Spring til hovedindhold

United States of AmericaAirbnb A 
(ABNB)

United States of AmericaAirbnb A

· Nasdaq
· Valuta i USD
Nasdaq
Senest
120,50
I dag %
+5,42%
I dag +/-
+6,20
Køb
120,50
Sælg
120,54
Højest
120,70
Lavest
115,77
Omsætning (Antal)
7.391.500
· Nasdaq
· Valuta i USD
Nasdaq

United States of AmericaAirbnb A 

United States of AmericaAirbnb A

· Nasdaq · Valuta i USD
· Valuta i USD
Nasdaq
Senest
120,50
Udvikling i dag
+5,42%
+6,20
Køb
120,50
Sælg
120,54
Højest
120,70
Lavest
115,77
Omsætning (Antal)
7.391.500

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
882.144.282

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

  • https://www.curbed.com/2022/05/new-york-more-airbnb-listings-apartments-rentals.html
    1
    3
    for 1 dag siden
    I agree with the regulatory risk. How long until the authorities require that they actually comply w
  • Airbnb winnig ride has started. It is an expensive stock so volatility will be there. Q1/2022 very strong https://airbnb2020ipo.q4web.com/home/default.aspx Booking.above pandemic level, free cash flow exceed 1B$, super. And TAM (total addressable ma
    3
    2
    4. maj
    Mielenkiintoinen business on seurata ja 7,3% on aikas kpva tässä markkinasentimentissä.
  • Not very encouraging… I think I will save my money until this massive sell of by insiders has calmed down
    0
    6
    Okay, men har tænkt mig at flytte ca. 100.000 over til aktiesparekontoen og have resten (under 100.0
  • Jeg synes Airbnb er et megafedt koncept, og aktien er tydeligvis resistent over for manglende profitabiltet. Men jeg tror på, at den kan få et par hak i tuden de næste par måneder, pga. virus hvor der kan samles op.
    2
    5
    7. dec. 2021
    Airbnb har klart en udfordring mht. politisk modstand, som hurtigt kan materialisere sig til restrik
    1
  • Lik om du vil se markedspuls som ukens aksje i Markedspuls (https://www.nordnet.no/no/marked/aksjer/markedspuls)
    4
    2
    6. nov. 2021
    .. kan slette innlegget før noen har likt eller kommentert, ikke etterpå.
    1
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
882.144.282

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    89,29
  • P/E*
    64,94
  • P/B
    16,18
  • P/S
    11,38
  • Udbytte/aktie
    -
  • EPS
    1,35
  • Direkte afkast
    -
  • EPS-vækst*
    36,86%
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (MUSD)

category_local
2021202020192018
Omsætning5.9923.3784.8053.652
Omkostninger1.1568761.196864
Bruttoresultat4.8362.5023.6092.788
Driftsomkostninger4.2945.9414.1102.769
Driftsresultat542-3.439-50219
Resultat før skat-300-4.682-41247
Resultat efter skat-352-4.585-674-17

Balance (MUSD)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver1.3221.5751.749739
Omsætningsaktiver12.3868.9166.5615.875
Egenkapital4.7762.902-808-517
Langfristet gæld2.5732.4503.8843.394
Kortfristet gæld6.3595.1405.2343.736
Gældsgrad (%)17,6422,215,050

Cash flow-analyse (MUSD)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften2.190-630223596
Cash Flow fra investeringer-1.35280-347-668
Cash flow fra finansieringer1.4312.941855141

Selskabsoversigt

Started in 2008, Airbnb is the world’s largest online alternative accommodation travel agency, also offering booking services for boutique hotels and experiences. Airbnb’s platform offered 6 million active accommodation listings in 2021. Listings from the company’s 4 million hosts are spread over 220 countries and 100,000 cities and towns. In 2021, 54% of revenue was from the North American region, 32% from Europe/Middle East/Africa, 7% from Asia-Pacific, and 7% from Latin America. Transaction fees for online bookings account for all its revenue.
  • Selskabsnavn
    Airbnb Inc
  • CEO
    Mr. Brian Chesky
  • E-mail
    -
  • Hovedkontor
    San Francisco, USA
  • Antal ansatte
    6.132
  • Antal aktier
    382.254.487
  • Børsværdi
    77.802,41 MUSD

Om værdipapiret

  • Navn
    Airbnb A
  • ISIN
    US0090661010
  • Sektor
    Cyklisk forbrug
  • Branche
    Rejsetjenester
  • Ticker
    ABNB
  • Noteringsdato
    10.12.2020
  • Antal ejere i Nordnet
    4.556
  • Belåningsgrad
    30%
  • Sikkerhedskrav
    170%
  • Mulighed for shorting
    Nej