Spring til hovedindhold

GermanySap SE 
(SAP)

GermanySap SE

· Xetra
· Valuta i EUR
Xetra
Senest
93,19
I dag %
+1,74%
I dag +/-
+1,59
Køb
93,18
Sælg
93,20
Højest
93,44
Lavest
92,42
Omsætning (Antal)
934.921
· Xetra
· Valuta i EUR
Xetra

GermanySap SE 

GermanySap SE

· Xetra · Valuta i EUR
· Valuta i EUR
Xetra
Senest
93,19
Udvikling i dag
+1,74%
+1,59
Køb
93,18
Sælg
93,20
Højest
93,44
Lavest
92,42
Omsætning (Antal)
934.921

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (EUR)
86.877.160

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Navn
Gearing
Køb
2,0
81,74
3,0
63,30
Navn
Gearing
Køb
1,0
112,05
2,0
117,95
3,0
117,25

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Navn
Gearing
Køb
2,0
81,74
3,0
63,30
Navn
Gearing
Køb
1,0
112,05
2,0
117,95
3,0
117,25

Shareville

  • SAP höjer återigen helårsprognoserna – accelererad tillväxt inom moln osv https://www.affarsvarlden.se/artikel/sap-hojer-aterigen-helarsprognoserna-accelererad-tillvaxt-inom-molnverksamheten
    1
    0
  • https://www.theregister.com/2021/05/12/sap_founders_charitable_arm_made/
    1
    0
  • Fint at se abonnementsordningerne og cloud løsningerne begynder at slå igennem. "...saw a 7% rise in first-quarter cloud revenue and raised the lower end of its full-year forecast for cloud sales. Adjusted cloud revenue was 2.15 billion euros ($2.57
    6
    0
  • SAP fokus på kunders omställning till cloud-lösningar o service-tillväxt i 2021
    2
    0
  • Invesstech kjører SAP som deres gratisanalyse fra børsen i Frankfurt i dag. Ta en titt her om du er interessert: https://www.investtech.com/no/market.php?CompanyID=49603706
    5
    0
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (EUR)
86.877.160

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Navn
Gearing
Køb
2,0
81,74
3,0
63,30
Navn
Gearing
Køb
1,0
112,05
2,0
117,95
3,0
117,25

Nøgletal

  • P/E
    21,98
  • P/E*
    18,18
  • P/B
    2,71
  • P/S
    3,78
  • Udbytte/aktie
    1,95
  • EPS
    4,21
  • Direkte afkast
    2,13%
  • EPS-vækst*
    20,81%
  • PEG
    1,89
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (MEUR)

category_local
2021202020192018
Omsætning27.84227.33827.55324.708
Omkostninger7.9467.8868.3557.462
Bruttoresultat19.89719.45319.19917.246
Driftsomkostninger15.08312.83213.59611.523
Driftsresultat4.8146.6215.6035.723
Resultat før skat6.8477.2204.5965.600
Resultat efter skat5.2565.1453.3214.083

Balance (MEUR)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver51.12543.40245.00234.871
Omsætningsaktiver20.04415.06915.21316.620
Egenkapital41.52329.92830.82228.877
Langfristet gæld13.51015.70214.93112.133
Kortfristet gæld16.13612.84214.46210.481
Gældsgrad (%)21,2822,7222,721,95

Cash flow-analyse (MEUR)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften6.2237.1943.4964.303
Cash Flow fra investeringer-3.063-2.986-7.021-3.066
Cash flow fra finansieringer-56-3.9971023.283

Selskabsoversigt

Founded in 1972 by former IBM employees, SAP provides database technology and enterprise resource planning software to enterprises around the world. Across more than 180 countries, the company serves 440,000 customers, approximately 80% of which are small to medium-size enterprises.
  • Selskabsnavn
    SAP SE
  • CEO
    Mr. Christian Klein
  • E-mail
    investor@sap.com
  • Hovedkontor
    Walldorf, DEU
  • Antal ansatte
    107.415
  • Antal aktier
    1.179.579.340
  • Børsværdi
    108.497,71 MEUR

Om værdipapiret

  • Navn
    Sap SE
  • ISIN
    DE0007164600
  • Sektor
    Teknologi
  • Branche
    Software – applikationer
  • Ticker
    SAP
  • Noteringsdato
    11.4.1988
  • Antal ejere i Nordnet
    2.379
  • Belåningsgrad
    70%
  • Sikkerhedskrav
    130%
  • Mulighed for shorting
    Nej