Spring til hovedindhold

GermanyLvmh Moet Hennessy Vuitton SE 
(MOH)

GermanyLvmh Moet Hennessy Vuitton SE

· Xetra
· Valuta i EUR
Xetra
Senest
594,1
I dag %
+1,26%
I dag +/-
+7,4
Køb
594,5
Sælg
595,5
Højest
596,6
Lavest
589,0
Omsætning (Antal)
540
· Xetra
· Valuta i EUR
Xetra

GermanyLvmh Moet Hennessy Vuitton SE 

GermanyLvmh Moet Hennessy Vuitton SE

· Xetra · Valuta i EUR
· Valuta i EUR
Xetra
Senest
594,1
Udvikling i dag
+1,26%
+7,4
Køb
594,5
Sælg
595,5
Højest
596,6
Lavest
589,0
Omsætning (Antal)
540

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (EUR)
320.616

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Navn
Gearing
Køb
1,0
121,90
2,0
131,35
3,0
123,90
Navn
Gearing
Køb
1,0
67,43
2,0
40,68
3,0
21,38

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Navn
Gearing
Køb
1,0
121,90
2,0
131,35
3,0
123,90
Navn
Gearing
Køb
1,0
67,43
2,0
40,68
3,0
21,38

Shareville

  • Is this company legit double noted on the German exchange or is this a synthetic product?
    0
    2
    14. jun.
    I bought it myself, and remember looking into it at that time
  • As part of its share buyback program, LVMH has granted today an irrevocable mandate to an investment services provider for the acquisition of a maximum of E300m of LVMH shares over a period starting from December 21st, 2021 and which could last up un
    2
    0
  • 20 Jul 2021- LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne (ENXTPA:M agreed to acquire 60% stake in Offwhite Operating Srl from Virgil Abloh. LVMH Moët Hennessy - Louis Vuitton, Société Européenne (ENXTPA:MC) agreed to acquire 60% stake in O
    0
    1
    12. aug. 2021
    Har kigget lidt på denne aktie, og kunne fristes til at købe. Er der nogle gode råd at hente her fra
  • https://magazine.wein.plus/news/lvmh-cooperates-with-google-on-artificial-intelligence-ai-data-analysis-to-enable-demand-forecasting-and-personalisation
    1
    0
  • Relativt dårlige resultater for Lvmh: https://finansavisen.no/nyheter/naeringsliv/2020/07/28/7550895/kollaps-i-overskuddet-for-louis-vuitton-eier Kun Covid-relatert eller noe å bli bekymret over?
    0
    2
    28. jul. 2020
    Ja, spørs på om den tapte omsetningen under krisen hentes igjen etterpå, eller om den er vekke for g
    1
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (EUR)
320.616

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Navn
Gearing
Køb
1,0
121,90
2,0
131,35
3,0
123,90
Navn
Gearing
Køb
1,0
67,43
2,0
40,68
3,0
21,38

Nøgletal

  • P/E
    23,53
  • P/E*
    20,41
  • P/B
    5,88
  • P/S
    4,33
  • Udbytte/aktie
    10,00
  • EPS
    23,90
  • Direkte afkast
    1,81%
  • EPS-vækst*
    15,39%
  • PEG
    2,82
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (MEUR)

category_local
2021202020192018
Omsætning64.21544.65053.67046.826
Omkostninger20.35515.87118.12315.625
Bruttoresultat43.86028.77935.54731.201
Driftsomkostninger26.73820.46824.17521.216
Driftsresultat17.1228.31111.3729.985
Resultat før skat17.2097.36310.7139.489
Resultat efter skat12.0364.7027.1716.354

Balance (MEUR)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver91.01068.69869.99750.749
Omsætningsaktiver34.30139.97326.51023.551
Egenkapital48.90938.82938.36533.957
Langfristet gæld48.41344.52435.51923.510
Kortfristet gæld27.98925.31822.62316.833
Gældsgrad (%)27,5434,5426,1714,85

Cash flow-analyse (MEUR)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften18.64710.89811.6478.490
Cash Flow fra investeringer-15.979-2.940-5.869-3.439
Cash flow fra finansieringer-15.1567.403-4.734-4.323

Selskabsoversigt

LVMH is a global producer and distributor of luxury goods. It operates six segments: fashion and leather goods, its largest and oldest; watches and jewelry; wines and spirits; perfumes and cosmetics; selective retailing (including Sephora and airport duty-free retailer DFS); and other (including publishing). Higher-profile brands include Louis Vuitton, Bulgari, Fendi, Givenchy, Tag Heuer, Hennessy, Moet & Chandon, Glenmorangie, Sephora, and Benefit. LVMH operates more than 5,000 stores around the globe and is headquartered in Paris.
  • Selskabsnavn
    LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE
  • CEO
    Mr. Bernard Arnault
  • E-mail
    -
  • Hovedkontor
    Paris, FRA
  • Antal ansatte
    175.647
  • Antal aktier
    502.704.678
  • Børsværdi
    276.487,57 MEUR

Om værdipapiret

  • Navn
    Lvmh Moet Hennessy Vuitton SE
  • ISIN
    FR0000121014
  • Sektor
    Cyklisk forbrug
  • Branche
    Luksusvarer
  • Ticker
    MOH
  • Noteringsdato
    14.2.1997
  • Antal ejere i Nordnet
    1.367
  • Belåningsgrad
    70%
  • Sikkerhedskrav
    200%
  • Mulighed for shorting
    Nej