Spring til hovedindhold

CanadaPan American Silver Corp. - Common Stock 
(PAAS)

CanadaPan American Silver Corp. - Common Stock

· Toronto Stock Exchange
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange
Senest
26,16
I dag %
+3,44%
I dag +/-
+0,87
Køb
26,04
Sælg
26,19
Højest
26,16
Lavest
25,37
Omsætning (Antal)
186.382
· Toronto Stock Exchange
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange

CanadaPan American Silver Corp. - Common Stock 

CanadaPan American Silver Corp. - Common Stock

· Toronto Stock Exchange · Valuta i CAD
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange
Senest
26,16
Udvikling i dag
+3,44%
+0,87
Køb
26,04
Sælg
26,19
Højest
26,16
Lavest
25,37
Omsætning (Antal)
186.382

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (CAD)
4.829.002

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

Ingen nye indlæg, se mere på Shareville
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (CAD)
4.829.002

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    23,58
  • P/E*
    24,69
  • P/B
    1,54
  • P/S
    2,43
  • Udbytte/aktie
    0,60
  • EPS
    0,86
  • Direkte afkast
    2,39%
  • EPS-vækst*
    -4,43%
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (kUSD)

category_local
2021202020192018
Omsætning1.632.7501.338.8121.350.759784.495
Omkostninger1.264.812978.6351.121.471683.598
Bruttoresultat367.938360.177229.288100.897
Driftsomkostninger85.137175.90381.93743.970
Driftsresultat282.801184.274147.35156.927
Resultat før skat244.991252.012182.51233.188
Resultat efter skat97.428177.882110.73810.294

Balance (kUSD)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver2.517.4152.576.9512.672.7631.389.102
Omsætningsaktiver1.001.169856.924788.919548.374
Egenkapital2.636.0082.605.8392.467.8461.513.349
Langfristet gæld494.901466.280722.166273.599
Kortfristet gæld387.675361.756271.670150.528
Gældsgrad (%)1,30,989,130,34

Cash flow-analyse (kUSD)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften392.108462.315282.028154.978
Cash Flow fra investeringer-186.662-83.918-402.168-159.172
Cash flow fra finansieringer-85.910-329.587103.255-33.134

Selskabsoversigt

Pan American Silver Corp is a mining company focused exclusively on the exploration and development of silver mines. It produced roughly 22 million ounces of silver in 2011. The company operates primarily in Central and South America. It also sells the byproducts from its silver mining operations, including zinc, lead, copper, and gold. Pan American Silver is based in British Columbia.
  • Selskabsnavn
    Pan American Silver Corp
  • CEO
    Mr. Michael Steinmann
  • E-mail
    ir@panamericansilver.com
  • Hovedkontor
    Vancouver, CAN
  • Antal ansatte
    6.677
  • Antal aktier
    210.511.219
  • Børsværdi
    5.323,83 MCAD

Om værdipapiret

  • Navn
    Pan American Silver Corp. - Common Stock
  • ISIN
    CA6979001089
  • Sektor
    Materialer
  • Branche
    Sølv
  • Ticker
    PAAS
  • Noteringsdato
    9.10.1984
  • Antal ejere i Nordnet
    277
  • Belåningsgrad
    50%
  • Sikkerhedskrav
    200%
  • Mulighed for shorting
    Nej