Spring til hovedindhold

SwedenThule Group AB 
(THULE)

SwedenThule Group AB

· Nasdaq Stockholm
· Valuta i SEK
Nasdaq Stockholm
Senest
266,90
I dag %
0,00%
I dag +/-
0,00
Køb
0,00
Sælg
0,00
Højest
0,00
Lavest
0,00
Omsætning (Antal)
0,00
· Nasdaq Stockholm
· Valuta i SEK
Nasdaq Stockholm

SwedenThule Group AB 

SwedenThule Group AB

· Nasdaq Stockholm · Valuta i SEK
· Valuta i SEK
Nasdaq Stockholm
Senest
266,90
Udvikling i dag
0,00%
0,00
Køb
0,00
Sælg
0,00
Højest
0,00
Lavest
0,00
Omsætning (Antal)
0,00

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
266,60
VWAP
266,60
Omsætning (SEK)
-

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

  • Fyndläge här nu imo! Fantastiskt fint företag med vackra (och alltjämt ökande) marginaler som växer med nästan 10 % per år. Nu till nice price, eller åtminstone fair price.
    0
    1
    18. jun.
    Okej visst, Q2 ser väl knepigt ut vad gäller compsen. Men mycket är samtidigt redan "inprisat" och b
  • Jag ser så sjukt många Thule-vagnar varje dag, det är helt jävla galet
    3
    2
    15. jun.
    Länge var det ju sant om aktien också. Nu ser det bara ut som kvalitet – ej längre dyr sådan.
    1
  • Så, nu är jag aktieägare. Priset lite i högsta laget, men fina marginaler och växt. Bra märkesnamn. Dessutom bra med blankning. (Visst, svåra jämförelsetal kommande Q, men samtidigt är det 4%+ av aktierna som förr snarare än senare skall köpas tillba
    5
    10
    19. maj
    Och (3) "mycket av detta är no redan inprisat" och allt detta. Styr.ordf. köpt massa aksjer nu också
    2
  • Snyggt Thule! Ännu en stark rapport. Top notch resultat, och dessutom med starka jämförelsetal iom C-19.Växer på fint och håller uppe marginalerna. 😁 Att det blir dyrare med material och frakter är ju kännt sedan länge även om den exakta påverkan ä
    2
    2
    22. okt. 2021
    Thule är ett fantastiskt bolag som jag följt ett tag. Nästan 10% upp på en rapport där man flaggar f
  • Snart dax för utdelning igen. Då får man sänka en flaska bubbelvatten
    3
    0
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
266,60
VWAP
266,60
Omsætning (SEK)
-

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    14,93
  • P/E*
    -
  • P/B
    4,80
  • P/S
    2,57
  • Udbytte/aktie
    13,00
  • EPS
    17,88
  • Direkte afkast
    4,87%
  • EPS-vækst*
    -
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Morningstar fact sheet

Årsregnskab (MSEK)

category_local
2021202020192018
Omsætning10.3867.8287.0386.484
Omkostninger6.2264.5984.2093.858
Bruttoresultat4.1603.2302.8292.626
Driftsomkostninger1.8201.6391.6341.463
Driftsresultat2.3401.5911.1951.163
Resultat før skat2.3031.5271.1461.114
Resultat efter skat1.7901.166883837

Balance (MSEK)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver6.3695.6786.0675.609
Omsætningsaktiver2.5101.0681.0921.078
Egenkapital5.8155.2534.3304.012
Langfristet gæld2.1741.5922.8122.537
Kortfristet gæld2.2031.6031.1431.148
Gældsgrad (%)75,2760,8291,3491,85

Cash flow-analyse (MSEK)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften1.1281.6141.030606
Cash Flow fra investeringer-503-170-171-253
Cash flow fra finansieringer-1.186-1.001-779-749

Selskabsoversigt

Thule Grup is a retail company. The company conducts production and sales of products for the sport and leisure industry. The product portfolio includes cycling equipment, water and winter sports equipment as well as bags and belonging accessories. The company is operating on a global level with products sold under the Thule and Case Logic brands. The company was founded in 1942 and is headquartered in Malmö.
  • Selskabsnavn
    Thule Group
  • CEO
    Magnus Welander
  • E-mail
    fredrik.erlandsson@thule.com
  • Hovedkontor
    Malmö
  • Antal ansatte
    -
  • Antal aktier
    104.562.436
  • Børsværdi
    27.907,71 MSEK

Om værdipapiret

  • Navn
    Thule Group AB
  • ISIN
    SE0006422390
  • Sektor
    -
  • Branche
    -
  • Ticker
    THULE
  • Noteringsdato
    26.11.2014
  • Antal ejere i Nordnet
    3.555
  • Belåningsgrad
    80%
  • Sikkerhedskrav
    120%
  • Mulighed for shorting
    Ja