Spring til hovedindhold

United States of AmericaDominion Energy 
(D)

United States of AmericaDominion Energy

· New York Stock Exchange
· Valuta i USD
New York Stock Exchange
Senest
85,65
I dag %
+0,04%
I dag +/-
+0,03
Køb
0,00
Sælg
87,00
Højest
86,03
Lavest
85,22
Omsætning (Antal)
656.553
· New York Stock Exchange
· Valuta i USD
New York Stock Exchange

United States of AmericaDominion Energy 

United States of AmericaDominion Energy

· New York Stock Exchange · Valuta i USD
· Valuta i USD
New York Stock Exchange
Senest
85,65
Udvikling i dag
+0,04%
+0,03
Køb
0,00
Sælg
87,00
Højest
86,03
Lavest
85,22
Omsætning (Antal)
656.553

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
40.110.773

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

  • Warren Buffett's Berkshire buys Dominion Energy natural gas assets in $10 billion deal https://www.cnbc.com/2020/07/05/warren-buffetts-berkshire-buys-dominion-energy-natural-gas-assets-in-10-billion-deal.html?__source=iosappshare%7Ccom.apple.UIKit.ac
    4
    13
    6. jul. 2020
    myin 78:ssa 😁😬
  • Good appraisal here of Dominion's 2019 earnings, and future prospects. https://seekingalpha.com/article/4323419-dominion-energy-dividend-love-in-time-of-coronavirus
    2
    0
  • Dominionin Q1-Q2/19 (M USD): * Liikevaihto: 7 828 (6 554 / 19,4%) * Nettotulos: -626 (952 / -) * EPS (USD): -0,78 (-1,46) ja Q2/19 (M USD): * Liikevaihto: 3 970 (3 088 / 28,6%) * Nettotulos: 54 (449 / -88,0%) * EPS (USD): 0,05 (0,69) Q2:n liikevaih
    3
    2
    2. aug. 2019
    Minusta on mukava lukea sinun raportteja monestakin syystä, nyt nostan esille yhden: huomioit aina m
    1
  • Dominionin Q1/19 (M USD): * Liikevaihto: 3 858 (3 466 / 11,3%) * Nettotulos: -680 (503) * EPS (USD): -0,86 (0,77) Q1:n liikevaihto kasvoi +11 prosenttia, mitä tuki etenkin SCANA-fuusion tuoma lisä liikevaihtoon. Lisäksi Gas Infrastructure -segmentin
    2
    0
  • Omistiko joku teistä Dominion Midstream osaketta (NYSE:DM). Onko ne vaihtuneet D -osakkeiksi? Minulta DM hävisi mutta D ei lisääntynyt vastaavasti.
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
40.110.773

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    30,21
  • P/E*
    20,75
  • P/B
    2,69
  • P/S
    4,66
  • Udbytte/aktie
    2,67
  • EPS
    2,67 USD
  • Direkte afkast
    3,12%
  • EPS-vækst*
    45,69%
  • PEG
    2,99
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (MUSD)

category_local
2021202020192018
Omsætning13.96414.17216.57213.366
Omkostninger7.2556.8708.9907.039
Bruttoresultat6.7097.3027.5826.327
Driftsomkostninger3.3873.2033.6952.703
Driftsresultat3.3224.0993.8873.624
Resultat før skat3.0981.4111.7273.129
Resultat efter skat3.288-4011.3582.447

Balance (MUSD)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver92.32189.01997.73572.753
Omsætningsaktiver7.2696.8866.0885.161
Egenkapital27.30826.46134.03322.048
Langfristet gæld63.60958.60159.85148.219
Kortfristet gæld8.67310.8439.9397.647
Gældsgrad (%)40,7538,5936,545,15

Cash flow-analyse (MUSD)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften4.0375.2275.2044.773
Cash Flow fra investeringer-6.247-2.916-4.622-2.358
Cash flow fra finansieringer2.371-2.333-704-2.209

Selskabsoversigt

Based in Richmond, Virginia, Dominion Energy is an integrated energy company with over 30 gigawatts of electric generation capacity and more than 90,000 miles of electric transmission and distribution lines. Dominion owns a liquefied natural gas export facility in Maryland and is constructing a 5.2 GW wind farm off the Virginia Beach coast.
  • Selskabsnavn
    Dominion Energy Inc
  • CEO
    Mr. Robert M. Blue
  • E-mail
    Steven.D.Ridge@dominionenergy.com
  • Hovedkontor
    Richmond, USA
  • Antal ansatte
    17.100
  • Antal aktier
    832.502.797
  • Børsværdi
    71.279 MUSD

Om værdipapiret

  • Navn
    Dominion Energy
  • ISIN
    US25746U1097
  • Sektor
    Forsyning
  • Branche
    Utilies – Regulated Electric
  • Ticker
    D
  • Noteringsdato
    20.5.1983
  • Antal ejere i Nordnet
    131
  • Belåningsgrad
    70%
  • Sikkerhedskrav
    200%
  • Mulighed for shorting
    Nej