Spring til hovedindhold

United States of AmericaSkyworks Solutions 
(SWKS)

United States of AmericaSkyworks Solutions

· Nasdaq
· Valuta i USD
Nasdaq
Senest
96,22
I dag %
0,00%
I dag +/-
0,00
Køb
95,36
Sælg
97,56
Højest
0,00
Lavest
0,00
Omsætning (Antal)
0,00
· Nasdaq
· Valuta i USD
Nasdaq

United States of AmericaSkyworks Solutions 

United States of AmericaSkyworks Solutions

· Nasdaq · Valuta i USD
· Valuta i USD
Nasdaq
Senest
96,22
Udvikling i dag
0,00%
0,00
Køb
95,36
Sælg
97,56
Højest
0,00
Lavest
0,00
Omsætning (Antal)
0,00

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
-

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

  • Ennustetaan että EPS kasvu on 0% tänä vuonna. Ja 0% myös seuraavina 5 vuotena. Annetaan vuonna 2028 PE luku 12. Päästään 4,50% vuosituottoon osinkojen kanssa. Analyytikot puolestaan odottaa keskimäärin 11% EPS kasvua. Jos tuo ennustus käy toteen, a
    0
    2
    Juu yli puolet taitaa liikevaihdosta olla Apple.
  • Skyworks generated 59% of revenue from Apple last year. This has been their biggest advantage and also risk. I am not sure what are the profit margins with different customers but lets assume those are equal. In case of SWKS would lose Apple as a cus
    3
    3
    Here is also one clear presentation and evaluation of competition in future: https://seekingalpha.co
    1
  • Skyworks dropped today about 9% due to the "news" that said that Apple is hiring people to develop in-house connectivity chips. Just like with M1, Apple seems to continue vertical integration. I hope it does not end in flames because management focus
    4
    0
  • http://www.semiconductor-today.com/news_items/2021/jul/skyworks-260721.shtml
    0
    1
    11. aug. 2021
    Är detta ett bra förvärv?
  • Utroligt at denne aktie ikke får mere kærlighed. Fantastisk balance, voksende marked, voksende top-/bundlinje og stadig nogenlunde attraktivt prissat, selv efter de seneste stigninger
    1
    1
    24. feb. 2021
    Ja en super god DGI aktie. Stor vækst og årlig pæn stigning i dividenden. Whats not to like?
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
-

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    11,78
  • P/E*
    7,86
  • P/B
    3,04
  • P/S
    3,09
  • Udbytte/aktie
    2,24
  • EPS
    8,31
  • Direkte afkast
    2,28%
  • EPS-vækst*
    49,87%
  • PEG
    0,97
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (MUSD)

category_local
2021202020192018
Omsætning5.1093.3563.3773.868
Omkostninger2.5971.7431.7731.917
Bruttoresultat2.5121.6131.6041.951
Driftsomkostninger891707645631
Driftsresultat1.6229069591.320
Resultat før skat1.5998929611.332
Resultat efter skat1.498815854918

Balance (MUSD)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver5.7252.7892.6052.567
Omsætningsaktiver2.8652.3182.2352.262
Egenkapital5.2974.1644.1224.097
Langfristet gæld2.635494343342
Kortfristet gæld658448374390
Gældsgrad (%)28,092,9500

Cash flow-analyse (MUSD)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften1.7721.2041.3671.261
Cash Flow fra investeringer-3.133-581-337-1.150
Cash flow fra finansieringer1.677-908-912-994

Selskabsoversigt

Skyworks Solutions produces semiconductors for wireless handsets and other devices that are used to enable wireless connectivity. Its main products include power amplifiers, filters, switches, and integrated front-end modules that support wireless transmissions. Skyworks' customers are mostly large smartphone manufacturers, but the firm also has a growing presence in nonhandset applications such as wireless routers, medical devices, and automobiles.
  • Selskabsnavn
    Skyworks Solutions Inc
  • CEO
    Mr. Liam K. Griffin
  • E-mail
    investor.relations@skyworksinc.com
  • Hovedkontor
    Irvine, USA
  • Antal ansatte
    10.000
  • Antal aktier
    160.926.134
  • Børsværdi
    15.484,31 MUSD

Om værdipapiret

  • Navn
    Skyworks Solutions
  • ISIN
    US83088M1027
  • Sektor
    Teknologi
  • Branche
    Semiconductors
  • Ticker
    SWKS
  • Noteringsdato
    7.9.1984
  • Antal ejere i Nordnet
    357
  • Belåningsgrad
    60%
  • Sikkerhedskrav
    200%
  • Mulighed for shorting
    Nej