Spring til hovedindhold

United States of AmericaService Corporation International 
(SCI)

United States of AmericaService Corporation International

· New York Stock Exchange
· Valuta i USD
New York Stock Exchange
Senest
68,92
I dag %
+0,23%
I dag +/-
+0,16
Køb
51,33
Sælg
0,00
Højest
69,62
Lavest
68,65
Omsætning (Antal)
293.540
· New York Stock Exchange
· Valuta i USD
New York Stock Exchange

United States of AmericaService Corporation International 

United States of AmericaService Corporation International

· New York Stock Exchange · Valuta i USD
· Valuta i USD
New York Stock Exchange
Senest
68,92
Udvikling i dag
+0,23%
+0,16
Køb
51,33
Sælg
0,00
Højest
69,62
Lavest
68,65
Omsætning (Antal)
293.540

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
12.512.008

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

Ingen nye indlæg, se mere på Shareville
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
12.512.008

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    14,81
  • P/E*
    20,53
  • P/B
    5,92
  • P/S
    2,76
  • Udbytte/aktie
    1,00
  • EPS
    4,80
  • Direkte afkast
    1,45%
  • EPS-vækst*
    -27,83%
  • PEG
    1,71
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (kUSD)

category_local
2021202020192018
Omsætning4.143.1433.511.5093.230.7853.190.174
Omkostninger2.839.5292.534.6822.470.2052.429.852
Bruttoresultat1.303.614976.827760.580760.322
Driftsomkostninger138.107141.066126.886145.499
Driftsresultat1.165.507835.761633.694614.823
Resultat før skat1.045.500662.060464.432441.732
Resultat efter skat802.939515.907369.596447.208

Balance (kUSD)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver15.250.11814.139.27313.303.87712.362.011
Omsætningsaktiver441.060376.152373.553331.232
Egenkapital1.909.4491.752.6211.823.2551.641.815
Langfristet gæld13.053.46811.946.87011.297.45610.495.828
Kortfristet gæld728.261815.934556.719555.600
Gældsgrad (%)25,8826,426,7628,51

Cash flow-analyse (kUSD)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften920.608804.351628.755615.830
Cash Flow fra investeringer-414.932-318.371-278.511-414.621
Cash flow fra finansieringer-465.620-492.778-319.093-329.181

Selskabsoversigt

Service Corp International is a personal services company that provides funeral and cemetery services and products from its locations throughout the United States and Canada. The company segments its operations into funeral service and cemetery business functions. At its funeral service locations, Service Corp. provides all professional services, facilities, vehicles, and merchandise related to funerals and cremations. Cemetery locations provide cemetery property, memorial markers, and graveyard services to customers. Service Corp. derives the majority of its revenue from its funeral locations, while the cemetery division also generates a significant amount of the company's total income. Geographically, the company gets a major share of revenue from the United States.
  • Selskabsnavn
    Service Corp International
  • CEO
    Mr. Thomas L. Ryan
  • E-mail
    InvestorRelations@sci-us.com
  • Hovedkontor
    Houston, USA
  • Antal ansatte
    24.658
  • Antal aktier
    158.735.972
  • Børsværdi
    10.914,69 MUSD

Om værdipapiret

  • Navn
    Service Corporation International
  • ISIN
    US8175651046
  • Sektor
    Cyklisk forbrug
  • Branche
    Personlige tjenester
  • Ticker
    SCI
  • Noteringsdato
    23.7.1987
  • Antal ejere i Nordnet
    73
  • Belåningsgrad
    -
  • Sikkerhedskrav
    200%
  • Mulighed for shorting
    Nej