Spring til hovedindhold

GermanyE. On SE 
(EOAN)

GermanyE. On SE

· Xetra
· Valuta i EUR
Xetra
Senest
10,902
I dag %
+0,46%
I dag +/-
+0,050
Køb
0,00
Sælg
0,00
Højest
10,938
Lavest
10,768
Omsætning (Antal)
0,00
· Xetra
· Valuta i EUR
Xetra

GermanyE. On SE 

GermanyE. On SE

· Xetra · Valuta i EUR
· Valuta i EUR
Xetra
Senest
10,902
Udvikling i dag
+0,46%
+0,050
Køb
0,00
Sælg
0,00
Højest
10,938
Lavest
10,768
Omsætning (Antal)
0,00

Udvikling

Ordredybde

Lukket
Antal
Køb
0
Sælg
Antal
0

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (EUR)
39.286.784

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Udvikling

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Lukket
Antal
Køb
0
Sælg
Antal
0

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (EUR)
39.286.784

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret
*Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nøgletal

  • P/E
    7,00
  • P/E*
    11,85
  • P/B
    3,29
  • P/S
    0,45
  • Udbytte/aktie
    0,47
  • EPS
    1,31
  • Direkte afkast
    4,33%
  • EPS-vækst*
    -26,88%
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (MEUR)

category_local
2020201920182017
Omsætning60.94441.00329.56537.965
Omkostninger46.42531.76422.40329.260
Bruttoresultat14.5199.2397.1628.705
Driftsomkostninger12.6088.1745.0594.369
Driftsresultat1.9111.0652.1034.336
Resultat før skat2.1817973.2844.620
Resultat efter skat1.0171.5663.2233.925

Balance (MEUR)

category_local
2020201920182017
Anlægsaktiver75.48476.44430.88340.164
Omsætningsaktiver19.90122.12223.44115.786
Egenkapital9.05513.0858.5186.708
Langfristet gæld61.76159.46430.54535.198
Kortfristet gæld24.56926.01715.26114.044
Gældsgrad (%)-32,41-23,27

Cash flow-analyse (MEUR)

category_local
2020201920182017
Cash flow fra driften5.3132.9652.853-2.952
Cash Flow fra investeringer-1.864-5.8201.011-391
Cash flow fra finansieringer-2.624792-2.637540

Selskabsoversigt

Since completing the transformative deal with RWE in 2019, E.On has two core businesses: energy networks and retail supply. Its pro forma retail supply serves around 50 million customers primarily in Germany, the United Kingdom, Eastern Europe, the Netherlands, Belgium, and Sweden. Its pro forma networks business operates in Germany, Sweden, Eastern Europe, and Turkey.
  • Selskabsnavn
    E.ON SE
  • CEO
    -
  • E-mail
    investorrelations@eon.com
  • Hovedkontor
    Essen, DEU
  • Antal ansatte
    78.126
  • Antal aktier
    2.607.369.233
  • Børsværdi
    28.269,1 MEUR

Om værdipapiret

  • Navn
    E. On SE
  • ISIN
    DE000ENAG999
  • Sektor
    Forsyning
  • Branche
    Utilities – Diversificerede
  • Ticker
    EOAN
  • Noteringsdato
    19.6.2000
  • Antal ejere i Nordnet
    759
  • Belåningsgrad
    70%
  • Sikkerhedskrav
    130%
  • Mulighed for shorting
    Nej