Spring til hovedindhold

United States of AmericaUnitedHealth Group 
(UNH)

United States of AmericaUnitedHealth Group

· New York Stock Exchange
· Valuta i USD
New York Stock Exchange
Senest
482,18
I dag %
-2,10%
I dag +/-
-10,35
Køb
482,02
Sælg
482,50
Højest
489,04
Lavest
482,18
Omsætning (Antal)
58.432
· New York Stock Exchange
· Valuta i USD
New York Stock Exchange

United States of AmericaUnitedHealth Group 

United States of AmericaUnitedHealth Group

· New York Stock Exchange · Valuta i USD
· Valuta i USD
New York Stock Exchange
Senest
482,18
Udvikling i dag
-2,10%
-10,35
Køb
482,02
Sælg
482,50
Højest
489,04
Lavest
482,18
Omsætning (Antal)
58.432

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
15.040.658

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

  • Hyvältä näyttää jättiläisellä. Ennusteet päihitetty ja vahvaa kasvua. Tätä on kiva ostaa dipeistä. https://www.unitedhealthgroup.com/newsroom/2022/2022-01-19-fourth-quarter-results.html
    2
    0
  • UNH tykitti ennusteet ylittävän tuloksen. Markkina palkitsee mukavalla kurssinousulla. 21Q3 kvartaalin EPS 4,52 (3,51) ja liikevaihto 72,34mrd.(65,12). Huom, miljardia! Ei mikään pieni kasvuyhtiö. 20Q3 vastaavat suluissa. Yhtiö ennustaa edelleen suot
    0
    7
    15. okt. 2021
    Niinpä. Yhtiö tuntuu kyllä olevan aika sisäänrakennettu jenkkien terveysjärjestelmiin. En ole myösk
  • Tätä tuli poimittua taas Degiron salkkuun 392,8 hintaan. Vaikuttaisi tekevän käännettä ylös.
    1
    0
  • Voitot kotiin 372 tasolta. 11% tuotto. Näyttää teknisesti lämpimältä. Palataan mielellään omistajaksi kun vähän rauhoittuu.
    2
    4
    27. apr. 2021
    Lipsahtikin sitten nähtävästi viereisen kohdalle tuo aiempi kommenttini, sorry, se oli siis tarkoite
  • UNH tankkaus 334 tasolta Degiron salkkuun. Tämä on taas valunut ostopaikkaan. Iso firma kasvaa ja luvut on rautaa. Esim EPS reilu 16!
    0
    1
    27. feb. 2021
    https://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=unh Liikevaihto nousee. Osinko nousee. Vapaa k
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
15.040.658

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    30,03
  • P/E*
    22,78
  • P/B
    6,35
  • P/S
    1,59
  • Udbytte/aktie
    5,80
  • EPS
    18,53
  • Direkte afkast
    1,18%
  • EPS-vækst*
    31,69%
  • PEG
    1,79
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (MUSD)

category_local
2021202020192018
Omsætning285.273255.639240.269224.871
Omkostninger217.945190.141184.557172.401
Bruttoresultat67.32865.49855.71252.470
Driftsomkostninger45.68244.59537.91336.502
Driftsresultat21.64620.90317.79915.968
Resultat før skat22.31020.74217.98115.944
Resultat efter skat17.28515.40313.83911.986

Balance (MUSD)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver150.448143.571131.255113.529
Omsætningsaktiver61.75853.71842.63438.692
Egenkapital76.47970.53962.16256.227
Langfristet gæld57.43554.33049.94542.785
Kortfristet gæld78.29272.42061.78253.209
Gældsgrad (%)21,6822,0323,3924,01

Cash flow-analyse (MUSD)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften22.34322.17418.46315.713
Cash Flow fra investeringer-10.372-12.532-12.699-12.385
Cash flow fra finansieringer-7.455-3.590-5.625-4.365

Selskabsoversigt

UnitedHealth Group is one of the largest private health insurers, providing medical benefits to 50 million members globally, including 5 million outside the U.S. at the end of 2021. As a leader in employer-sponsored, self-directed, and government-backed insurance plans, UnitedHealth has obtained massive scale in managed care. Along with its insurance assets, UnitedHealth's continued investments in its Optum franchises have created a healthcare services colossus that spans everything from medical and pharmaceutical benefits to providing outpatient care and analytics to both affiliated and third-party customers.
  • Selskabsnavn
    UnitedHealth Group Inc
  • CEO
    Sir Andrew P. Witty
  • E-mail
    Investor_Relations@uhg.com
  • Hovedkontor
    Minnetonka, USA
  • Antal ansatte
    350.000
  • Antal aktier
    938.171.603
  • Børsværdi
    462.077,66 MUSD

Om værdipapiret

  • Navn
    UnitedHealth Group
  • ISIN
    US91324P1021
  • Sektor
    Sundhed
  • Branche
    Sundhedspleje – behandlingsplaner
  • Ticker
    UNH
  • Noteringsdato
    10.10.1991
  • Antal ejere i Nordnet
    475
  • Belåningsgrad
    80%
  • Sikkerhedskrav
    120%
  • Mulighed for shorting
    Nej