Spring til hovedindhold

United States of AmericaSimon Property Group 
(SPG)

United States of AmericaSimon Property Group

· New York Stock Exchange
· Valuta i USD
New York Stock Exchange
Senest
113,55
I dag %
+1,36%
I dag +/-
+1,52
Køb
113,40
Sælg
113,54
Højest
114,63
Lavest
112,41
Omsætning (Antal)
415.667
· New York Stock Exchange
· Valuta i USD
New York Stock Exchange

United States of AmericaSimon Property Group 

United States of AmericaSimon Property Group

· New York Stock Exchange · Valuta i USD
· Valuta i USD
New York Stock Exchange
Senest
113,55
Udvikling i dag
+1,36%
+1,52
Køb
113,40
Sælg
113,54
Højest
114,63
Lavest
112,41
Omsætning (Antal)
415.667

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
32.150.500

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

  • Amazing ER here yesterday. General market insecurity is weighing down on the stock, but it doesn’t matter because fundamentals are improving and the growth story is intact. Management are completely confident in the business going forward, and tha
    9
    1
    They also rising dividend for June👌🏻
    1
  • What do you guys think about the stock price going forward here? I am heavily loaded here and has been like that since 2020 - average 65. I went all in here with 95% of my portfolio in 2020, and that number has decreased to 65-70% now. Not because I
    4
    3
    it is going down!!🤩🤩 now the yield is 6%!! 😋😋
  • Nice! https://seekingalpha.com/news/3761841-simon-property-ffo-beats-0_60-beats-on-revenue
    25
    6
    16. mar.
    Dont worry - its a buy and hold for the next 5 years. This will go above 200 in a few years, or soo
    2
  • Innovative: https://seekingalpha.com/news/3750357-simon-property-partners-with-klarna-to-give-shoppers-payment-options
  • There you go! https://seekingalpha.com/news/3723406-simon-property-ffo-beats-0_86-beats-on-revenue https://seekingalpha.com/news/3723445-simon-property-group-inc-declares-missing-dividend
    13
    1
    3. aug. 2021
    Yeah!
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
32.150.500

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    18,12
  • P/E*
    18,66
  • P/B
    11,45
  • P/S
    7,12
  • Udbytte/aktie
    6,80
  • EPS
    6,78
  • Direkte afkast
    6,07%
  • EPS-vækst*
    -2,77%
  • PEG
    2,14
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (MUSD)

category_local
2021202020192018
Omsætning5.1174.6085.7555.658
Omkostninger9718871.0221.008
Bruttoresultat4.1463.7204.7344.650
Driftsomkostninger1.7331.7491.8261.739
Driftsresultat2.4131.9722.9082.911
Resultat før skat2.7261.2732.4532.859
Resultat efter skat2.2501.1132.1022.440

Balance (MUSD)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver31.44132.07329.23828.892
Omsætningsaktiver2.3372.7141.9941.795
Egenkapital3.8533.4722.9113.797
Langfristet gæld26.41727.31524.03623.278
Kortfristet gæld3.5083.9994.2843.612
Gældsgrad (%)76,4778,379,0275,95

Cash flow-analyse (MUSD)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften3.6372.3273.8083.751
Cash Flow fra investeringer-553-3.978-1.077-237
Cash flow fra finansieringer-3.5621.994-2.576-4.482

Selskabsoversigt

Simon Property Group is the second- largest real estate investment trust in the United States. Its portfolio includes an interest in 207 properties: 119 traditional malls, 69 premium outlets, 14 Mills centers (a combination of a traditional mall, outlet center, and big-box retailers), six lifestyle centers, and five other retail properties. Simon's portfolio averaged $693 in sales per square foot over the 12 months prior to the pandemic. The company also owns a 21% interest in Klepierre, a European retail company with investments in shopping centers in 16 countries, and joint venture interests in 33 premium outlets across 11 countries.
  • Selskabsnavn
    Simon Property Group Inc
  • CEO
    Mr. David Simon
  • E-mail
    IRContact@simon.com
  • Hovedkontor
    Indianapolis, USA
  • Antal ansatte
    3.300
  • Antal aktier
    328.638.595
  • Børsværdi
    36.818,28 MUSD

Om værdipapiret

  • Navn
    Simon Property Group
  • ISIN
    US8288061091
  • Sektor
    Ejendomme
  • Branche
    REIT – detailhandel
  • Ticker
    SPG
  • Noteringsdato
    14.12.1993
  • Antal ejere i Nordnet
    826
  • Belåningsgrad
    80%
  • Sikkerhedskrav
    130%
  • Mulighed for shorting
    Nej