Spring til hovedindhold

United States of AmericaStarbucks 
(SBUX)

United States of AmericaStarbucks

· Nasdaq
· Valuta i USD
Nasdaq
Senest
85,08
I dag %
-0,75%
I dag +/-
-0,64
Køb
85,03
Sælg
85,08
Højest
85,83
Lavest
85,01
Omsætning (Antal)
123.944
· Nasdaq
· Valuta i USD
Nasdaq

United States of AmericaStarbucks 

United States of AmericaStarbucks

· Nasdaq · Valuta i USD
· Valuta i USD
Nasdaq
Senest
85,08
Udvikling i dag
-0,75%
-0,64
Køb
85,03
Sælg
85,08
Højest
85,83
Lavest
85,01
Omsætning (Antal)
123.944

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
5.817.497

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Shareville

  • 3. Kvartal - Sammendrag Starbucks er ned ca. 27 % YTD. Inflasjon, Covid-restriksjoner i Kina og organiserte arbeidstakere er nøkkelordene for denne nedgangen, men hvordan går det med Starbucks fundamentalt sett? La oss ta en titt på Q3 (regnskapsåre
    28
    15
    4. aug.
    ​ @cashglom  Har sett en del på JC jeg også, men er enig med ​ @hanfar her. Vil også si at hans nega
    3
  • "Fredag rykker storbanken Wells Fargo ut med en rekke kjøpsanbefalinger." - Deriblandt Starbucks 😁 https://finansavisen.no/nyheter/bors/2022/07/29/7906942/na-er-det-pa-tide-a-kjope-disse-taperaksjene
    3
    0
  • 2. Kvartal - Sammendrag Starbucks er ned ca. 32 % siden året begynte. Inflasjon, økte råvarepriser, coronarestriksjoner og mangel på arbeidskraft var flere av uromomentene som har bidratt til et stygt fall på kursutviklingen. Dette er noe av grunnen
    22
    6
  • Til tross for 23% nedgang i et Covid-stengt Kina, og interne problemer, leverte Starbucks et bedre Q1 resultat enn forventet og er opp i overkant av 5% i etterhandelen. https://finance.yahoo.com/video/starbucks-earnings-health-chinese-business-210601
    6
    0
  • I bought Starbucks only a few days before their CEO stepped down unexpectedly. I was certainly surprised, but not mad. Schultz may have the reins temporarily, but he made the company the growth success it has become. Schultz cutting stock buybacks d
    7
    1
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
5.817.497

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Nøgletal

  • P/E
    28,41
  • P/E*
    24,51
  • P/B
    -
  • P/S
    3,13
  • Udbytte/aktie
    1,96
  • EPS
    3,58 USD
  • Direkte afkast
    2,29%
  • EPS-vækst*
    15,90%
  • PEG
    2,36
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (MUSD)

category_local
2021202020192018
Omsætning29.06123.51826.50924.719
Omkostninger20.67018.45919.02017.368
Bruttoresultat8.3915.0597.4887.352
Driftsomkostninger3.7343.5413.5723.545
Driftsresultat4.6571.5183.9163.806
Resultat før skat5.3571.1644.4665.780
Resultat efter skat4.1999283.5994.518

Balance (MUSD)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver21.63621.56813.56611.662
Omsætningsaktiver9.7567.8065.65412.494
Egenkapital-5.314-7.799-6.2311.176
Langfristet gæld28.55629.82719.28217.296
Kortfristet gæld8.1517.3476.1695.684
Gældsgrad (%)75,1985,9958,139,08

Cash flow-analyse (MUSD)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften5.9891.5985.04711.938
Cash Flow fra investeringer-319-1.711-1.011-2.361
Cash flow fra finansieringer-3.6511.713-10.057-3.243

Selskabsoversigt

Starbucks is one of the most widely recognized restaurant brands in the world, operating nearly 34,000 stores across more than 80 countries as of the end of fiscal 2021. The firm operates in three segments: North America, international markets, and channel development (grocery and ready-to-drink beverage). The coffee chain generates revenue from company-operated stores, royalties, sales of equipment and products to license partners, ready-to-drink beverages, packaged coffee sales, and single-serve products.
  • Selskabsnavn
    Starbucks Corp
  • CEO
    Mr. Howard Schultz
  • E-mail
    investorrelations@starbucks.com
  • Hovedkontor
    Seattle, USA
  • Antal ansatte
    383.000
  • Antal aktier
    1.147.400.000
  • Børsværdi
    98.355,13 MUSD

Om værdipapiret

  • Navn
    Starbucks
  • ISIN
    US8552441094
  • Sektor
    Cyklisk forbrug
  • Branche
    Restauranter
  • Ticker
    SBUX
  • Noteringsdato
    26.6.1992
  • Antal ejere i Nordnet
    1.857
  • Belåningsgrad
    80%
  • Sikkerhedskrav
    120%
  • Mulighed for shorting
    Nej