Spring til hovedindhold

CanadaA&W Revenue Royalties Income Fund Unit 
(AW.UN)

CanadaA&W Revenue Royalties Income Fund Unit

· Toronto Stock Exchange
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange
Senest
36,14
I dag %
-2,64%
I dag +/-
-0,98
Køb
35,85
Sælg
36,15
Højest
37,73
Lavest
35,76
Omsætning (Antal)
23.621
· Toronto Stock Exchange
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange

CanadaA&W Revenue Royalties Income Fund Unit 

CanadaA&W Revenue Royalties Income Fund Unit

· Toronto Stock Exchange · Valuta i CAD
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange
Senest
36,14
Udvikling i dag
-2,64%
-0,98
Køb
35,85
Sælg
36,15
Højest
37,73
Lavest
35,76
Omsætning (Antal)
23.621

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (CAD)
855.212

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (CAD)
855.212

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    20,41
  • P/E*
    -
  • P/B
    2,49
  • P/S
    12,22
  • Udbytte/aktie
    1,86
  • EPS
    1,94
  • Direkte afkast
    5,01%
  • EPS-vækst*
    -
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (kCAD)

category_local
2021202020192018
Omsætning47.08140.42244.47040.890
Driftsomkostninger817994791713
Driftsresultat46.26439.42843.67940.177
Resultat før skat45.95535.85541.20637.905
Resultat efter skat30.05121.50824.90723.397

Balance (kCAD)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver361.431340.707311.826279.912
Omsætningsaktiver15.94312.26910.8919.821
Egenkapital297.597273.088243.994212.488
Langfristet gæld75.66976.55975.23475.058
Kortfristet gæld4.1083.3293.4892.187
Gældsgrad (%)15,8516,9818,5620,66

Cash flow-analyse (kCAD)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften34.11330.40935.11130.166
Cash flow fra finansieringer-32.597-28.991-32.519-28.162

Selskabsoversigt

A&W Revenue Royalties Income Fund is a limited purpose trust established to invest in A&W Trade Marks Inc, which through its ownership interest in A&W Trade Marks Limited Partnership owns the A&W trade-marks used in the A&W quick service restaurant business in Canada. The company has opened approximately 32 locations, bringing the total number of A&W restaurants to approximately 854, of which almost 845 are franchised and nine are owned and operated corporately. It has granted A&W Food Services of Canada Inc, a license to use the A&W trade-marks to market Root Beer in cans and bottles to the retail grocery trade as well as its acts as a franchisor of hamburger quick-service restaurants in Canada.
  • Selskabsnavn
    A&W Revenue Royalties Income Fund
  • CEO
    Ms. Susan D. Senecal
  • E-mail
    investorrelations@aw.ca
  • Hovedkontor
    North Vancouver, CAN
  • Antal ansatte
    20.000
  • Antal aktier
    14.585.673
  • Børsværdi
    541.420,18 kCAD

Om værdipapiret

  • Navn
    A&W Revenue Royalties Income Fund Unit
  • ISIN
    CA0002551095
  • Sektor
    Cyklisk forbrug
  • Branche
    Restauranter
  • Ticker
    AW.UN
  • Noteringsdato
    14.2.2002
  • Antal ejere i Nordnet
    15
  • Belåningsgrad
    -
  • Sikkerhedskrav
    200%
  • Mulighed for shorting
    Nej