Spring til hovedindhold

CanadaOpen Text Corporation - Common Shares 
(OTEX)

CanadaOpen Text Corporation - Common Shares

· Toronto Stock Exchange
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange
Senest
49,16
I dag %
0,00%
I dag +/-
0,00
Køb
49,00
Sælg
49,26
Højest
50,32
Lavest
48,97
Omsætning (Antal)
581.480
· Toronto Stock Exchange
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange

CanadaOpen Text Corporation - Common Shares 

CanadaOpen Text Corporation - Common Shares

· Toronto Stock Exchange · Valuta i CAD
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange
Senest
49,16
Udvikling i dag
0,00%
0,00
Køb
49,00
Sælg
49,26
Højest
50,32
Lavest
48,97
Omsætning (Antal)
581.480

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (CAD)
28.208.058

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

Ingen nye indlæg, se mere på Shareville
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (CAD)
28.208.058

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    11,89
  • P/E*
    11,03
  • P/B
    2,54
  • P/S
    3,01
  • Udbytte/aktie
    1,15
  • EPS
    1,76
  • Direkte afkast
    2,32%
  • EPS-vækst*
    83,17%
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (MUSD)

category_local
2021202020192018
Omsætning3.3863.1102.8692.815
Omkostninger1.0341.004931951
Bruttoresultat2.3522.1061.9381.864
Driftsomkostninger1.6091.5021.3351.329
Driftsresultat743604603535
Resultat før skat651345441386
Resultat efter skat311234286242

Balance (MUSD)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver7.4077.8486.3736.437
Omsætningsaktiver2.2022.3861.5611.328
Egenkapital4.0994.0073.8853.717
Langfristet gæld4.1484.3243.0353.053
Kortfristet gæld1.3621.9041.015995
Gældsgrad (%)40,2943,7332,9633,75

Cash flow-analyse (MUSD)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften876955876710
Cash Flow fra investeringer-69-1.469-465-444
Cash flow fra finansieringer-9251.269-148-24

Selskabsoversigt

Open Text Corp grew out of a technology project involving the Oxford English Dictionary at Canada's University of Waterloo in the mid-1980s. Its software allows clients to archive, aggregate, retrieve, and search unstructured information (such as documents, e-mail, presentations). The company is based in Ontario, Canada.
  • Selskabsnavn
    Open Text Corp
  • CEO
    Mr. Mark J. Barrenechea
  • E-mail
    investors@opentext.com
  • Hovedkontor
    Waterloo, CAN
  • Antal ansatte
    14.300
  • Antal aktier
    267.706.619
  • Børsværdi
    13.264,86 MCAD

Om værdipapiret

  • Navn
    Open Text Corporation - Common Shares
  • ISIN
    CA6837151068
  • Sektor
    Teknologi
  • Branche
    Software – applikationer
  • Ticker
    OTEX
  • Noteringsdato
    26.6.1998
  • Antal ejere i Nordnet
    12
  • Belåningsgrad
    -
  • Sikkerhedskrav
    200%
  • Mulighed for shorting
    Nej