Spring til hovedindhold

GermanyVolkswagen AG ZC PRF PERPETUAL EUR 
(VOW3)

GermanyVolkswagen AG ZC PRF PERPETUAL EUR

· Xetra
· Valuta i EUR
Xetra
Senest
196,10
I dag %
+2,24%
I dag +/-
+4,30
Køb
0,00
Sælg
0,00
Højest
197,24
Lavest
191,60
Omsætning (Antal)
0,00
· Xetra
· Valuta i EUR
Xetra

GermanyVolkswagen AG ZC PRF PERPETUAL EUR 

GermanyVolkswagen AG ZC PRF PERPETUAL EUR

· Xetra · Valuta i EUR
· Valuta i EUR
Xetra
Senest
196,10
Udvikling i dag
+2,24%
+4,30
Køb
0,00
Sælg
0,00
Højest
197,24
Lavest
191,60
Omsætning (Antal)
0,00

Udvikling

Ordredybde

Lukket
Antal
Køb
0
Sælg
Antal
0

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (EUR)
213.139.341

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Udvikling

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Lukket
Antal
Køb
0
Sælg
Antal
0

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (EUR)
213.139.341

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret
*Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nøgletal

  • P/E
    5,97
  • P/E*
    5,54
  • P/B
    0,70
  • P/S
    0,37
  • Udbytte/aktie
    4,86
  • EPS
    35,18
  • Direkte afkast
    2,53%
  • EPS-vækst*
    7,78%
  • PEG
    0,55
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (MEUR)

category_local
2020201920182017
Omsætning222.884252.633235.849230.682
Omkostninger183.937203.490189.500188.140
Bruttoresultat38.94749.14346.34942.542
Driftsomkostninger28.89033.12431.91629.099
Driftsresultat10.05716.01914.43313.443
Resultat før skat11.66718.35615.64313.913
Resultat efter skat8.86713.88612.13611.628

Balance (MEUR)

category_local
2020201920182017
Anlægsaktiver302.170300.608274.620262.081
Omsætningsaktiver194.944187.463183.536160.112
Egenkapital128.783123.651117.342109.078
Langfristet gæld202.921196.496172.846152.726
Kortfristet gæld165.410167.924167.968160.389
Gældsgrad (%)35,0634,5935,1131,28

Cash flow-analyse (MEUR)

category_local
2020201920182017
Cash flow fra driften24.90117.9837.272-1.185
Cash Flow fra investeringer-22.690-21.146-21.590-16.508
Cash flow fra finansieringer7.637-86524.56617.625

Selskabsoversigt

Volkswagen is one of the world's largest automotive manufacturers. Automotive brands include Volkswagen passenger cars, Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, SEAT, and Skoda. Commercial vehicle brands include MAN, Navistar, Scania, and Volkswagen. The company's financial services group provides dealer financing to support floor plans, consumer financing for vehicle purchases, vehicle leasing, banking, and other financial services.
  • Selskabsnavn
    Volkswagen AG
  • CEO
    -
  • E-mail
    investor.relations@volkswagen.de
  • Hovedkontor
    Wolfsburg, DEU
  • Antal ansatte
    662.600
  • Antal aktier
    206.205.445
  • Børsværdi
    120.463,83 MEUR

Om værdipapiret

  • Navn
    Volkswagen AG ZC PRF PERPETUAL EUR
  • ISIN
    DE0007664039
  • Sektor
    Cyklisk forbrug
  • Branche
    Bilproducenter
  • Ticker
    VOW3
  • Noteringsdato
    15.8.1961
  • Antal ejere i Nordnet
    5.130
  • Belåningsgrad
    70%
  • Sikkerhedskrav
    140%
  • Mulighed for shorting
    Nej