Spring til hovedindhold

United States of AmericaPfizer 
(PFE)

United States of AmericaPfizer

· New York Stock Exchange
· Valuta i USD
New York Stock Exchange
Senest
52,88
I dag %
+0,78%
I dag +/-
+0,41
Køb
52,60
Sælg
52,90
Højest
53,70
Lavest
52,48
Omsætning (Antal)
8.575.760
· New York Stock Exchange
· Valuta i USD
New York Stock Exchange

United States of AmericaPfizer 

United States of AmericaPfizer

· New York Stock Exchange · Valuta i USD
· Valuta i USD
New York Stock Exchange
Senest
52,88
Udvikling i dag
+0,78%
+0,41
Køb
52,60
Sælg
52,90
Højest
53,70
Lavest
52,48
Omsætning (Antal)
8.575.760

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
337.689.294

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

  • Aikamoisen tuplapohjan piirtää kurssikäppyrä. Teknisesti viittaa nousukiitoon. Ostoharkintaan.
    0
    1
    2. mar.
    Samaa tuplapohjaa monessa muussakin, indekseissä myös. Powell ilmotti että 0,25% pöydällä, että sitä
    2
  • PÅ TIDE: Wall Street dumper Moderna- og Pfizer-aksjer På Wall Street dumpes Moderna- og Pfizer-aksjer. Moderna er ned fra et toppnivå på nesten 500 dollar til 156 i skrivende stund. Pfizer er ned fra knapt 62 til 46, til tross for at de tjener rekor
    3
    12
    7. apr.
    Pfizer nærmer sig 10$ 🙏
  • This should give a "little" boost for 2022 Paxlovid sales 🇺🇲 "China approves use of Pfizer's COVID drug Paxlovid" https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/china-gives-conditional-approval-pfizers-covid-drug-paxlovid-2022-02-12/
    4
    0
  • Pfizer ex-dividend date Jan 27 and Q report Feb 8. Assume the Q report will be very good and stock price will go up?
    5
    0
  • Det er lidt træls at ha solgt, når Pfizer åbenbart kan sælge deres produkt hver 3. måned. Allerede nu går snakken på 4. vaccine her hjemme og få HAR fået den. Pfizer har virkelig nogle dygtige sælgere og formået at skræmme godt og grundigt! Skal m
    0
    9
    10. jan.
    10.1.2022 15.36 Pfizer/Biontech har en ny og tilpasset vaccine mod omikron-varianten klar til marts.
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
337.689.294

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    11,35
  • P/E*
    7,70
  • P/B
    3,57
  • P/S
    3,25
  • Udbytte/aktie
    1,60
  • EPS
    4,45
  • Direkte afkast
    3,05%
  • EPS-vækst*
    47,39%
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (MUSD)

category_local
2021202020192018
Omsætning81.28841.90851.75053.647
Omkostninger30.8218.69210.21911.248
Bruttoresultat50.46733.21641.53142.399
Driftsomkostninger30.23224.45627.61027.354
Driftsresultat20.2358.76013.92115.045
Resultat før skat24.3117.49717.68211.885
Resultat efter skat21.9799.61616.27311.153

Balance (MUSD)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver121.782119.163134.685109.497
Omsætningsaktiver59.69335.06732.80349.926
Egenkapital77.46263.47363.44763.758
Langfristet gæld61.34364.83666.73863.806
Kortfristet gæld42.67125.92037.30431.858
Gældsgrad (%)20,3924,8231,1325,88

Cash flow-analyse (MUSD)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften32.58014.40312.58815.827
Cash Flow fra investeringer-22.546-4.271-3.9454.525
Cash flow fra finansieringer-9.816-9.649-8.485-20.441

Selskabsoversigt

Pfizer is one of the world's largest pharmaceutical firms, with annual sales close to $50 billion (excluding COVID-19 vaccine sales). While it historically sold many types of healthcare products and chemicals, now, prescription drugs and vaccines account for the majority of sales. Top sellers include pneumococcal vaccine Prevnar 13, cancer drug Ibrance, cardiovascular treatment Eliquis, and immunology drug Xeljanz. Pfizer sells these products globally, with international sales representing close to 50% of its total sales. Within international sales, emerging markets are a major contributor.
  • Selskabsnavn
    Pfizer Inc
  • CEO
    Dr. Albert Bourla, D.V.M.,PhD
  • E-mail
    -
  • Hovedkontor
    New York, USA
  • Antal ansatte
    79.000
  • Antal aktier
    5.610.895.801
  • Børsværdi
    294.403,7 MUSD

Om værdipapiret

  • Navn
    Pfizer
  • ISIN
    US7170811035
  • Sektor
    Sundhed
  • Branche
    Lægemiddelproducenter - generelt
  • Ticker
    PFE
  • Noteringsdato
    22.6.1951
  • Antal ejere i Nordnet
    8.513
  • Belåningsgrad
    80%
  • Sikkerhedskrav
    120%
  • Mulighed for shorting
    Nej