Spring til hovedindhold

CanadaBrookfield Infrastructure Partners L.P Unit 
(BIP.UN)

CanadaBrookfield Infrastructure Partners L.P Unit

· Toronto Stock Exchange
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange
Senest
49,84
I dag %
-2,31%
I dag +/-
-1,18
Køb
49,73
Sælg
50,02
Højest
51,29
Lavest
49,02
Omsætning (Antal)
493.943
· Toronto Stock Exchange
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange

CanadaBrookfield Infrastructure Partners L.P Unit 

CanadaBrookfield Infrastructure Partners L.P Unit

· Toronto Stock Exchange · Valuta i CAD
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange
Senest
49,84
Udvikling i dag
-2,31%
-1,18
Køb
49,73
Sælg
50,02
Højest
51,29
Lavest
49,02
Omsætning (Antal)
493.943

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (CAD)
24.600.048

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret
Data hentes fra Morningstar

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Andre har kigget på

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

  • Är det någon som fått den senaste utdelningen med utbetalningsdag 220630 ????
    0
    2
    15. jul.
    Okej, som vanligt då från deras sida!!!!!!!!!!!!
  • På förra utdelningen drogs ingen källskatt, utdelningen idag drogs det källskatt på. Konstigt hur det kan variera så. Det borde väl inte dras någon källskatt då det är registrerat på Bermuda? Hur är det för er andra?
    0
    5
    9. apr.
    Fick min för infra så nu har jag all brookfield 👌
  • Det skiljer 2,5 CAD mellan BIP.UN och BIP.C, man borde kunna sälja BIPC och köpa BIP.UN och göra ett litet arbitrage likt man kan göra i t.ex SHB ibland. Jag skall hålla över första utdelningen innan jag säljer någon.
    2
    2
    26. jan.
    Ser att framtida P/E estimat är kraftigt upp innebär det kursfall vid nästa rapport ?
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret
Data hentes fra Morningstar

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (CAD)
24.600.048

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Andre har kigget på

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret
Data hentes fra Morningstar

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    107,53
  • P/E*
    42,74
  • P/B
    2,70
  • P/S
    1,28
  • Udbytte/aktie
    1,89
  • EPS
    0,69 CAD
  • Direkte afkast
    3,71%
  • EPS-vækst*
    150,35%
  • PEG
    -
*Baseret på estimat
Data hentes fra Morningstar

Finansiel information

Årsregnskab (MUSD)

category_local
2021202020192018
Omsætning11.5378.8856.5974.652
Omkostninger8.2474.8433.3952.208
Bruttoresultat3.2904.0423.2022.444
Driftsomkostninger4062.0171.4931.024
Driftsresultat2.8842.0251.7091.420
Resultat før skat3.3331.1959281.170
Resultat efter skat766324211329

Balance (MUSD)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver69.06557.62050.46734.304
Omsætningsaktiver4.8963.7115.8412.276
Egenkapital26.39121.67322.17714.668
Langfristet gæld38.90934.13428.69219.495
Kortfristet gæld8.6615.5245.4392.417
Gældsgrad (%)44,7844,3540,5341,3

Cash flow-analyse (MUSD)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften2.7722.5302.1431.362
Cash Flow fra investeringer-1.173-4.609-11.372-5.564
Cash flow fra finansieringer-9952.1269.5424.418
Data hentes fra Morningstar

Selskabsoversigt

Brookfield Infrastructure Partners LP is a Bermuda exempted limited partnership that owns and operates quality, long-life assets that generate stable cash flows, by virtue of barriers to entry or other characteristics tend to appreciate in value over time. It focuses on acquiring infrastructure assets that have low maintenance capital costs and high barriers to entry. The company's segments consist of Utilities, Transport, Midstream, and Data. Geographically, it generates maximum revenue from Brazil and also has a presence in Australia, Colombia, United Kingdom, Canada, United States of America, Chile, Peru, India, and other countries.
  • Selskabsnavn
    Brookfield Infrastructure Partners LP
  • CEO
    Mr. Samuel J.B. Pollock
  • E-mail
    bip.enquiries@brookfield.com
  • Hovedkontor
    Hamilton, BMU
  • Antal aktier
    458.100.000
  • Børsværdi
    23.372 MCAD

Om værdipapiret

  • Navn
    Brookfield Infrastructure Partners L.P Unit
  • ISIN
    BMG162521014
  • Sektor
    Forsyning
  • Branche
    Utilities – Diversificerede
  • Ticker
    BIP.UN
  • Noteringsdato
    10.9.2009
  • Antal ejere i Nordnet
    137
  • Belåningsgrad
    50%
  • Sikkerhedskrav
    200%
  • Mulighed for shorting
    Nej
Data hentes fra Morningstar