,33 MUSD

Om værdipapiret

  • Navn
    Jazz Pharmaceuticals plc - Ordinary Shares
  • ISIN
    IE00B4Q5ZN47
  • Sektor
    Sundhed
  • Branche
    Bioteknologi
  • Ticker
    JAZZ
  • Noteringsdato
    1.6.2007
  • Antal ejere i Nordnet
    104
  • Belåningsgrad
    -
  • Sikkerhedskrav
    200%
  • Mulighed for shorting
    Nej