Spring til hovedindhold

DenmarkLED iBond International A/S 
(LEDIBOND)

DenmarkLED iBond International A/S

· First North Denmark
· Valuta i DKK
First North Denmark
Senest
1,920
I dag %
+2,24%
I dag +/-
+0,042
Køb
1,850
Sælg
1,920
Højest
1,920
Lavest
1,854
Omsætning (Antal)
23.695
· First North Denmark
· Valuta i DKK
First North Denmark

DenmarkLED iBond International A/S 

DenmarkLED iBond International A/S

· First North Denmark · Valuta i DKK
· Valuta i DKK
First North Denmark
Senest
1,920
Udvikling i dag
+2,24%
+0,042
Køb
1,850
Sælg
1,920
Højest
1,920
Lavest
1,854
Omsætning (Antal)
23.695

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
1,905
VWAP
1,905
Omsætning (DKK)
45.153

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

  • Som forudsagt 8. april-22, ramte vi niveauet 1,68-1,72 i dag - lukkekurs 1,70. TA'er er stabil på denne kurs, omend der underliggende er risici forbundet med regnskabsaflæggelsen. Top inden da retter sig til 1,96 - 2,04 - bund begrænses til 1,56 -
  • LED iBond appoints new CEO ----- LED iBond International A/S (LED iBond) today appointed Martin Løbel as new Chief Executive Officer, CEO. Martin Løbel has more than ten years of top management experience as both CTO, CCO and CEO at a number of techn
    0
    1
    Det er godt at LiB endeligt har fået en ledelse på plads. Han har en fin profil til jobbet. Desvær
  • Forløb af ordinær generalforsamling 25. april 2022 ++++ LED iBond International A/S afholdt i dag ordinær generalforsamling med følgende forløb, der fulgte den udsendte dagsorden: Bestyrelsens beretning om selskabets virksomhed i det forløbne regnska
    0
    2
    25. apr.
    Jeg var der ikke idag. Tror at det er tidsspilde..... Selskabet har ikke meldt en eneste nyhed ud
  • Så brød vi under kurs, 2,00 - og det er ikke for at være skadefro, men jeg har beregnet flere TA'er på scenariet omkring diverse handler, tidspunkter, mængder og købere (hvor dette er oplyst). Næste modstand er niveauet (ned - og kun ned) kurs 1,68-
    0
    2
    27. apr.
    ​ @elemental Nej, var ikke tilstede. Jeg har ikke selv aktier i LED, men administrerer et par depote
  • Som en opfølgning på en anden tråd herinde til ​ @mcwearq den 28. marts-22, forventede jeg en bund på 2,10 i løbet af et par dage. Det skete så (næsten) 6. april-22 med kurs 2,12 kl 9:58..... og så var den dags handel overstået......... nåh nej. Der
    0
    1
    7. apr.
    Ja, den kan sagtens gå meget ned herfra, men det synes jeg faktisk ikke at der er noget mærkeligt i.
    1
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
1,905
VWAP
1,905
Omsætning (DKK)
45.153

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    -1,31
  • P/E*
    -
  • P/B
    0,40
  • P/S
    5,29
  • Udbytte/aktie
    0,00
  • EPS
    -1,47
  • Direkte afkast
    0,00%
  • EPS-vækst*
    -
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Morningstar fact sheet

Årsregnskab (kDKK)

category_local
2021202020192018
Omsætning5.3797.36211.7886.549
Omkostninger3.3248.90810.5439.253
Bruttoresultat2.055-1.5461.245-2.704
Driftsomkostninger28.14916.98718.72613.352
Driftsresultat-26.094-18.533-17.481-16.056
Resultat før skat-27.909-23.352-21.238-18.951
Resultat efter skat-21.066-17.622-16.861-14.757

Balance (kDKK)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver41.78737.31436.84237.484
Omsætningsaktiver3.9024.0844.5647.066
Egenkapital71.09044.19232.65519.600
Langfristet gæld7.3809.91116.91037.156
Kortfristet gæld16.45612.2608.4579.722
Gældsgrad (%)33,5350,1777,68239,17

Cash flow-analyse (kDKK)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften-12.670-9.40900
Cash Flow fra investeringer-14.448-11.15400
Cash flow fra finansieringer42.99124.06800

Selskabsoversigt

LED iBond er aktiv i IT -sektoren. Virksomheden har specialiseret sig i belysning baseret på IoT -infrastruktur. Teknologien er egenudviklet og bruges hovedsageligt til elektronisk styring af større belysningsløsninger. Produkterne sælges videre, som komplette løsninger og under eget mærke. Kunderne findes både blandt private aktører og blandt virksomhedskunder, hovedsageligt aktive i detail-, restaurant- og hotelbranchen.
  • Selskabsnavn
    LED iBond
  • CEO
    Pia Stangerup
  • E-mail
    rsj@ledibond.com
  • Hovedkontor
    Lyngby
  • Antal ansatte
    -
  • Antal aktier
    15.864.825
  • Børsværdi
    30.460,46 kDKK

Om værdipapiret

  • Navn
    LED iBond International A/S
  • ISIN
    DK0061274529
  • Sektor
    Industri
  • Branche
    Elektrisk udstyr og dele
  • Ticker
    LEDIBOND
  • Noteringsdato
    15.6.2020
  • Antal ejere i Nordnet
    1.831
  • Belåningsgrad
    -
  • Sikkerhedskrav
    100%
  • Mulighed for shorting
    Nej