Spring til hovedindhold

United States of AmericaNetflix 
(NFLX)

United States of AmericaNetflix

· Nasdaq
· Valuta i USD
Nasdaq
Senest
191,40
I dag %
0,00%
I dag +/-
0,00
Køb
191,70
Sælg
192,30
Højest
0,00
Lavest
0,00
Omsætning (Antal)
0,00
· Nasdaq
· Valuta i USD
Nasdaq

United States of AmericaNetflix 

United States of AmericaNetflix

· Nasdaq · Valuta i USD
· Valuta i USD
Nasdaq
Senest
191,40
Udvikling i dag
0,00%
0,00
Køb
191,70
Sælg
192,30
Højest
0,00
Lavest
0,00
Omsætning (Antal)
0,00

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
-

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Shareville

  • https://9to5mac.com/2022/05/18/netflix-long-term-subscribers-canceling-service-increased/
  • Mer enn 3YL. https://finance.yahoo.com/news/why-one-netflix-bear-changed-his-outlook-now-sees-40-upside-its-undervalued-184306116.html
  • Sandman laget for folk som digger Sandman av folk som digger Sandman, og Neil Gaiman er med på laget! https://youtu.be/fK-Bl7gZ9s8
    2
    0
  • https://www.bloomberg.com/news/newsletters/2022-04-24/netflix-losing-subscribers-may-also-cost-it-star-employees
  • 22. apr.
    Netflix is projecting a loss of 2 million subscribers in Q2, how accurate will that forecast be?
    Tilmeld dig Shareville for at se resultaterne af meningsmålingen
    Accurate (+- 250 k)
    21%
    They will lose less
    35%
    They will lose more
    28%
    They will gain subscribers
    16%
    113 stemmer • Afsluttet
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
-

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Nøgletal

  • P/E
    17,36
  • P/E*
    17,67
  • P/B
    4,85
  • P/S
    2,86
  • Udbytte/aktie
    -
  • EPS
    11,30
  • Direkte afkast
    -
  • EPS-vækst*
    -1,72%
  • PEG
    2,47
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (MUSD)

category_local
2021202020192018
Omsætning29.69824.99620.15615.794
Omkostninger17.33315.27612.4409.968
Bruttoresultat12.3659.7207.7165.827
Driftsomkostninger6.1715.1345.1124.222
Driftsresultat6.1954.5852.6041.605
Resultat før skat5.8403.1992.0621.226
Resultat efter skat5.1162.7611.8671.211

Balance (MUSD)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver36.51529.51927.79716.280
Omsætningsaktiver8.0709.7626.1799.694
Egenkapital15.84911.0657.5825.239
Langfristet gæld20.24620.40919.53814.248
Kortfristet gæld8.4897.8066.8566.487
Gældsgrad (%)34,5341,5243,4439,89

Cash flow-analyse (MUSD)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften3932.427-2.887-2.680
Cash Flow fra investeringer-1.340-505-387-339
Cash flow fra finansieringer-1.1501.2374.5064.049

Selskabsoversigt

Netflix's primary business is a streaming video on demand service now available in almost every country worldwide except China. Netflix delivers original and third-party digital video content to PCs, internet-connected TVs, and consumer electronic devices, including tablets, video game consoles, Apple TV, Roku, and Chromecast. In 2011, Netflix introduced DVD-only plans and separated the combined streaming and DVD plans, making it necessary for subscribers who want both to have separate plans.
  • Selskabsnavn
    Netflix Inc
  • CEO
    Mr. Reed Hastings
  • E-mail
    -
  • Hovedkontor
    Los Gatos, USA
  • Antal ansatte
    11.300
  • Antal aktier
    444.273.850
  • Børsværdi
    85.034,01 MUSD

Om værdipapiret

  • Navn
    Netflix
  • ISIN
    US64110L1061
  • Sektor
    Telekommunikation
  • Branche
    Underholdning
  • Ticker
    NFLX
  • Noteringsdato
    23.5.2002
  • Antal ejere i Nordnet
    10.420
  • Belåningsgrad
    70%
  • Sikkerhedskrav
    130%
  • Mulighed for shorting
    Nej