Spring til hovedindhold

United States of AmericaSkyworks Solutions, Inc. 
(SWKS)

United States of AmericaSkyworks Solutions, Inc.

· Nasdaq
· Valuta i USD
Nasdaq
Senest
151,66
I dag %
0,00%
I dag +/-
0,00
Køb
0,00
Sælg
0,00
Højest
156,22
Lavest
150,45
Omsætning (Antal)
3.150.090
· Nasdaq
· Valuta i USD
Nasdaq

United States of AmericaSkyworks Solutions, Inc. 

United States of AmericaSkyworks Solutions, Inc.

· Nasdaq · Valuta i USD
· Valuta i USD
Nasdaq
Senest
151,66
Udvikling i dag
0,00%
0,00
Køb
0,00
Sælg
0,00
Højest
156,22
Lavest
150,45
Omsætning (Antal)
3.150.090

Udvikling

Ordredybde

Lukket
Antal
Køb
0
Sælg
Antal
0

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
255.254.442

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Udvikling

SharevilleShareville* 

Gå til Shareville

Ordredybde

Lukket
Antal
Køb
0
Sælg
Antal
0

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
255.254.442

Mæglerstatistik

Ingen data fundet
*Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nøgletal

  • P/E
    16,81
  • P/E*
    13,09
  • P/B
    4,73
  • P/S
    4,96
  • Udbytte/aktie
    2,24
  • EPS
    9,07
  • Direkte afkast
    1,48%
  • EPS-vækst*
    28,38%
  • PEG
    1,06
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (MUSD)

category_local
2021202020192018
Omsætning5.1093.3563.3773.868
Omkostninger2.5971.7431.7731.917
Bruttoresultat2.5121.6131.6041.951
Driftsomkostninger891707645631
Driftsresultat1.6229069591.320
Resultat før skat1.5998929611.332
Resultat efter skat1.498815854918

Balance (MUSD)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver5.7252.7892.6052.567
Omsætningsaktiver2.8652.3182.2352.262
Egenkapital5.2974.1644.1224.097
Langfristet gæld2.635494343342
Kortfristet gæld658448374390
Gældsgrad (%)28,092,95--

Cash flow-analyse (MUSD)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften1.7721.2041.3671.261
Cash Flow fra investeringer-3.133-581-337-1.150
Cash flow fra finansieringer1.677-908-912-994

Selskabsoversigt

Skyworks Solutions produces semiconductors for wireless handsets and other devices that are used to enable wireless connectivity. Its main products include power amplifiers, filters, switches, and integrated front-end modules that support wireless transmissions. Skyworks' customers are mostly large smartphone manufacturers, but the firm also has a growing presence in nonhandset applications such as wireless routers, medical devices, and automobiles.
  • Selskabsnavn
    Skyworks Solutions Inc
  • CEO
    Mr. Liam K. Griffin
  • E-mail
    investor.relations@skyworksinc.com
  • Hovedkontor
    Irvine, USA
  • Antal ansatte
    10.000
  • Antal aktier
    165.387.253
  • Børsværdi
    25.082,63 MUSD

Om værdipapiret

  • Navn
    Skyworks Solutions, Inc.
  • ISIN
    US83088M1027
  • Sektor
    Teknologi
  • Branche
    Semiconductors
  • Ticker
    SWKS
  • Noteringsdato
    7.9.1984
  • Antal ejere i Nordnet
    399
  • Belåningsgrad
    60%
  • Sikkerhedskrav
    200%
  • Mulighed for shorting
    Nej