Spring til hovedindhold

CanadaBrookfield Infrastructure Corp 
(BIPC)

CanadaBrookfield Infrastructure Corp

· Toronto Stock Exchange
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange
Senest
83,03
I dag %
+1,02%
I dag +/-
+0,84
Køb
83,00
Sælg
83,08
Højest
83,30
Lavest
82,00
Omsætning (Antal)
58.386
· Toronto Stock Exchange
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange

CanadaBrookfield Infrastructure Corp 

CanadaBrookfield Infrastructure Corp

· Toronto Stock Exchange · Valuta i CAD
· Valuta i CAD
Toronto Stock Exchange
Senest
83,03
Udvikling i dag
+1,02%
+0,84
Køb
83,00
Sælg
83,08
Højest
83,30
Lavest
82,00
Omsætning (Antal)
58.386

Udvikling

-

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (CAD)
4.602.673

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Udvikling

-

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville*

*Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (CAD)
4.602.673

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    -
  • P/E*
    -
  • P/B
    -
  • P/S
    2,55
  • Udbytte/aktie
    2,60
  • EPS
    -3,84
  • Direkte afkast
    3,16%
  • EPS-vækst*
    -
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (kUSD)

category_local
202020192018
Omsætning1.430.0001.619.0001.561.000
Omkostninger244.000244.000236.000
Bruttoresultat1.186.0001.375.0001.325.000
Driftsomkostninger316.000338.000343.000
Driftsresultat870.0001.037.000982.000
Resultat før skat37.000842.000815.000
Resultat efter skat-552.000197.000202.000

Balance (kUSD)

category_local
202020192018
Anlægsaktiver8.758.0009.259.0008.799.000
Omsætningsaktiver586.000594.000441.000
Egenkapital-572.0003.277.0003.249.000
Langfristet gæld7.156.0006.083.0005.637.000
Kortfristet gæld2.760.000493.000354.000
Gældsgrad (%)49,4435,7935,13

Cash flow-analyse (kUSD)

category_local
202020192018
Cash flow fra driften730.0001.083.0001.065.000
Cash Flow fra investeringer-399.000-441.000-435.000
Cash flow fra finansieringer-317.000-514.000-568.000

Selskabsoversigt

Brookfield Infrastructure Corp along with its subsidiaries is engaged in owning and operating regulated utility investments in Brazil and the United Kingdom. The group's operations include utilities, transport, energy, and data infrastructure businesses in North and South America, Europe, and the Asia Pacific. The company generates a majority of its revenue from regulated gas transmission operations. Geographically, it generates maximum revenue from Brazil.
  • Selskabsnavn
    Brookfield Infrastructure Corp
  • CEO
    Mr. Samuel J.B. Pollock
  • E-mail
    -
  • Hovedkontor
    New York, USA
  • Antal ansatte
    0
  • Antal aktier
    73.361.291
  • Børsværdi
    6.029,56 MCAD

Om værdipapiret

  • Navn
    Brookfield Infrastructure Corp
  • ISIN
    CA11275Q1072
  • Sektor
    Forsyning
  • Branche
    Samfundstjenester – reguleret – gas
  • Ticker
    BIPC
  • Noteringsdato
    19.3.2020
  • Antal ejere i Nordnet
    89
  • Belåningsgrad
    50%
  • Sikkerhedskrav
    200%
  • Mulighed for shorting
    Nej