Spring til hovedindhold

NorwayNORDIC UNMANNED ASA 
(NUMND)

NorwayNORDIC UNMANNED ASA

· Euronext Growth Oslo
· Valuta i NOK
Euronext Growth Oslo
Senest
23,20
I dag %
-1,28%
I dag +/-
-0,30
Køb
22,00
Sælg
23,90
Højest
23,20
Lavest
22,25
Omsætning (Antal)
62.777
· Euronext Growth Oslo
· Valuta i NOK
Euronext Growth Oslo

NorwayNORDIC UNMANNED ASA 

NorwayNORDIC UNMANNED ASA

· Euronext Growth Oslo · Valuta i NOK
· Valuta i NOK
Euronext Growth Oslo
Senest
23,20
Udvikling i dag
-1,28%
-0,30
Køb
22,00
Sælg
23,90
Højest
23,20
Lavest
22,25
Omsætning (Antal)
62.777

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Omsætning (NOK)
1.410.532

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

  • Knut Roar på besøk hos DroneMatrix: https://www.youtube.com/watch?v=lCyv4M5pExA
    3
    0
  • Noen som vet når emi-aksjene blir levert?
    1
    3
    for 3 dage siden
    Det var opptil 1.363.636 som ble tilbudt. En liten feil i reparasjonsemisjonsprospektet hos Spareban
    1
  • Innslag på TV2-nyheitene i kveld om norsk droneselskap som skal drive overvaking av havet i høve til fiskebestandar og forurensning. Det vart ikkje nemnt namn på selskapet, men dette er vel NUMND?
    7
    4
    28. jun.
    Men dette var vell et droneselskap som benyttet ekkolodd for å måle hvor fisk og plasten er? Holder
    1
  • https://finansavisen.no/lordag/reportasje/2022/06/25/7883577/norske-droneselskaper-som-nordic-unmanned-blueye-robotics-og-kvs-technologies-tror-pa-kraftig-vekst?redirect
    13
    3
    27. jun.
    Stort sett info og historikk. Her er kopi av det som gjelder NUM. Resten av artikkelen omhandler "F
    6
  • https://youtu.be/VbrLwnOKbjM
    9
    6
    26. jun.
    Very interesting discussion on LinkedIn, and what an exciting development for shareholders of Nordic
    6
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Omsætning (NOK)
1.410.532

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    -10,80
  • P/E*
    -
  • P/B
    1,98
  • P/S
    5,33
  • Udbytte/aktie
    0,00
  • EPS
    -2,15
  • Direkte afkast
    0,00%
  • EPS-vækst*
    -
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (kNOK)

category_local
20212020
Omsætning106.03066.136
Omkostninger28.23030.618
Bruttoresultat77.80035.518
Driftsomkostninger117.93035.494
Driftsresultat-40.13024
Resultat før skat-38.330-988
Resultat efter skat-30.660-731

Balance (kNOK)

category_local
20212020
Anlægsaktiver315.75083.788
Omsætningsaktiver19.9403.185
Egenkapital309.150112.568
Langfristet gæld103.78025.396
Kortfristet gæld41.03023.665
Gældsgrad (%)46,8443,58

Cash flow-analyse (kNOK)

category_local
20212020
Cash flow fra driften-43.6809.635
Cash Flow fra investeringer-240.810-43.070
Cash flow fra finansieringer287.10085.707

Selskabsoversigt

Nordic Unmanned operates in the technology industry. The company specializes in the development of technical solutions for the aviation industry. The software is self-developed and is mainly used for pilots who use the products for simulation and situational awareness. In addition to the main business, various value-added services are also offered. The largest presence is in the European market. Nordic Unmanned was founded in 2013 and is headquartered in Norway.

Om værdipapiret

  • Navn
    NORDIC UNMANNED ASA
  • ISIN
    NO0010907090
  • Sektor
    Industri
  • Branche
    Luftfarts- og forsvarsindustri
  • Ticker
    NUMND
  • Noteringsdato
    14.12.2020
  • Antal ejere i Nordnet
    3.532
  • Belåningsgrad
    -
  • Sikkerhedskrav
    200%
  • Mulighed for shorting
    Nej