Spring til hovedindhold

CanadaKinaxis Inc 
(KXS)

CanadaKinaxis Inc

· Toronto Stock Exchange
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange
Senest
146,00
I dag %
+3,80%
I dag +/-
+5,35
Køb
145,08
Sælg
146,59
Højest
147,48
Lavest
141,53
Omsætning (Antal)
95.637
· Toronto Stock Exchange
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange

CanadaKinaxis Inc 

CanadaKinaxis Inc

· Toronto Stock Exchange · Valuta i CAD
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange
Senest
146,00
Udvikling i dag
+3,80%
+5,35
Køb
145,08
Sælg
146,59
Højest
147,48
Lavest
141,53
Omsætning (Antal)
95.637

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (CAD)
13.884.459

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

Ingen nye indlæg, se mere på Shareville
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (CAD)
13.884.459

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    232,56
  • P/E*
    91,74
  • P/B
    9,03
  • P/S
    10,74
  • Udbytte/aktie
    -
  • EPS
    0,48
  • Direkte afkast
    -
  • EPS-vækst*
    152,70%
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (kUSD)

category_local
2021202020192018
Omsætning250.726224.189191.549150.727
Omkostninger86.75570.13153.85047.032
Bruttoresultat163.971154.058137.699103.695
Driftsomkostninger162.052133.282105.24782.848
Driftsresultat1.91920.77632.45220.847
Resultat før skat1.09721.47035.26322.476
Resultat efter skat-1.16513.73023.33114.408

Balance (kUSD)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver187.352122.01650.27046.066
Omsætningsaktiver332.917306.394300.473251.693
Egenkapital321.218281.757230.102184.682
Langfristet gæld53.24214.79413.91010.386
Kortfristet gæld145.809131.859106.731102.691
Gældsgrad (%)10,723,882,62,98

Cash flow-analyse (kUSD)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften50.13859.47036.59927.915
Cash Flow fra investeringer-34.633-76.26413.281-12.406
Cash flow fra finansieringer5.85116.6386.0777.960

Selskabsoversigt

Kinaxis Inc is a Canada-based provider of software solutions for sales and operations planning (S&OP) and supply chain management. The firm's flagship RapidResponse product is offered on the cloud. Its capabilities include consequence evaluation and alerting, responsibility-based collaboration, high-speed analytics, and scenario simulation. Kinaxis's S&OP solution capabilities include supply and demand planning, capacity and inventory planning, and inventory management. The firm has operations in North America, Europe, and Asia-Pacific regions.
  • Selskabsnavn
    Kinaxis Inc
  • CEO
    Mr. John Sicard
  • E-mail
    -
  • Hovedkontor
    Ottawa, CAN
  • Antal ansatte
    662
  • Antal aktier
    27.591.396
  • Børsværdi
    4.028,34 MCAD

Om værdipapiret

  • Navn
    Kinaxis Inc
  • ISIN
    CA49448Q1090
  • Sektor
    Teknologi
  • Branche
    Software – applikationer
  • Ticker
    KXS
  • Noteringsdato
    10.6.2014
  • Antal ejere i Nordnet
    4
  • Belåningsgrad
    -
  • Sikkerhedskrav
    200%
  • Mulighed for shorting
    Nej