Spring til hovedindhold

CanadaWest Fraser Timber Co., Ltd. 
(WFG)

CanadaWest Fraser Timber Co., Ltd.

· Toronto Stock Exchange
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange
Senest
116,49
I dag %
0,00%
I dag +/-
0,00
Køb
116,38
Sælg
116,80
Højest
121,34
Lavest
116,22
Omsætning (Antal)
509.483
· Toronto Stock Exchange
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange

CanadaWest Fraser Timber Co., Ltd. 

CanadaWest Fraser Timber Co., Ltd.

· Toronto Stock Exchange · Valuta i CAD
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange
Senest
116,49
Udvikling i dag
0,00%
0,00
Køb
116,38
Sælg
116,80
Højest
121,34
Lavest
116,22
Omsætning (Antal)
509.483

Udvikling

-

Ordredybde

Lukket
Antal
Køb
500
Sælg
Antal
100

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (CAD)
59.440.430

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Udvikling

-

Shareville*

*Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Ordredybde

Lukket
Antal
Køb
500
Sælg
Antal
100

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (CAD)
59.440.430

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Nøgletal

  • P/E
    3,29
  • P/E*
    5,48
  • P/B
    1,34
  • P/S
    0,93
  • Udbytte/aktie
    1,01
  • EPS
    28,18
  • Direkte afkast
    0,87%
  • EPS-vækst*
    -40,01%
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (kUSD)

category_local
202020192018
Omsætning4.587.6603.733.5314.491.825
Omkostninger2.692.9952.795.7472.655.595
Bruttoresultat1.894.664937.7851.836.230
Driftsomkostninger1.033.5961.034.2431.049.169
Driftsresultat861.068-96.458787.060
Resultat før skat817.152-167.653787.060
Resultat efter skat608.551-114.831594.701

Balance (kUSD)

category_local
202020192018
Anlægsaktiver2.838.0752.695.4612.530.047
Omsætningsaktiver1.333.950878.073987.497
Egenkapital2.474.1991.893.9422.126.238
Langfristet gæld1.170.0491.038.836954.458
Kortfristet gæld527.777640.756436.848
Gældsgrad (%)12,1622,3915,72

Cash flow-analyse (kUSD)

category_local
202020192018
Cash flow fra driften1.015.55988.037667.386
Cash Flow fra investeringer-174.096-299.326-259.906
Cash flow fra finansieringer-373.28699.520-499.989

Selskabsoversigt

West Fraser Timber Co.Ltd is a softwood lumber company that also produces wood panels and pulp products. The company is active throughout North America, with lumber mills in British Columbia, Alberta, and the Southeastern United States.
  • Selskabsnavn
    West Fraser Timber Co.Ltd
  • CEO
    Mr. Raymond W. Ferris
  • E-mail
    shareholder@westfraser.com
  • Hovedkontor
    Vancouver, CAN
  • Antal ansatte
    8.115
  • Antal aktier
    104.587.081
  • Børsværdi
    12.449,12 MCAD

Om værdipapiret

  • Navn
    West Fraser Timber Co., Ltd.
  • ISIN
    CA9528451052
  • Sektor
    Materialer
  • Branche
    Tømmer- og træproduktion
  • Ticker
    WFG
  • Noteringsdato
    7.5.1986
  • Antal ejere i Nordnet
    34
  • Belåningsgrad
    50%
  • Sikkerhedskrav
    200%
  • Mulighed for shorting
    Nej