Spring til hovedindhold

CanadaBrookfield Infrastructure Partners L.P Unit 
(BIP.UN)

CanadaBrookfield Infrastructure Partners L.P Unit

· Toronto Stock Exchange
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange
Senest
73,95
I dag %
-0,88%
I dag +/-
-0,66
Køb
73,95
Sælg
74,00
Højest
74,91
Lavest
73,95
Omsætning (Antal)
112.231
· Toronto Stock Exchange
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange

CanadaBrookfield Infrastructure Partners L.P Unit 

CanadaBrookfield Infrastructure Partners L.P Unit

· Toronto Stock Exchange · Valuta i CAD
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange
Senest
73,95
Udvikling i dag
-0,88%
-0,66
Køb
73,95
Sælg
74,00
Højest
74,91
Lavest
73,95
Omsætning (Antal)
112.231

Udvikling

-

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (CAD)
7.908.256

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Udvikling

-

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville*

*Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (CAD)
7.908.256

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    37,74
  • P/E*
    64,52
  • P/B
    3,01
  • P/S
    1,61
  • Udbytte/aktie
    2,60
  • EPS
    2,17
  • Direkte afkast
    3,49%
  • EPS-vækst*
    -61,62%
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (MUSD)

category_local
202020192018
Omsætning8.8856.5974.652
Omkostninger4.8433.3952.208
Bruttoresultat4.0423.2022.444
Driftsomkostninger2.0171.4931.024
Driftsresultat2.0251.7091.420
Resultat før skat1.1959281.170
Resultat efter skat324211329

Balance (MUSD)

category_local
202020192018
Anlægsaktiver57.62050.46734.304
Omsætningsaktiver3.7115.8412.276
Egenkapital21.67322.17714.668
Langfristet gæld34.13428.69219.495
Kortfristet gæld5.5245.4392.417
Gældsgrad (%)44,3540,5341,3

Cash flow-analyse (MUSD)

category_local
202020192018
Cash flow fra driften2.5302.1431.362
Cash Flow fra investeringer-4.609-11.372-5.564
Cash flow fra finansieringer2.1269.5424.418

Selskabsoversigt

Brookfield Infrastructure Partners LP is a Bermuda exempted limited partnership that owns and operates quality, long-life assets that generate stable cash flows, by virtue of barriers to entry or other characteristics tend to appreciate in value over time. It focuses on acquiring infrastructure assets that have low maintenance capital costs and high barriers to entry. The company's segments consist of Utilities, Transport, Midstream, and Data. Geographically, it generates maximum revenue from Brazil and also has a presence in Australia, Colombia, United Kingdom, Canada, United States of America, Chile, Peru, India, and other countries.
  • Selskabsnavn
    Brookfield Infrastructure Partners LP
  • CEO
    Mr. Samuel J.B. Pollock
  • E-mail
    bip.enquiries@brookfield.com
  • Hovedkontor
    Hamilton, BMU
  • Antal ansatte
    0
  • Antal aktier
    305.267.059
  • Børsværdi
    22.775,98 MCAD

Om værdipapiret

  • Navn
    Brookfield Infrastructure Partners L.P Unit
  • ISIN
    BMG162521014
  • Sektor
    Forsyning
  • Branche
    Utilities – Diversificerede
  • Ticker
    BIP.UN
  • Noteringsdato
    10.9.2009
  • Antal ejere i Nordnet
    141
  • Belåningsgrad
    50%
  • Sikkerhedskrav
    200%
  • Mulighed for shorting
    Nej