Spring til hovedindhold

SwedenMedicover AB ser. B 
(MCOV B)

SwedenMedicover AB ser. B

· Nasdaq Stockholm
· Valuta i SEK
Nasdaq Stockholm
Senest
175,40
I dag %
+2,04%
I dag +/-
+3,50
Køb
175,40
Sælg
175,40
Højest
176,90
Lavest
171,90
Omsætning (Antal)
108.321
· Nasdaq Stockholm
· Valuta i SEK
Nasdaq Stockholm

SwedenMedicover AB ser. B 

SwedenMedicover AB ser. B

· Nasdaq Stockholm · Valuta i SEK
· Valuta i SEK
Nasdaq Stockholm
Senest
175,40
Udvikling i dag
+2,04%
+3,50
Køb
175,40
Sælg
175,40
Højest
176,90
Lavest
171,90
Omsætning (Antal)
108.321

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
174,80
VWAP
174,80
Omsætning (SEK)
18.931.448

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
174,80
VWAP
174,80
Omsætning (SEK)
18.931.448

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    29,36
  • P/E*
    -
  • P/B
    4,59
  • P/S
    1,81
  • Udbytte/aktie
    1,23
  • EPS
    5,97
  • Direkte afkast
    0,70%
  • EPS-vækst*
    -
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Morningstar fact sheet

Årsregnskab (MSEK)

category_local
2021202020192018
Omsætning14.11810.0678.8446.884
Omkostninger10.0697.4096.6785.237
Bruttoresultat4.0492.6592.1661.647
Driftsomkostninger2.4152.0401.6791.346
Driftsresultat1.634618487301
Resultat før skat1.474376349353
Resultat efter skat1.093275259272

Balance (MSEK)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver11.6108.2918.4174.325
Omsætningsaktiver738535389311
Egenkapital5.7614.8783.7673.320
Langfristet gæld8.1714.0273.9601.894
Kortfristet gæld3.3312.3032.9501.051
Gældsgrad (%)199,64129,76183,4388,7

Cash flow-analyse (MSEK)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften2.2211.574914455
Cash Flow fra investeringer-3.419-1.274-1.485-1.190
Cash flow fra finansieringer1.682-142511662

Selskabsoversigt

Medicover is active in the health care sector. The business is focused on offering services for the mentioned sector. The company offers primary and specialized care, financing solutions, and laboratory tests in pathology. The main market is found around the European market with research institutes as the dominant customer base. Medicover was founded in 1995 and is headquartered in Stockholm.

Om værdipapiret

  • Navn
    Medicover AB ser. B
  • ISIN
    SE0009778848
  • Sektor
    Sundhed
  • Branche
    Medicinske faciliteter
  • Ticker
    MCOV B
  • Noteringsdato
    23.5.2017
  • Antal ejere i Nordnet
    922
  • Belåningsgrad
    50%
  • Sikkerhedskrav
    150%
  • Mulighed for shorting
    Ja