Spring til hovedindhold

GermanySHELL PLC EO-07 
(R6C0)

GermanySHELL PLC EO-07

· Xetra
· Valuta i EUR
Xetra
Senest
25,295
I dag %
+0,26%
I dag +/-
+0,065
Køb
0,00
Sælg
0,00
Højest
25,870
Lavest
25,245
Omsætning (Antal)
91.134
· Xetra
· Valuta i EUR
Xetra

GermanySHELL PLC EO-07 

GermanySHELL PLC EO-07

· Xetra · Valuta i EUR
· Valuta i EUR
Xetra
Senest
25,295
Udvikling i dag
+0,26%
+0,065
Køb
0,00
Sælg
0,00
Højest
25,870
Lavest
25,245
Omsætning (Antal)
91.134

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (EUR)
2.326.024

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Shareville

  • Can anyone say is war more harmful or more beneficial to Shell. The price of oil is high, but some of the operations are in Russia..
    0
    7
    Could be useful, RU exposure by country
Deltag i samtalen på Shareville
Tilslut dig et fællesskab med passionerede investorer.
Kommentarerne ovenfor kommer fra shareville.dk og er ikke blevet redigeret eller gennemgået af Nordnet. Det betyder ikke, at Nordnet giver investeringsrådgivning eller investeringsanbefalinger. Nordnet påtager sig ikke noget ansvar for kommentarerne.

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Nyheder og Analyser

Der er i øjeblikket ingen nyheder

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Ordredybde

Ingen data fundet.

Seneste handel

TidPrisAntalKøbereSælgere
----
Volumenvægtet gennemsnitspris
-
VWAP
-
Omsætning (EUR)
2.326.024

Mæglerstatistik

Ingen data fundet

Corporate Actions

Der er ingen kommende udbytter registeret

Relaterede Produkter

Der findes ingen Nordnet Markets Certificates med det underliggende værdipapir. Vis andre Certificates

Nøgletal

  • P/E
    8,23
  • P/E*
    5,61
  • P/B
    1,12
  • P/S
    0,71
  • Udbytte/aktie
    0,87
  • EPS
    2,80
  • Direkte afkast
    3,46%
  • EPS-vækst*
    96,93%
  • PEG
    -
*Baseret på estimat

Finansiel information

Årsregnskab (MUSD)

category_local
2021202020192018
Omsætning261.504180.543344.877388.379
Omkostninger225.655193.538308.122343.504
Bruttoresultat35.849-12.99536.75544.875
Driftsomkostninger13.56612.53513.80913.686
Driftsresultat22.283-25.53022.94631.189
Resultat før skat29.829-26.96725.48535.621
Resultat efter skat20.101-21.68015.84223.352

Balance (MUSD)

category_local
2021202020192018
Anlægsaktiver275.614288.572311.647301.712
Omsætningsaktiver128.76590.69492.68997.482
Egenkapital175.326158.537190.463202.534
Langfristet gæld133.506146.780134.249118.847
Kortfristet gæld95.54773.95079.62477.813
Gældsgrad (%)22,0328,4823,8519,24

Cash flow-analyse (MUSD)

category_local
2021202020192018
Cash flow fra driften45.10434.10542.17853.085
Cash Flow fra investeringer-4.761-13.278-15.779-13.659
Cash flow fra finansieringer-34.664-7.224-35.209-32.548

Selskabsoversigt

Shell is an integrated oil and gas company that explores for, produces, and refines oil around the world. In 2021, it produced 1.7 million barrels of liquids and 8.7 billion cubic feet of natural gas per day. At year-end 2021, reserves stood at 9.2 billion barrels of oil equivalent, 50% of which consisted of liquids. Its production and reserves are in Europe, Asia, Oceania, Africa, and North and South America. The company operates refineries with capacity of 1.8 mmb/d located in the Americas, Asia, Africa, and Europe and sells 15 mtpa of chemicals. Its largest chemical plants, often integrated with its local refineries, are in Central Europe, China, Singapore, and North America.
  • Selskabsnavn
    Shell PLC
  • CEO
    Mr. Bernardus van Beurden
  • E-mail
    ir-europe@shell.com
  • Hovedkontor
    London, GBR
  • Antal ansatte
    82.000
  • Antal aktier
    7.380.673.134
  • Børsværdi
    181.319,43 MEUR

Om værdipapiret

  • Navn
    SHELL PLC EO-07
  • ISIN
    GB00BP6MXD84
  • Sektor
    Energi
  • Branche
    Olie- & gasintegreret
  • Ticker
    R6C0
  • Noteringsdato
    20.7.2005
  • Antal ejere i Nordnet
    1.352
  • Belåningsgrad
    60%
  • Sikkerhedskrav
    140%
  • Mulighed for shorting
    Nej