Spring til hovedindhold

GermanyE. On SE 
(EOAN)

GermanyE. On SE

· Xetra
· Valuta i EUR
Xetra
Senest
9,438
I dag %
-0,74%
I dag +/-
-0,070
Køb
9,434
Sælg
9,440
Højest
9,484
Lavest
9,374
Omsætning (Antal)
788.236
· Xetra
· Valuta i EUR
Xetra

GermanyE. On SE 

GermanyE. On SE

· Xetra · Valuta i EUR
· Valuta i EUR
Xetra
Senest
9,438
Udvikling i dag
-0,74%
-0,070
Køb
9,434
Sælg
9,440
Højest
9,484
Lavest
9,374
Omsætning (Antal)
788.236

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (EUR)
7.426.924

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

  • Jag är så korkad att jag inte riktigt vet vad det här betyder för E.ON. Vad säger ni? Kan de tjäna nåt på de här prisökningarna?
    0
    15
    25. jul.
    För komplext och volatilt för några klipp tror jag
    1
  • does someone have estimation how Putins war will influence on EON? For example how much they have operations in RU and how much losing this would cut dividend?
    4
    0
  • OK, det här var droppen. Kollar mina elkostnader: Jag har 1) Betalat in 2 500 kr hittills i år för att få va ansluten till elnätet (den obligatoriska elnätsavgiften som t.ex E.ON får). 2) Använt el för 1 400 kr. Är det rimligt att betala mer f
    7
    1
    14. nov. 2021
    if you cant beat them, join them!! 👍
    2
  • To all EON shareholders: I'm looking into this stock as a buy-and-hold forever. Can anyone explain why this stock is trading so low? Is something off that I have missed? Business seems to be going well and dividends are consistently raised. EON se
    1
    0
  • E.On ökar EBIT o utdelning till 0,44 EUR (4.7%) o utd-tillväxt med 5 % / år :)
    3
    4
    27. mar. 2021
    En säker investering i framtiden, nu när elmarknad samt elbehovet ökar !!
    2
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder
Nyheder og/eller generelle investeringsanbefalinger eller et uddrag af disse på denne side og i relaterede links er produceret og leveret af den angivne leverandør. Nordnet har ikke deltaget i udarbejdelsen af materialet, og vi har ikke gennemgået eller foretaget ændringer i materialet. Læs mere om investeringsanbefalinger.

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (EUR)
7.426.924

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    11,60
  • P/E*
    10,46
  • P/B
    1,42
  • P/S
    0,26
  • Udbytte/aktie
    0,49
  • EPS
    1,69 EUR
  • Direkte afkast
    5,15%
  • EPS-vækst*
    -117,38%
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (MEUR)

category_local
2021202020192018
Omsætning77.35860.94441.00329.565
Omkostninger77.31346.42531.76422.403
Bruttoresultat4514.5199.2397.162
Driftsomkostninger11.71712.6088.1745.059
Driftsresultat-11.6721.9111.0652.103
Resultat før skat6.1232.1817973.284
Resultat efter skat4.6911.0171.5663.223

Balance (MEUR)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver80.63775.48476.44430.883
Omsætningsaktiver39.12219.90122.12223.441
Egenkapital17.8899.05513.0858.518
Langfristet gæld61.35961.76159.46430.545
Kortfristet gæld40.51124.56926.01715.261
Gældsgrad (%)0032,410

Cash flow-analyse (MEUR)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften4.0695.3132.9652.853
Cash Flow fra investeringer-5.399-1.864-5.8201.011
Cash flow fra finansieringer2.263-2.624792-2.637

Selskabsoversigt

Since completing the transformative deal with RWE in 2019, E.On has two core businesses: energy networks and retail supply. Its pro forma retail supply serves around 50 million customers primarily in Germany, the United Kingdom, Eastern Europe, the Netherlands, Belgium, and Sweden. Its pro forma networks business operates in Germany, Sweden, Eastern Europe, and Turkey.
  • Selskabsnavn
    E.ON SE
  • CEO
    -
  • E-mail
    investorrelations@eon.com
  • Hovedkontor
    Essen, DEU
  • Antal ansatte
    72.169
  • Antal aktier
    2.608.995.172
  • Børsværdi
    24.806 MEUR

Om værdipapiret

  • Navn
    E. On SE
  • ISIN
    DE000ENAG999
  • Sektor
    Forsyning
  • Branche
    Utilities – Diversificerede
  • Ticker
    EOAN
  • Noteringsdato
    19.6.2000
  • Antal ejere i Nordnet
    825
  • Belåningsgrad
    70%
  • Sikkerhedskrav
    130%
  • Mulighed for shorting
    Nej