Spring til hovedindhold

SwedenEssity AB ser. B 
(ESSITY B)

SwedenEssity AB ser. B

· Nasdaq Stockholm
· Valuta i SEK
Nasdaq Stockholm
Senest
251,80
I dag %
+0,04%
I dag +/-
+0,10
Køb
251,70
Sælg
251,80
Højest
256,40
Lavest
250,50
Omsætning (Antal)
382.745
· Nasdaq Stockholm
· Valuta i SEK
Nasdaq Stockholm

SwedenEssity AB ser. B 

SwedenEssity AB ser. B

· Nasdaq Stockholm · Valuta i SEK
· Valuta i SEK
Nasdaq Stockholm
Senest
251,80
Udvikling i dag
+0,04%
+0,10
Køb
251,70
Sælg
251,80
Højest
256,40
Lavest
250,50
Omsætning (Antal)
382.745

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
252,40
VWAP
252,40
Omsætning (SEK)
96.603.484

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Navn
Gearing
Køb

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Navn
Gearing
Køb

Shareville

  • 22. apr.
    Strong organic growth for Essity in Q1 (14,6%). Will the growth continue in Q2?
    Tilmeld dig Shareville for at se resultaterne af meningsmålingen
    Yes, above 10%
    39%
    Yes, but below 10%
    32%
    Unchanged
    19%
    No
    10%
    31 stemmer • Afsluttet
  • Anybody care to explain why Essity has dropped so much? Is increased raw material costs or inflation that bad for Essity? They are still producing stuff that are more or less necessary to buy. So a general price increase shouldn't be a problem, as lo
    3
    3
    And on top of that you have rising interest rates, that not only will increase the cost of borrowing
  • Jag brukar inte handla med de riktigt stora bolagen, men köpte Essity idag. Tycker det händer en del positivt i Essity: - Tork sitter ju överallt på hotell o restauranger i världen, borde lossna nu när det öppnar upp; kanske måste gå ett kvartal till
    8
    0
  • Ska vi ta oss förbi detta tuffa motstånd? Aktien har testat av 280 kr området många gånger.
    5
    1
    26. apr. 2021
    trenden är ju uppåtgående iaf på de senaste månaderna, men tittar du över så långt sikt återspeglar
    1
  • Essity mot 350 - 380 kr 2021. Ja det tror jag. Gammal favorit in i portföljen. För 271 kr köper jag. Strax börsutdelning dessutom. Tror på aktier som Essity som ligger extremt i bakvattnet och inte hängt med alls. Tror att 400 kr vi når redan 2022. T
    9
    3
    26. mar. 2021
    Når børsen er rød, så stiger Essity littegrann, når børsen er grønn faller den tilbake, skjer gang p
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
252,40
VWAP
252,40
Omsætning (SEK)
96.603.484

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Navn
Gearing
Køb

Nøgletal

  • P/E
    25,97
  • P/E*
    -
  • P/B
    2,58
  • P/S
    1,37
  • Udbytte/aktie
    7,00
  • EPS
    9,68
  • Direkte afkast
    2,79%
  • EPS-vækst*
    -
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Morningstar fact sheet

Årsregnskab (MSEK)

category_local
2021202020192018
Omsætning121.867121.752128.975118.500
Omkostninger86.77482.31391.11986.495
Bruttoresultat35.09339.43937.85632.005
Driftsomkostninger21.89422.68123.50721.246
Driftsresultat13.19916.75814.34910.759
Resultat før skat12.53715.80013.0409.602
Resultat efter skat9.81011.74710.2128.552

Balance (MSEK)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver124.047111.529120.314112.121
Omsætningsaktiver19.33916.38315.76415.234
Egenkapital68.50763.34262.80154.899
Langfristet gæld59.64850.23056.21457.795
Kortfristet gæld46.89541.07343.28041.572
Gældsgrad (%)155,52144,14158,43181

Cash flow-analyse (MSEK)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften14.66717.81919.35113.160
Cash Flow fra investeringer-12.133-7.095-5.908-7.505
Cash flow fra finansieringer-3.807-8.375-13.630-6.821

Selskabsoversigt

Essity is a hygiene and health company. In 2017, SCA was divided into two companies: SCA with a focus on forest industry operations, and Essity. Essity products are found globally with the largest sales in Europe. The business is divided into several business segments, each with specialist expertise. Essity's products mainly include toilet and kitchen paper, napkins, hand sanitizer as well as wiping products and sensor technology. The company is headquartered in Stockholm.
  • Selskabsnavn
    Essity B
  • CEO
    Magnus Groth
  • E-mail
    ir@essity.com
  • Hovedkontor
    Stockholm
  • Antal ansatte
    -
  • Antal aktier
    641.053.575
  • Børsværdi
    176.498,67 MSEK

Om værdipapiret

  • Navn
    Essity AB ser. B
  • ISIN
    SE0009922164
  • Sektor
    Konsumentvarer
  • Branche
    Husholdnings- og personlige produkter
  • Ticker
    ESSITY B
  • Noteringsdato
    15.6.2017
  • Antal ejere i Nordnet
    7.944
  • Belåningsgrad
    85%
  • Sikkerhedskrav
    115%
  • Mulighed for shorting
    Ja