Spring til hovedindhold

United States of AmericaSteel Dynamics 
(STLD)

United States of AmericaSteel Dynamics

· Nasdaq
· Valuta i USD
Nasdaq
Senest
83,55
I dag %
-1,25%
I dag +/-
-1,06
Køb
83,54
Sælg
83,55
Højest
83,92
Lavest
81,43
Omsætning (Antal)
1.373.419
· Nasdaq
· Valuta i USD
Nasdaq

United States of AmericaSteel Dynamics 

United States of AmericaSteel Dynamics

· Nasdaq · Valuta i USD
· Valuta i USD
Nasdaq
Senest
83,55
Udvikling i dag
-1,25%
-1,06
Køb
83,54
Sælg
83,55
Højest
83,92
Lavest
81,43
Omsætning (Antal)
1.373.419

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
113.968.207

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

Ingen nye indlæg, se mere på Shareville
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
113.968.207

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    3,79
  • P/E*
    3,89
  • P/B
    2,04
  • P/S
    0,75
  • Udbytte/aktie
    1,36
  • EPS
    22,50 USD
  • Direkte afkast
    1,61%
  • EPS-vækst*
    -2,55%
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (MUSD)

category_local
2021202020192018
Omsætning18.4099.60110.46511.822
Omkostninger13.0468.1678.9349.499
Bruttoresultat5.3621.4351.5312.323
Driftsomkostninger1.061568544600
Driftsresultat4.3018679871.722
Resultat før skat4.2097058751.620
Resultat efter skat3.2145516711.258

Balance (MUSD)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver5.6305.0074.0233.671
Omsætningsaktiver6.9014.2584.2534.033
Egenkapital6.3204.3484.0653.887
Langfristet gæld3.9843.6593.2042.797
Kortfristet gæld2.2271.2591.0071.019
Gældsgrad (%)24,7933,4933,0430,85

Cash flow-analyse (MUSD)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften2.2049871.3961.415
Cash Flow fra investeringer-999-993-577-895
Cash flow fra finansieringer-1.329-7-267-721

Selskabsoversigt

Steel Dynamics operates scrap-based steel minimills with roughly 13 million tons of annual steel production capacity. The company manufactures steel products that primarily serve the construction, automotive, manufacturing, and transportation end markets. It also processes and sells recycled ferrous and nonferrous metals and operates a steel fabrication business that manufactures products for the nonresidential construction industry.
  • Selskabsnavn
    Steel Dynamics Inc
  • CEO
    Mr. Mark D. Millett
  • E-mail
    investor@steeldynamics.com
  • Hovedkontor
    Fort Wayne, USA
  • Antal ansatte
    10.640
  • Antal aktier
    182.610.729
  • Børsværdi
    15.451 MUSD

Om værdipapiret

  • Navn
    Steel Dynamics
  • ISIN
    US8581191009
  • Sektor
    Materialer
  • Branche
    Stål
  • Ticker
    STLD
  • Noteringsdato
    22.11.1996
  • Antal ejere i Nordnet
    60
  • Belåningsgrad
    -
  • Sikkerhedskrav
    200%
  • Mulighed for shorting
    Nej