Spring til hovedindhold

NorwaySALMON EVOLUTION ASA 
(SALME)

NorwaySALMON EVOLUTION ASA

· Oslo Børs
· Valuta i NOK
Oslo Børs
Senest
8,70
I dag %
-1,47%
I dag +/-
-0,13
Køb
8,49
Sælg
8,97
Højest
8,96
Lavest
8,55
Omsætning (Antal)
760.824
· Oslo Børs
· Valuta i NOK
Oslo Børs

NorwaySALMON EVOLUTION ASA 

NorwaySALMON EVOLUTION ASA

· Oslo Børs · Valuta i NOK
· Valuta i NOK
Oslo Børs
Senest
8,70
Udvikling i dag
-1,47%
-0,13
Køb
8,49
Sælg
8,97
Højest
8,96
Lavest
8,55
Omsætning (Antal)
760.824

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Omsætning (NOK)
6.621.890

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

  • Denne kan bli på alt fra 7-9 pr aksje en stund til så jeg får fullt opp tanken med aksjer.
    2
    1
    9 timer siden
    helt rått å få kastet aksjer etter seg;O)) snart fisk i flere tanker, da skal man se rakett i aksjen
    2
  • https://www.linkedin.com/posts/salmonevolution_skal-lede-an-i-lakse-evolusjonen-activity-6932733079258083328-yfyE?utm_source=linkedin_share&utm_medium=ios_app
    26
    6
    for 2 dage siden
    Skal godt gjøres og ikke være fornøyd om 5år om man handler på dagens kurser, jeg er selv lastet til
    1
  • SALME burde forlengst klatret forbi 11-12 kr. at den ligger under EMI pris er ikke mindre enn en skandale og en bekreftelse på at markedet ikke aner hva som foregår.
    3
    6
    Har tradet en del andre skjer i d siste, men har fylt på salme i det siste, salme sitter i loong i,
  • Endelig litt nyheter fra Salm🙌 "Administrerende direktør Håkon André Berg, forteller at det første smoltutsettet hos Salmon Evolution har gått veldig fint og fisken ser ut til å trives godt. - Om kort tid skal vi sette ut del to av smolten. Så det
    24
    3
    14. maj
    @Cashflow Norway
    1
  • Går gjennom 8 kr nå så er det kort vei til 9-11 kr nivået.
    10
    1
    16. maj
    Jeg syns det gikk litt tregt med å komme tilbake over 8, men aksjen steg 2,34% på fredag og har hitt
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Omsætning (NOK)
6.621.890

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    -79,47
  • P/E*
    -
  • P/B
    2,05
  • P/S
    215,36
  • Udbytte/aktie
    0,00
  • EPS
    -0,11
  • Direkte afkast
    0,00%
  • EPS-vækst*
    -
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Morningstar fact sheet

Årsregnskab (kNOK)

category_local
202120202019
Omsætning12.2577040
Omkostninger21.0678.8773.754
Bruttoresultat-8.810-8.173-3.754
Driftsomkostninger29.0319.5038.108
Driftsresultat-37.841-17.676-11.862
Resultat før skat-33.286-16.826-11.269
Resultat efter skat-33.286-16.826-11.269

Balance (kNOK)

category_local
202120202019
Anlægsaktiver1.077.638222.36726.610
Omsætningsaktiver15.05000
Egenkapital1.290.688788.44238.198
Langfristet gæld227.7349331.727
Kortfristet gæld187.059103.43510.557
Gældsgrad (%)32,1413,2432,16

Cash flow-analyse (kNOK)

category_local
202120202019
Cash flow fra driften-112.793-29.890-2.553
Cash Flow fra investeringer-758.694-146.092-25.021
Cash flow fra finansieringer729.226802.66448.328

Selskabsoversigt

Salmon Evolution Holding is active in fish farming. The company operates, via its own production facilities, breeding, and resale of seafood. Most of the range consists of salmon. The company operates worldwide, with the largest presence in the Nordic region. The customers consist of wholesalers, retailers, and small and medium-sized companies in the restaurant industry.

Om værdipapiret

  • Navn
    SALMON EVOLUTION ASA
  • ISIN
    NO0010892094
  • Sektor
    Konsumentvarer
  • Branche
    Landbrugsprodukter
  • Ticker
    SALME
  • Noteringsdato
    18.9.2020
  • Antal ejere i Nordnet
    8.526
  • Belåningsgrad
    -
  • Sikkerhedskrav
    200%
  • Mulighed for shorting
    Nej