Spring til hovedindhold

CanadaConstellation Software Inc 
(CSU)

CanadaConstellation Software Inc

· Toronto Stock Exchange
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange
Senest
1.922,99
I dag %
+1,92%
I dag +/-
+36,23
Køb
1.916,68
Sælg
1.932,86
Højest
1.928,70
Lavest
1.881,30
Omsætning (Antal)
27.026
· Toronto Stock Exchange
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange

CanadaConstellation Software Inc 

CanadaConstellation Software Inc

· Toronto Stock Exchange · Valuta i CAD
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange
Senest
1.922,99
Udvikling i dag
+1,92%
+36,23
Køb
1.916,68
Sælg
1.932,86
Højest
1.928,70
Lavest
1.881,30
Omsætning (Antal)
27.026

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (CAD)
41.404.914

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret
Data hentes fra Morningstar

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Andre har kigget på

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret
Data hentes fra Morningstar

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (CAD)
41.404.914

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Andre har kigget på

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret
Data hentes fra Morningstar

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    66,23
  • P/E*
    23,15
  • P/B
    20,08
  • P/S
    5,14
  • Udbytte/aktie
    5,35
  • EPS
    21,47 CAD
  • Direkte afkast
    0,28%
  • EPS-vækst*
    185,40%
  • PEG
    -
*Baseret på estimat
Data hentes fra Morningstar

Finansiel information

Årsregnskab (MUSD)

category_local
2021202020192018
Omsætning5.1073.9693.4893.060
Omkostninger532427401361
Bruttoresultat4.5753.5423.0882.699
Driftsomkostninger3.6392.8052.5052.169
Driftsresultat936737583530
Resultat før skat374603456485
Resultat efter skat310436333379

Balance (MUSD)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver3.9312.7902.4251.728
Omsætningsaktiver1.8351.5851.0621.207
Egenkapital1.5201.048687866
Langfristet gæld1.7851.2871.069725
Kortfristet gæld2.4612.0401.7321.344
Gældsgrad (%)24,0516,5721,3312,55

Cash flow-analyse (MUSD)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften1.3001.186767662
Cash Flow fra investeringer-1.238-512-544-508
Cash flow fra finansieringer-41-247-496-49
Data hentes fra Morningstar

Selskabsoversigt

Constellation Software Inc is a Canada-based company that develops and customizes software for public- and private-sector markets. The firm acquires, manages, and builds vertical-specific businesses. Its operations are organized in two segments: Public Sector and Private Sector. The portfolio companies serve various markets including communications, credit unions, beverage distribution, tour operators, auto clubs, textiles and apparel, hospitality, and community care. The firm has operations in North America, Europe, Australia, South America, and Africa.
  • Selskabsnavn
    Constellation Software Inc
  • CEO
    Mr. Barry Symons
  • E-mail
    jbaksh@csisoftware.com
  • Hovedkontor
    Toronto, CAN
  • Antal ansatte
    23.000
  • Antal aktier
    21.191.530
  • Børsværdi
    39.983 MCAD

Om værdipapiret

  • Navn
    Constellation Software Inc
  • ISIN
    CA21037X1006
  • Sektor
    Teknologi
  • Branche
    Software – applikationer
  • Ticker
    CSU
  • Noteringsdato
    17.5.2006
  • Antal ejere i Nordnet
    139
  • Belåningsgrad
    70%
  • Sikkerhedskrav
    130%
  • Mulighed for shorting
    Nej
Data hentes fra Morningstar