Spring til hovedindhold

NorwayATLANTIC SAPPHIRE 
(ASA)

NorwayATLANTIC SAPPHIRE

· Oslo Børs
· Valuta i NOK
Oslo Børs
Senest
38,25
I dag %
-3,89%
I dag +/-
-1,55
Køb
38,00
Sælg
38,95
Højest
40,40
Lavest
38,05
Omsætning (Antal)
118.091
· Oslo Børs
· Valuta i NOK
Oslo Børs

NorwayATLANTIC SAPPHIRE 

NorwayATLANTIC SAPPHIRE

· Oslo Børs · Valuta i NOK
· Valuta i NOK
Oslo Børs
Senest
38,25
Udvikling i dag
-3,89%
-1,55
Køb
38,00
Sælg
38,95
Højest
40,40
Lavest
38,05
Omsætning (Antal)
118.091

Udvikling

-

Ordredybde

Lukket
Antal
Køb
453
Sælg
Antal
175

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
1--
623--
457--
441--
1.931--
Omsætning (NOK)
4.559.078

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Udvikling

-

Shareville*

*Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Ordredybde

Lukket
Antal
Køb
453
Sælg
Antal
175

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
1--
623--
457--
441--
1.931--
Omsætning (NOK)
4.559.078

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Nøgletal

  • P/E
    -
  • P/E*
    -32,15
  • P/B
    1,27
  • P/S
    26,11
  • Udbytte/aktie
    -
  • EPS
    -0,85
  • Direkte afkast
    -
  • EPS-vækst*
    -83,55%
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Morningstar fact sheet

Årsregnskab (kUSD)

category_local
202020192018
Omsætning6.2705.540485
Omkostninger27.6476.124461
Bruttoresultat-21.377-58424
Driftsomkostninger25.80212.8848.628
Driftsresultat-47.179-13.468-8.604
Resultat før skat-55.193-13.152-11.399
Resultat efter skat-55.193-13.152-11.399

Balance (kUSD)

category_local
202020192018
Anlægsaktiver261.285225.826126.433
Omsætningsaktiver59.67427.05025.478
Egenkapital255.459208.679137.439
Langfristet gæld54.24727.698905
Kortfristet gæld11.25316.49913.568
Gældsgrad (%)17,0510,980,72

Cash flow-analyse (kUSD)

category_local
202020192018
Cash flow fra driften-46.959-18.462-16.009
Cash Flow fra investeringer-60.851-86.790-87.679
Cash flow fra finansieringer111.96495.82972.233

Selskabsoversigt

Atlantic Sapphire ASA is engaged in fish farming activities locally to transform protein production globally. The Group owns and operates land-based Atlantic salmon farms in Denmark and Homestead in the United States. Its brand portfolio includes Bluehouse Salmon and Sapphire salmon. Its geographical segments are the United States, Denmark, the Netherlands, and Other countries.
  • Selskabsnavn
    Atlantic Sapphire ASA
  • CEO
    Mr. Johan E. Andreassen
  • E-mail
    -
  • Hovedkontor
    Miami, USA
  • Antal ansatte
    159
  • Antal aktier
    91.048.551
  • Børsværdi
    3.623,73 MNOK

Om værdipapiret

  • Navn
    ATLANTIC SAPPHIRE
  • ISIN
    NO0010768500
  • Sektor
    Konsumentvarer
  • Branche
    Landbrugsprodukter
  • Ticker
    ASA
  • Noteringsdato
    15.5.2018
  • Antal ejere i Nordnet
    5.022
  • Belåningsgrad
    30%
  • Sikkerhedskrav
    170%
  • Mulighed for shorting
    Nej