Spring til hovedindhold

NorwayB2HOLDING 
(B2H)

NorwayB2HOLDING

· Oslo Børs
· Valuta i NOK
Oslo Børs
Senest
7,42
I dag %
-2,11%
I dag +/-
-0,16
Køb
7,40
Sælg
7,90
Højest
7,66
Lavest
7,42
Omsætning (Antal)
519.665
· Oslo Børs
· Valuta i NOK
Oslo Børs

NorwayB2HOLDING 

NorwayB2HOLDING

· Oslo Børs · Valuta i NOK
· Valuta i NOK
Oslo Børs
Senest
7,42
Udvikling i dag
-2,11%
-0,16
Køb
7,40
Sælg
7,90
Højest
7,66
Lavest
7,42
Omsætning (Antal)
519.665

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Omsætning (NOK)
3.887.648

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

  • Allerede 05.05.22 kunne vi lese i Nettavisen at det er kraftig økning i inkasso saker. Hvor mange drar nokk kreditt for å komme seg på ferie i år? Slutten av april var det en økning på 30% i antall saker, fram mot sommeren er det antatt 50%. Da har j
    5
    2
    19 min. siden
    Inflasjon fører til høyere levekostnader hos skyldnere, som igjen vil resultere i større utfordringe
  • Fyller på på en dårlig dag:) Håper dette snur i løpet av 2022.
    2
    1
    16. jun.
    Her hadde jo vært fint om det kom noen ordentlige gode nyheter nå. Denne er jo god på alle plan, ene
  • Får vi litt mediafokus nu? Alt tikker jo inn mot gjeldskrise i samfunnet nu.
    2
    0
  • Hei, har nettopp kjøpt meg inn i b2h igjen etter å ha fulgt med en stund. Utbytte og tilbakekjøp, kursmål på 13,5... Mye som burde få kursen til å bli drevet nordover. Hvorfor står kursen omtrent stille på 8,5???
    1
    2
    9. jun.
    It will come. B2H is in the right spot for the coming macro-economi.
    1
  • Nu skjer det ting :)
    4
    6
    ​ @lzinvest Samme her. Tålmodighet lønner seg ofte. 😀
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Omsætning (NOK)
3.887.648

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    5,64
  • P/E*
    -
  • P/B
    0,61
  • P/S
    0,91
  • Udbytte/aktie
    0,42
  • EPS
    1,32
  • Direkte afkast
    5,63%
  • EPS-vækst*
    -
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Morningstar fact sheet

Årsregnskab (MNOK)

category_local
2021202020192018
Omsætning3.1552.7652.7132.537
Omkostninger1.2909381.174686
Bruttoresultat1.8651.8271.5391.851
Driftsomkostninger557603580473
Driftsresultat1.3081.2249591.378
Resultat før skat742411165808
Resultat efter skat573309107649

Balance (MNOK)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver13.39615.62016.02715.496
Omsætningsaktiver0000
Egenkapital4.9934.7194.2374.355
Langfristet gæld7.20810.54210.47211.029
Kortfristet gæld3.1141.9082.233789
Gældsgrad (%)206,73263,83299,87271,34

Cash flow-analyse (MNOK)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften3.4573.2482.8722.291
Cash Flow fra investeringer-1.155-1.760-3.624-6.274
Cash flow fra finansieringer-2.338-1.5446743.986

Selskabsoversigt

B2Holding is a Norwegian debt collection company. The company offers solutions related to debt collection, credit information management, as well as third-party debt collection management, and consumer loans. The customers mainly consist of banks and institutions and the company has the largest presence in the European market. B2Holding was established in 2011 and is headquartered in Oslo.
  • Selskabsnavn
    B2Holding
  • CEO
    Erik Just Johnsen
  • E-mail
    odz@b2holding.no
  • Hovedkontor
    Oslo
  • Antal ansatte
    -
  • Antal aktier
    409.932.598
  • Børsværdi
    3.049,9 MNOK

Om værdipapiret

  • Navn
    B2HOLDING
  • ISIN
    NO0010633951
  • Sektor
    -
  • Branche
    -
  • Ticker
    B2H
  • Noteringsdato
    8.6.2016
  • Antal ejere i Nordnet
    2.031
  • Belåningsgrad
    70%
  • Sikkerhedskrav
    130%
  • Mulighed for shorting
    Ja