Spring til hovedindhold

CanadaConstellation Software Inc 
(CSU)

CanadaConstellation Software Inc

· Toronto Stock Exchange
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange
Senest
2.076,08
I dag %
+2,39%
I dag +/-
+48,43
Køb
2.072,69
Sælg
2.079,94
Højest
2.094,06
Lavest
2.030,50
Omsætning (Antal)
22.242
· Toronto Stock Exchange
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange

CanadaConstellation Software Inc 

CanadaConstellation Software Inc

· Toronto Stock Exchange · Valuta i CAD
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange
Senest
2.076,08
Udvikling i dag
+2,39%
+48,43
Køb
2.072,69
Sælg
2.079,94
Højest
2.094,06
Lavest
2.030,50
Omsætning (Antal)
22.242

Udvikling

-

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (CAD)
42.925.923

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Udvikling

-

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville*

*Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (CAD)
42.925.923

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    102,04
  • P/E*
    30,58
  • P/B
    34,97
  • P/S
    7,05
  • Udbytte/aktie
    5,07
  • EPS
    15,80
  • Direkte afkast
    0,25%
  • EPS-vækst*
    233,92%
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (kUSD)

category_local
202020192018
Omsætning3.969.0003.489.0003.060.100
Omkostninger427.000401.000360.600
Bruttoresultat3.542.0003.088.0002.699.500
Driftsomkostninger2.805.0002.505.0002.169.300
Driftsresultat737.000583.000530.200
Resultat før skat603.000456.000485.400
Resultat efter skat436.000333.000379.300

Balance (kUSD)

category_local
202020192018
Anlægsaktiver2.790.0002.425.0001.728.200
Omsætningsaktiver1.585.0001.062.0001.207.200
Egenkapital1.048.000687.000866.100
Langfristet gæld1.287.0001.069.000725.200
Kortfristet gæld2.040.0001.732.0001.344.100
Gældsgrad (%)16,5721,3312,55

Cash flow-analyse (kUSD)

category_local
202020192018
Cash flow fra driften1.186.000767.000662.000
Cash Flow fra investeringer-512.000-544.000-508.000
Cash flow fra finansieringer-247.000-496.000-48.600

Selskabsoversigt

Constellation Software Inc is a Canada-based company that develops and customizes software for public- and private-sector markets. The firm acquires, manages, and builds vertical-specific businesses. Its operations are organized in two segments: Public Sector and Private Sector. The portfolio companies serve various markets including communications, credit unions, beverage distribution, tour operators, auto clubs, textiles and apparel, hospitality, and community care. The firm has operations in North America, Europe, Australia, South America, and Africa.
  • Selskabsnavn
    Constellation Software Inc
  • CEO
    Mr. Damian McKay
  • E-mail
    jbaksh@csisoftware.com
  • Hovedkontor
    Toronto, CAN
  • Antal ansatte
    23.000
  • Antal aktier
    21.191.530
  • Børsværdi
    42.969,01 MCAD

Om værdipapiret

  • Navn
    Constellation Software Inc
  • ISIN
    CA21037X1006
  • Sektor
    Teknologi
  • Branche
    Software – applikationer
  • Ticker
    CSU
  • Noteringsdato
    17.5.2006
  • Antal ejere i Nordnet
    107
  • Belåningsgrad
    70%
  • Sikkerhedskrav
    130%
  • Mulighed for shorting
    Nej