Spring til hovedindhold

United States of AmericaCoinbase Global, Inc. - Class A 
(COIN)

United States of AmericaCoinbase Global, Inc. - Class A

· Nasdaq
· Valuta i USD
Nasdaq
Senest
300,84
I dag %
0,00%
I dag +/-
0,00
Køb
0,00
Sælg
0,00
Højest
306,00
Lavest
293,64
Omsætning (Antal)
5.437.345
· Nasdaq
· Valuta i USD
Nasdaq

United States of AmericaCoinbase Global, Inc. - Class A 

United States of AmericaCoinbase Global, Inc. - Class A

· Nasdaq · Valuta i USD
· Valuta i USD
Nasdaq
Senest
300,84
Udvikling i dag
0,00%
0,00
Køb
0,00
Sælg
0,00
Højest
306,00
Lavest
293,64
Omsætning (Antal)
5.437.345

Udvikling

Ordredybde

Lukket
Antal
Køb
0
Sælg
Antal
0

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
731.677.410

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Udvikling

SharevilleShareville* 

Gå til Shareville

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Lukket
Antal
Køb
0
Sælg
Antal
0

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (USD)
731.677.410

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret
*Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nøgletal

  • P/E
    31,65
  • P/E*
    42,02
  • P/B
    13,68
  • P/S
    12,77
  • Udbytte/aktie
    -
  • EPS
    9,48
  • Direkte afkast
    -
  • EPS-vækst*
    -24,62%
  • PEG
    0,92
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (kUSD)

category_local
20202019
Omsætning1.277.481533.735
Omkostninger135.51482.055
Bruttoresultat1.141.967451.680
Driftsomkostninger733.016487.323
Driftsresultat408.951-35.643
Resultat før skat409.199-45.416
Resultat efter skat322.317-30.387

Balance (kUSD)

category_local
20202019
Anlægsaktiver721.466404.823
Omsætningsaktiver5.133.9481.986.946
Egenkapital1.526.051497.086
Langfristet gæld82.508671.239
Kortfristet gæld4.246.8551.223.444
Gældsgrad (%)6,475,45

Cash flow-analyse (kUSD)

category_local
20202019
Cash flow fra driften3.004.070-80.594
Cash Flow fra investeringer50.822-105.353
Cash flow fra finansieringer18.801-16.605

Selskabsoversigt

Founded in 2012, Coinbase is the leading cryptocurrency exchange platform in the United States. The company intends to be the safe and regulation-compliant point of entry for retail investors and institutions into the cryptocurrency economy. Users can establish an account directly with the firm, instead of using an intermediary, and many choose to allow Coinbase to act as a custodian for their cryptocurrency, giving the company breadth beyond that of a traditional financial exchange. While the company still generates the majority of its revenue from transaction fees charged to its retail customers, Coinbase uses internal investment and acquisitions to expand into adjacent businesses, such as prime brokerage, data analytics, and collateralized lending.
  • Selskabsnavn
    Coinbase Global Inc
  • CEO
    Mr. Brian Armstrong
  • E-mail
    -
  • Hovedkontor
    Wilmington, USA
  • Antal ansatte
    1.249
  • Antal aktier
    150.967.792
  • Børsværdi
    63.280,79 MUSD

Om værdipapiret

  • Navn
    Coinbase Global, Inc. - Class A
  • ISIN
    US19260Q1076
  • Sektor
    Teknologi
  • Branche
    Software – applikationer
  • Ticker
    COIN
  • Noteringsdato
    14.4.2021
  • Antal ejere i Nordnet
    5.241
  • Belåningsgrad
    -
  • Sikkerhedskrav
    200%
  • Mulighed for shorting
    Nej