Spring til hovedindhold

United States of AmericaTesla 
(TSLA)

United States of AmericaTesla

· Nasdaq
· Valuta i USD
Nasdaq
Senest
707,73
I dag %
0,00%
I dag +/-
0,00
Køb
717,60
Sælg
717,80
Højest
0,00
Lavest
0,00
Omsætning (Antal)
0,00
· Nasdaq
· Valuta i USD
Nasdaq

United States of AmericaTesla 

United States of AmericaTesla

· Nasdaq · Valuta i USD
· Valuta i USD
Nasdaq
Senest
707,73
Udvikling i dag
0,00%
0,00
Køb
717,60
Sælg
717,80
Højest
0,00
Lavest
0,00
Omsætning (Antal)
0,00

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
-

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Shareville

  • https://www.motor.no/aktuelt/lakken-flasser-av-pa-tesla-model-3-tesla-nekter-reklamasjon/224409 Tesla har fortsatt utfordringer på kundeservice-siden. En stund siden opptil et halvt års ventetid var standard for merkeverksted. Konkurrenter sliter i
  • https://eletric-vehicles.com/tesla/credit-suisse-adjusts-teslas-q2-deliveries-guidance-to-240-250k-units-from-295k/
    1
    0
  • Tesla initiates expansion of Giga Berlin by around 100 hectares (1 km2) https://www.teslarati.com/tesla-giga-berlin-100-hectare-expansion-starts/
    8
    0
  • Tesla’s research team led by Jeff Dahn publishes new groundbreaking research. Jeff is one of the godfathers of the modern lithium ion battery just second to John Goodenough in my opinion (who is 99 years old but still working). Whilst it’ll take time
    3
    0
  • https://dntv.dn.no/m/G3M5fOo4/mercedes-drive-pilot-slar-teslas-autopilot Er Tesla på etterskudd her?
    0
    4
    8 min. siden
    Den virker utenom Autobahn, men har ikke godkjenning for autonom kjøring (at fører kan fokusere på a
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
-

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Nøgletal

  • P/E
    95,24
  • P/E*
    59,52
  • P/B
    21,51
  • P/S
    12,92
  • Udbytte/aktie
    -
  • EPS
    8,34
  • Direkte afkast
    -
  • EPS-vækst*
    60,24%
  • PEG
    1,65
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (MUSD)

category_local
2021202020192018
Omsætning53.82331.53624.57821.461
Omkostninger40.21724.90620.50917.419
Bruttoresultat13.6066.6304.0694.042
Driftsomkostninger7.1104.6363.9894.295
Driftsresultat6.4961.99480-253
Resultat før skat6.3431.154-665-1.005
Resultat efter skat5.519690-862-976

Balance (MUSD)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver35.03125.43122.20621.433
Omsætningsaktiver27.10026.71712.1038.306
Egenkapital31.01523.0757.4675.758
Langfristet gæld11.41114.82516.17513.990
Kortfristet gæld19.70514.24810.6679.992
Gældsgrad (%)14,2825,4642,8446,49

Cash flow-analyse (MUSD)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften11.4975.9432.4052.098
Cash Flow fra investeringer-7.868-3.132-1.436-2.337
Cash flow fra finansieringer-5.2039.9731.529574

Selskabsoversigt

Founded in 2003 and based in Palo Alto, California, Tesla is a vertically integrated sustainable energy company that also aims to transition the world to electric mobility by making electric vehicles. The company sells solar panels and solar roofs for energy generation plus batteries for stationary storage for residential and commercial properties including utilities. Tesla has multiple vehicles in its fleet, which include luxury and midsize sedans and crossover SUVs. The company also plans to begin selling more affordable sedans and small SUVs, a light truck, a semi truck, and a sports car. Global deliveries in 2021 were a little over 936,000 units.
  • Selskabsnavn
    Tesla Inc
  • CEO
    Mr. Elon Musk
  • E-mail
    -
  • Hovedkontor
    Austin, USA
  • Antal ansatte
    99.290
  • Antal aktier
    1.036.009.925
  • Børsværdi
    733.215,3 MUSD

Om værdipapiret

  • Navn
    Tesla
  • ISIN
    US88160R1014
  • Sektor
    Cyklisk forbrug
  • Branche
    Bilproducenter
  • Ticker
    TSLA
  • Noteringsdato
    29.6.2010
  • Antal ejere i Nordnet
    40.272
  • Belåningsgrad
    40%
  • Sikkerhedskrav
    160%
  • Mulighed for shorting
    Nej